Stupila na snagu evropska direktiva koja nalaže jednaku platu za jednak rad
Evropska direktiva kojom se utvrđuju mjere transparentnosti plata, kao što su informacije o zaradama za tražioce posla i pravo da znaju visinu zarada zaposlenih koji rade isti posao, stupila je na snagu.
Za one koji zapošljavaju više od 50 zaposlenih, propisano je da ih moraju upoznati s kriterijima za određivanje visine plate i napredovanja.
Direktiva nalaže mjere kojima se politikama plata osigurava jednaka zarada za jednak rad ili rad jednake vrijednosti, kao i mjere kojima se žrtvama diskriminacije omogućava ostvarivanje prava na jednake plate i traženje pune naknade, pojašnjavaju u Ministarstvu rada.
Poslodavci s više od 100 zaposlenih biće dužni da prijave različite aspekte rodnog jaza u platama prema Direktivi.
Obveza prijave odnosi se na razlike u platama i varijabilnim dijelovima plaće prema polu i odnosi se na sve zaposlene.
“Ukoliko se u izvještaju o platama utvrdi neopravdana i nesanirana razlika u prosječnoj plati koja je u bilo kojem platnom razredu veća od pet odsto, sprovodi se zajednički obračun s predstavnicima radnika”, kazali su u Ministarstvu rada.
Prema direktivi, države članice će takođe utvrditi pravila o efikasnosti, razmjernim i odvraćajućim kaznama za povrede prava i obveza povezanih s načelom jednake plate za jednak rad. Za javna poduzeća propisaće mjere prema kojima će ekonomski subjekti ispunjavati obveze u vezi s načelom jednake plate za jednak rad pri obavljanju javnih ugovora ili koncesija.
Zemlje članice EU-a moraju prenijeti direktivu u nacionalno zakonodavstvo u roku od tri godine.