UN: Pet afričkih zemalja na putu da iskorijene HIV
Svijet je na putu da iskorijeni AIDS do 2030. godine ,ukoliko budu obezbijeđena sredstva za najvažnije zdravstvene programe, navodi se u novom izvještaju Ujedinjenih nacija.
Podsaharska Afrika, gdje 65% stanovništva ima HIV, takođe pravi krupne korake ka iskorenjivanju bolesti.
Bocvana, Esvatini, Ruanda, Tanzanija i Zimbabve su već dostigli takozvane ciljeve ’95-95-95′, piše u izveštaju UNAIDS-a (Zajednički program Ujedinjenih nacija za borbu protiv HIV-a/AIDS-a).
Ovo znači da je 95% stanovništva koji žive sa HIV-om toga svjesno, 95% stanovništva koje zna njihov zdravstveni status prima antiretroviralne ljekove, i 95% stanovništva koji su na ovoj terapiji trenutno imaju virusno opterećenje koje se ne može detektovati i skoro je nemoguće da šire zarazu.
Istovremeno je 16 drugih zemalja, od kojih osam u podsaharskoj Africi, takođe blizu ostvarenja ovog cilja.
„Okončanje epidemije side je prilika za savremene vođe da ostave jedinstveno, snažno nasleđe“, navela je u pisanoj izjavi izvršna direktorka UNAIDS-a Vini Bianjim.
„Mogli bi da spasu milione života i zaštite zdravlje svih. Mogli bi da pokažu šta liderstvo može da učini“.
Međutim, UNAIDS-u nedostaje 8,5 milijardi dolara u budžetu do 2025. godine za zemlje sa niskim i srednjim primanjima.
U izveštaju se navodi da bi napredak lako mogao biti obesmišljen zbog zemalja gdje je tokom 2022. godine svakog minuta od side preminula jedna osoba.
„Činjenice i brojke predstavljene u ovom izvještaju ne pokazuju da smo kao svijet već na tom putu, pokazuju da bismo mogli da budemo“, rekla je.
U ostatku svijeta napredak je manje vidljiv.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, četvrtina novozaraženih HIV-om u 2022. godini zabilježena je u Aziji i Pacifiku.
Broj novozaraženih nastavlja naglo da raste i u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji (porast od 49 odsto od 2010. godine) i na Bliskom istoku i u Sjevernoj Americi (porast od 61% u od 2010. godine).
U izvještaju se navodi da je to posledica nedostatka usluga prevencije HIV-a za marginalizovane grupe, kao i zakona kojima se zabranjuje LGBTK+ zajednica.
Međutim, nadu daje tretman poznat kao profilaksa pre izlaganja (PrEP).
U Kambodži, u istočnoj Aziji, ove tablete se besplatno daju ugroženom stanovništvu, među kojima su seksualni radnici i gej i transrodni ljudi. Dnevna tableta sadrži ljekove koji su se koristili za liječenje HIV-a i uzimaju je HIV negativni kao preventivu.
(BBC)