Bivši pripadnici rezervnog sastava policije traže da im se uplati radni staž: Dužili smo službeno oružje, primjenjivali policijska ovlašćenja…
Policijskim službenicima koji su tokom posljednje decenije prošlog vijeka bili angažovani u rezervnom sastavu policije nije evidentiran radni staž za taj period.
Zbog toga su oni odlučili da pravdu potraže pred Upravnim sudom, a o problemu s kojim su se suočili obavijestili su i ombudsmana, prenosi „Dan“.
Za vrijeme provedeno u rezervnom sastavu, platu su, kako tvrde, primali na ruke, a dužili su i službeno oružje.
Iako su bili službeno naoružani, radni staž im nije uplaćen, što im predstavlja i problem za penziju.
U rezervnom sastavu proveli su i po nekoliko godina.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su da raspolažu informacijom da je u toku postupak pred Upravnim sudom u vezi s tužbama koje su predali nekadašnji pripadnici rezervnog sastava policije, ali više detalja nisu navodili.
– Krajem devedesetih godina veliki broj policijskih službenika angažovan je u rezervni sastav policije u dužem vremenu, za koje im nije uplaćivan radni staž, a plate su primali na ruke. Iako po zakonom o unutrašnjim poslovima pripadnici rezervnog sastava imaju ista prava kao i drugi zaposleni, ovi ljudi su radili praktično na crno, a pritom dužili službeno oružje i primjenjivali policijska ovlašćenja. Zbog toga traže da im se vrijeme provedeno u rezervnom sastavu prizna u radni staž i da im se uplate doprinosi za penzijsko osiguranje – saopštili su policijski službenici.
Iz Uprave policije i MUP-a su na ove zahtjeve odgovarali da ne postoji evidencija o angažovanju pripadnika rezervnog sastava policije.
– Što je nemoguće, jer ne možete dijeliti službeno oružje bilo kome i bez evidencije, koja i postoji u logističkim centrima. U pitanju je samo dobra volja da se ispravi nepravda i kršenje zakona, i da se ovim ljudima poveže radni staž. Oni nisu bili u paravojnim formacijama, već legalno angažovani od strane države – istakli su policijski službenici.
Prema tadašnjim propisima iz Zakona o unutrašnjim poslovima, za vrijeme vanrednog stanja, neposredne ratne opasnosti ili rata ministarstvo se popunjava vojnim obveznicima koji su raspoređeni u rezervni sastav.
– U rezervni sastav mogu se rasporediti samo vojni obveznici koji ispunjavaju zakonom propisane uslove za rad u ministarstvu. Pripadnici rezervnog sastava nose uniformu i oznake zvanja pripadnika policije – piše u tom zakonu.
Prema zakonskim normama, pripadnike rezervnog sastava ministar angažuje na izvršavanju zadataka dok to razlozi bezbjednosti zahtijevaju.
– Za vrijeme angažovanja na izvršavanju mirnodopskih zadataka ministarstva, pripadnici rezervnog sastava imaju prava i obaveze ovlašćenih službenih lica i službenu legitimaciju. Za vrijeme angažovanja na izvršavanju zadataka iz stava 3 ovog člana, pripadnici rezervnog sastava imaju prava iz zdravstvenog, penzijskog i invalidskog osiguranja pod uslovima utvrđenim za ovlašćena službena lica ministarstva. Pripadnik rezervnog sastava obavezan je da se stručno usavršava i obučava za izvršavanje zadataka u ministarstvu. Pripadniku rezervnog sastava za vrijeme angažovanja na izvršavanju mirnodopskih zadataka iz člana 27 i obuke za izvršavanje tih zadataka iz stava 1 ovog člana, pored naknade utvrđene za vrijeme provedeno na vojnoj vježbi, pripada pravo i na razliku od iznosa plate utvrđene za poslove na kojima je angažovan – predviđeno je zakonom.
bio sam u pricuvi 1 03 1996 do 25 09 1997 priznali staz do 30 06 1996 ostalo nista imam potvrde o visini place za 1996g i za 1997g imam potvrdu ovjerenu i potpisanu od tadasnjeg nacelnika da sam demobilisan 25 09 1997 nakon demobilizacije se zaposljavam na upit u mirovinskom radi ostvarenja prava na djeci dodatak dobijam odgovor da nisam bio prijavljen od 30 06 1996 na mirovinsko tako da nemam prava na djeci dodatak dragovoljac 15 01 1991 30 11 1993 molim pomoc radi ostvarenja svojih prava stjepan