Šuković i Veljović – obračun koji traje godinama
Poslije skoro tri decenije u službi, nekadašnjem direktoru policije Veselinu Veljoviću doskorašnje kolege su 24. jula stavile lisice na ruke – uhapšen je umješanosti u šverca cigareta, za šta ga je prije deset godina optuživao Predrag Šuković, aktuelni šef Specijalnog policijskog odjeljenja.
Veljovićev i Šukovićev put kroz službu, predmete i karijeru, ukrštali su se više puta.
Šuković je kao inspektor istraživao Veljovića, a on ga je jednom i udaljio iz policije, u koju je vraćem odlukom suda.
Prije deceniju, među njima su pljuštale optužbe – na Veljovićev račun zbog ilegalnih poslova sa cigaretama, a ovaj je uzvraćao optužbama da Šuković koristi psihoaktivne supstance. Tada su završavali i na sudu, pišu „Vijesti“.
Sada, Specijalno državno tužilaštvo (SDT) sumnjiči Veljovića da je povjerljivim informacijama pomogao navodnom šefu organizovane kriminalne grupe Aleksandru Mrkiću u krijumčarenju duvanskih proizvoda.
Veljović je to negirao pred tužiocem i sutkinjom za istragu.
Dokaze koji ga optužuju SDT je dobilo posredstvom međunarodne pravne pomoći, od Agencije Evropske unije za saradnju u sprovođenju zakona (Europol).
Međutim, ono što je otkriveno kada su dešifrovane prepiske sa kriptovane Skaj aplikacije, Šuković je tvrdio još 2015. godine, kada je saslušan zbog komentara na portalu “Vijesti”, ali i dvije godine ranije, kada je kao šef Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije prema nadležnim tužilaštvima procesuirao nekoliko predmeta, zbog kojih je Veljović više puta saslušavan u Osnovnom tužilaštvu u Podgorici i u Specijalnom tužilaštvu.
Ti predmeti nikada nisu dobili epilog na sudu, ali je Šuković, navodno zbog tih istraga, sklanjan iz policije.
“Ja ih kao građanin nazivam mojkovačka kriminalna grupa, jer sam radio predmete i procesuirao prema tužilaštvu mojkovačke cigarete, PGS i još nekoliko predmeta u kojima su oni glavni akteri. Ja sam to radio jer mi je to policijska dužnost i obaveza. Briga me baš što misle, govore i pišu o meni”, kazao je prije osam godina Šuković u policiji za Veljovića i Duška Markovića.
Veljović je njega optužio da je korisnik psihoaktivnih supstanci, zbog čega ga je Šuković tužio.
Šuković je u policiji više od dvije i po decenije, a jednom je Veljovićevom odlukom sklanjan iz službe, ali ga je sud vratio u UP.
U eri Božidara Vuksanovića, povjereno mu je Odjeljenje za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Tada je i istraživao da li se iza mojkovačke fabrike “Tara” krije šverc cigareta u koji su uključeni visoki policijski funkcioneri, državni aparat.
Njegov odsjek radio je na rasvjetljavanju serije prijetnji i napada na novinarku OIiveru Lakić, koji su uslijedili nakon njenog istraživanja poslovanja fabrike “Tara”, kojoj je tada gazdovao Mrkić.
Šuković je tim Odsjekom rukovodio do marta 2013. godine, kada ga je tek izabrani direktor Slavko Stojanović smijenio i rasporedio u drugu jedinicu u Upravi policije.
Stojanović je tada, u istom paketu, smijenio i mnoge policajce koji su do tada radili na istragama u kojima su se pominjali policajci iz takozvane mojkovačke struje u policiji, a koji su istraživali sumnje u njihove razne kriminalne aktivnosti, napade i prijetnje novinarima.
Godinu kasnije, Šuković je tužio Veljovića zbog povrede časti i ugleda i nanošenja duševnih bolova, jer je prilikom davanja iskaza o aferi “crne trojke”, pred tadašnjim osnovnim državnim tužiocem Sašom Čađenovićem, izjavio da je Šuković pokušao da ga diskredituje, kao i da mu je on dao otkaz u policiji zbog “korišćenja psihoaktivnih supstanci”.
Veljović je tvrdnje protiv Šukovića počeo da iznosi nakon što je bivši pripadnik Specijalne antiterorističke jedinice Brajuško Brajušković saopštio da je on, dok je bio komandant SAJ-a od 1999. do 2001. godine, organizovao “crne trojke”, koje su bile zadužene za batinanje opozocinara i novinara.
Kao policijski funkcioner, Šuković je 2015. godine veoma jasno je optužio Markovića i Veljovića da su glavni akteri predmeta o mojkovačkoj kriminalnoj grupi, u kojima je postupao tokom šefovanja Odsjekom.
Veljović je tvrdio da neki ljudi iz Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije, koji su bili predmet provjera i koji godinama nisu mogli da rade u tim službama, “pokušavaju da ga diskredituju, montirajući mu afere”.
Njih dvojica o međusobnim optužbama raspravljali su i na sudu, a kada je Šuković morao da daje izjave zbog komentara na portalu “Vijesti” rekao je da to tumači kao pritisak zbog istraga navodnog šverca cigareta iz fabrike u Mojkovcu.
