Patrijarh Porfirije: Mauthauzen je mjesto velikog stradanja naših predaka, pokopanih na livadama tuge u mračnim godinama Prvog svjetskog rata
Patrijarh srpski Porfirije osveštao je Spomen-kapelu Svetih srpskih novomučenika na Vojnom groblju bivšeg logora Mauthauzen u Austriji.
U besjedi, patrijarh je poručio da je to mjesto opomene da se zlo koje se u Mauthauzenu desilo prije jednog vijeka nikada i nigdje ne ponovi.
Vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve rekao je da je Mauthauzen mjesto raspeća i zatiranja pravoslavnih Srba, čije se zavještanje i volja ispunjavaju izgradnjom Spomen-kapele na Vojnom groblju.
Naveo je da je to mjesto molitve za sve stradale, ali i mjesto gdje će se mladi naraštaji učvršćivati u pravoslavlju.
„Ovo je mjesto velikog stradanja naših predaka, pravoslavnih Srba, a i drugih naroda, u prvom redu naše braće Italijana, koji su sa njima zajedno tamnovali i zajedno bili pokopani na ovim livadama tuge u mračnim godinama Prvog svjetskog rata“, rekao je patrijarh Porfirije.
Služena i sveta liturgija, patrijarhu Porfiriju sasluživao mitropoliti Joanikije
Patrijarh je, takođe, služio i svetu liturgiju.
Porfiriju su sasluživali mitropoliti crnogorsko-primorski Joanikije i dabrobosanski Hrizostom, episkopi braničevski Ignatije, bregalnički Marko, slavonski Jovan, austrijsko-švajcarski Andrej, osječko-poljski i baranjski Heruvim, valjevski Isihije, šabački Jerotej, humski Jovan i hvostanski Aleksej.
Dodik: Svaki dan u kojem se sjećamo naših predaka je dan u kojem pokazujemo da znamo ko smo, šta smo…
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik položio je vijenac na centralni spomenik na Vojnom groblju u Mauthauzenu, na kome je sahranjeno hiljade srpskih vojnika i civila.
„Sjećanje na stradanje ne može nestati i važno je što na groblju bivšeg logora Mauthauzen imamo veličanstvenu spomen-kapelu”, izjavio je Dodik.
On je dodao da ideja o izgradnji spomen-kapele posvećene našim stradalim precima postoji skoro 100 godina.
„Ova generacija je imala snagu da obilježi stradanje našeg naroda na ovom mjestu. Želim da se zahvalim i našim precima. Svaki dan u kojem se sjećamo naših predaka je dan u kojem pokazujemo da znamo ko smo, šta smo, odakle dolazimo i kuda idemo“, rekao je predsjednik Republike Srpske.
Podsjetio je da je 2014. godine, kada je dolazio na ovo mjesto bio pomalo postiđen činjenicom da ovoliki broj stradalih Srba nema dostojno obilježje i da je tada prihvatio inicijativu o izgradnji Spomen-kapele, te sa ministrom u Vladi Srbije Nikolom Selakovićem vodio brigu da se ovaj objekat završi.
„Nastavićemo da radimo da se sadržaj dodatno popuni i da se istaknu imena stradalih“, kazao je Dodik, dodajući da je srpski narod u dva velika rata skoro prepolovljen.
Dodik je naglasio važnost Srpske pravoslavne crkve.
„Identitet našeg naroda je vezan za Crkvu“, rekao je Dodik, prenosi RTRS.
Selaković: Prvi put nakon 1918. srpski stradalnici dobili spomenik u Gornjoj Austriji
Osveštanju Spomen-kapele prisustvovao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković, generalni sekretar Fondacije Crvenog krsta Austrije Aleksandar Bartou i biskup Katoličke crkve.
Nikola Selaković, nakon osveštanja Spomen-kapele Svetih srpskih novomučenika izjavio je da je ovo prvi put nakon 1918. godine da srpski stradalnici dobijaju svoj spomenik u Gornjoj Austriji.
„Posebno bih se zahvalio predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, episkopu austrijsko-švajcarskom Andreju, sveštenstvu i Srbima koji žive u Austriji što sad postoji ne samo kameni stub, nego i kapela u kojoj će se moliti sadašnje i buduće srpske generacije“, rekao je Selaković.
Spomen-kapela na Vojnom groblju Mauthauzen izgrađena je u znak sjećanja na srpske oficire, vojnike i civile koji su u jesen 1914. godine zarobljeni i odvedeni iz Srbije i okruženja u zarobljenički logor Mauthauzen kod Linca-Austrija, kroz koji je do 1918. godine prošlo oko 40.000 Srba, Italijana, Rusa i drugih naroda.
Nepomenice ,narod ti je na ulicama a ti cesljas vunu!