Rode i Gero ocijenili da je neophodno smirivanje situacije na KiM i formiranje ZSO
Njemački ambasador u Prištini Jurn Rode izjavio je da Evropska unija zahtijeva hitno smirivanje situacije na sjeveru KiM, a potom i primjenu sporazuma koja podrazumijeva i formalno predstavljanje statuta Zajednice srpskih opština.
„Mnogi partneri i nevladine organizacije, kao i susjedni premijer, ponudili su prijedlog, ali glavni i najvažniji partner ništa nije stavio na sto, a to je Vlada Kosova. Mislim da je veoma važno da se to dogodi“, rekao je Rode za TV „Kljan Kosova“.
Dodao je da postoji „hitna potreba“ da Priština nešto stavi na sto jer je „problem ukoliko to ne bude učinjeno“.
Francuski ambasador u Prištini Olivije Gero je takođe ukazao da Priština ima obavezu da formira Zajednicu srpskih opština, dodavši da to još uvek nije urađeno.
To nije ponašanje koje se očekuje „od normalne države koja se ponaša normalno prema drugim državama“, rekao je Gero.
„Ova primjedba nije upućena samo sadašnjoj vladi, već i prethodnim vladama koje nisu bile aktivne po ovom pitanju. Sada imamo vladu čija je dužnost da uradi nešto po tom pitanju“, poručio je francuski diplomata.
On je, međutim, istakao da ne želi da tzv. Kosovo bude nefunkcionalna država, već da jasno vidi njegovu budućnost u okviru evroatlantskih institucija i unutar Evropske unije, prenosi Tanjug.
Istakao je da postoji mnogo načina za osnivanje ZSO koji ne štete Prištini, kao i da je jedna od takvih opcija predlog albanskog premijera Edija Rame.
Govoreći o mjerama EU protiv Prištine, Gero je rekao da njih izaziva jedan čovjek – gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi.
„Naš zahtjev je da, kao i gradonačelnici Zvečana i Zubinog Potoka, nađe drugu lokaciju. Njegov boravak u zgradi je simboličan čin koji komplikuje stvari“, naveo je francuski diplomata.
Rode je dodao da gradonačelnici nemaju legitimitet jer je za njih glasalo dva odsto birača, ali je poručio da očekuje učešće Srba sa KiM na sledećim izborima.
Oba ambasadora su istakla da Srbija na kraju mora da prizna nezavisnost Kosova, a Rode je istakao da je na stolu francusko-nemački predlog kojim bi se postiglo „de fakto priznanje“.
„Da bi se došlo do de jure priznanja, mora se krenuti brzo, kao u slučaju dve Njemačke“, rekao je njemački ambasador.
Gero je istakao da francusko-njemački predlog „nije samo predlog, već evropska diplomatska akcija koja je materijalizovana Ohridskim sporazumom“.
RT Balkan