“Današnji poziv u svojstvu građanina tumačim kao još jedan pritisak od pomenuta dva gospodina iz Mojkovca, a koji su na mene ogorčeni što sam kao šef Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije radio predmet u vezi sa švercom cigareta i fabrike u Mojkovcu, i koji izvanredno dobro znaju da se imena nekoga od njih pominju u predmetu”, piše u izjavi koju je Šuković dao policiji 12. juna 2015. godine.
Ranjen u centru Podgorice
Naredne godine, 11. jula, Šuković je ranjen u centru Podgorice – napadač mu je prišao sa leđa, ispalio više hitaca u predjelu njegovih nogu i pobjegao.
Šuković je u iskazu naveo da je tog dana pješačio Njegoševom ulicom i da je čuo “najmanje tri ili četiri pucnja”. Rekao je i da je “poslije pucnjave primijetio da su mu patike pune krvi, a kada se okrenuo, primijetio je na oko 10 metara udaljenosti, kako se neki čovjek užurbanim korakom udaljava”.
Tri mjeseca kasnije, kao osumnjičeni za to ranjavanjanje uhapšen je Radovan Aleksić, kojem je, po svim dokazima, montiran proces.
Aleksić je negirao da je ranio Šukovića, tvrdeći da su svjedoci koji su ga “prepoznali” imali lične motive da ga optuže.
Poslije petogdišnjeg postupka, Više državno tužilaštvo je obustavilo istragu.
Krajem prošle godine, Aleksić je rekao da su nalogodavci montiranog procesa iz državnog vrha imali tri cilja: da zaštite stvarne naručioce i izvršioce napada na Šukovića, da se obračunaju sa njim i da ga eliminišu kao nezgodnog svjedoka kao žrtve brutalnosti “crnih trojki”.
To je Aleksić rekao u sudnici, u postupku u kom je tužio državu za naknadu štete zbog lažnih optužni za pokušaj ubistva policijskog službenika.
Ko je pucao u Šukovića, zbog čega i ko je to naredio, ni danas nije poznato…
Šest godina nakon što je ranjen, Šuković je postavljen za najvažnijeg čovjeka u policijskoj borbi protiv organizovanog kriminala – šefa Specijalnog policijskog odjeljenja.
Osim što je javno povezivao Markovića i Veljovića sa navodno ilegalnim poslovanjem mojkovačke fabrike, Šuković je dokumentaciju o tome dostavio prije nekoliko godina Specijalnom tužilaštvu.
Marković je tada optužbe oštro demantovao, zahtijevajući od Tužilaštva i policije da ispitaju Šukovićeve tvrdnje. Epilog tog predmeta nije poznat.
Specijalno državno tužilaštvo od 20. jula ne odgovara na pitanje “Vijesti” u kojoj fazi je predmet formiran još ranije, a koji se odnosi na fabriku cigareta “Tara” iz Mojkovca.
Bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, svojevremeno je izjavio da su iz tog predmeta emigrirali dokazi.
“O fabrici duvana u Mojkovcu postupak je vođen prije više godina i određeni dokazi su najvjerovatnije emigrirali i izgubljeni trajno. Ono što sada imamo tužilaštvo pokušava da utvrdi”, kazao je Katnić u oktobru 2015. godine.
Odgovarajući na pitanje novinara u vezi sa tim da li su u radu neki predmeti u kojima se pominje Veljović, Katnić je tada odgovorio da su u toku izviđaji u predmetima “Kamp Zlatica”, “PGS”, “Limenka”…
Do kraja njegovog mandata nijedan od tih predmeta nije rezultirao optuženjem…
Kriminalna organizacija stvorena 2019.
Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči Aleksandra Mrkića da je 2019. godine na teritoriji Crne Gore, Srbije i drugih država Evrope stvorio kriminalnu organizaciju čiji pripadnici su, osim Veljovića, postali i Arsenije Kalezić, Mujo Nikočević, Nikola Mrkić, Željko Bulatović, Dušica Bulatović, Predrag Veljić, Borislav Lečić, Nemanja Anđelković, Goran Gluščević, Nikola Bačilović, Elnagar Sadig, Nikola Bubanja, Stefan Bubanja i druge zasad neidentifikovane osobe.
Aleksandar Mrkić je u bjekstvu, a policajci su istog dana kada i Veljoviću, lisice na ruke stavili Mrkićevom bratu Nikoli i Muju Nikočeviću.
Njima trojici određen je pritvor do 30 dana.
SDT ga tereti da je krajem 2020. godine, preko kriptovane Skaj aplikacije, javio Mrkiću da će policija pretresti prostorije Muja NIkočevića, u kojima su, navodno, postojali tragovi šverca cigareta.
Aleksandar Mrkić duže od deceniju slovi za važnu kariku u organizaciji šverca cigareta za takozvani mojkovački klan.
“Vijesti” su nedavno objavile prepisku sa kriptovane Skaj aplikacije u kojoj, sada uhapšeni bezbjednjak Petar Lazović, pominje upravo Mrkića i Veljovića.
On se u avgustu 2020. godine pohvalio šefu kavačkog klana Radoju Zviceru i odbjeglom kolegi Ljubu Miloviću da je navodno oduzeo kamion cigareta Mrkiću.
“Obalih onom sm***u od Mrkića 1.248 paketa MAC-a… U PG, kod Tehnomaksa kamion… Biće VV ljut”, neke su od poruka koje je poslao Lazović.
(vijesti)