HIV-om zaražena 221 osoba, za godinu preminule dvije
Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje, u Crnoj Gori je na kraju 2018. godine sa virusom HIV-a, koji izaziva sidu, živjela 221 osoba, od kojih 196 muškaraca i 25 žena. Iz Instituta za javno zdravlje navode da su u prošloj godini od posljedice side (AIDS) preminule dvije osobe, dok su registrovali 23 novooboljela građanina za godinu dana.
“Od početka epidemije 1989. godine do kraja 2018. godine, u Crnoj Gori je registrovano 277 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 136 osoba, u momentu otkrivanja infekcije, bilo u stadijumu AIDS-a (49 odsto svih registrovanih HIV pozitivnih osoba), a njih 141 su bili ili u asimptomatskoj fazi ili u simptomatskoj non-AIDS fazi HIV infekcije. U istom periodu (od 1989) 56 osoba je umrlo od AIDS-a. Prema podacima iz Registra, na kraju 2018. godine u Crnoj Gori je sa HIV-om živjela 221 osoba (196 muškaraca i 25 žena), što čini da je prevalencija ove infekcijeu Crnoj Gori 0,03 odsto”, kažu iz Instituta.
Iz Instituta ističu da povećanje svijesti o korisnosti testiranja na HIV i hepatitis vodi ka ranom otkrivanju infekcije, ranijem započinjanju liječenja i unapređenju kvaliteta života inficiranih osoba, a ujedno i smanjuje troškove zdravstvene zaštite i liječenja.
“Naučni dokazi nedvosmisleno ukazuju na dobrobiti testiranja i ranog utvrđivanja HIV/hepatitis statusa. U evropskom regionu sa HIV-om živi 1,2 miliona ljudi, skoro 50 odsto osoba inficiranih HIV-om svoju dijagnozu sazna kasno, osobe koje HIV rano dijagnostifikuju imaju veću vjerovatnoću da će dobro reagovati na liječenje i mogu imati dug i kvalitetan život. Očekivana dužina života osoba kod kojih se HIV-pozitivnost ranije ustanovi i koje ranije započnu sa liječenjem, ista je kao i očekivana dužina života osoba koje nisu inficirane HIV-om. Rana dijagnoza i liječenje može smanjiti vjerovatnoću transmisije/ prenošenja bolesti na druge osobe”, istilu u Institutu.