Čović: Sve ovo što se dešava na Kosovu i Metohiji samo je predigra za stvaranje Velike Albanije
Protektorat na Sjeveru Kosova i Metohije može da uvede samo SB UN. Ako to učini NATO onda su oni okupaciona sila. Da Amerikanci iskreno žele da kazne Prištinu onda bi im „zavrnuli“ finansiranje. Sve ovo što se dešava samo je predigra za stvaranje Velike Albanije.
Ovo su glavne poruke koje je u razgovoru za Sputnjik, u emisiji „Od četvrtka do četvrtka“, izrekao nekadašnji vicepremijer Srbije Nebojša Čović u jeku nove velike krize koja potresa Sjever KiM, a povodom pokušaja Prištine da nasilno okupira četiri srpske opštine.
Nakon haosa na sjeveru Kosova, kad je kosovska policija nasilno zauzela zgrade opština s većinskim srpskim stanovništvom, kada je povrijeđeno na desetine građana, dogodio se presjedan – svih pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SAD, Francuska, Kina, Velika Britanija i Rusija) prvi put su nedvosmisleno osudile agresivne i destabilizujuće akcije Prištine.
Ipak on podvlači da je u svijetlu svih dešavanja veoma interesantan stav američkog ambasadora u Prištini Dzefrija Hovenijera koji upozorava da bi, ako se situacija ne smiri, stranci mogli da uvedu protektorat na KiM.
„A ko će o tome da donese odluku? To može samo SB UN, što se sigurno neće desiti. Protektorat bi mogao da liči na onaj na Bliskom istoku, koji je potpisan 1995. između Palestinaca i Izraelaca. To je sporazum iz Osla koji se naravno ne poštuje, a predviđa A, B i C zone. „A“ zonu čine Palestinci, „B“ Izraelci, a „C“ je mješovita i u njoj su stalni sukobi. Postavlja se pitanje i zašto bi protektorat bio samo na sjeveru KiM kada je situacija loša na teritoriji cijele pokrajine?“, naglašava Čović.
Ako NATO uvede protektorat…
Ako tu odluku donosi NATO, dodaje Čović, onda je on okupaciona sila, sami su upali u zamku srušivši elementarne principe međunarodnog prava, a mi smo bili opitna država.
„Međunarodni faktor blagonaklono gleda na sve što rade kosovski Albanci uključujući i ove posljednje izbore. Hoće li u Americi napraviti tehničke gradonačelnike na tri posto? Nismo mi ovde narod za njihovo iživljavanje i testiranje, jer očigledno oni to tako zamišljaju. Oni su Kurtiju dali stimulans da može da radi ovo što radi – kako je KFOR mogao da dozvoli da kosovske specijalne snage dođu još ranije na sjever Kosova i Metohije, pa čak da ih i obučavaju za vojsku? O kakvim manevrima se radi – ko je odobrio da oni vježbaju sa NATO?“, pita nekadašnji vicepremijer.
Zbog takvog ponašanja međunarodne zajednice, naš sagovornik smatra da nije kasno da Srbi naprave paralelne institucije i ZSO nezavisno od Prištine, jer bi u suprotnom celokupna situacija mogla da dovede do iseljavanja Srba sa KiM. Podvlači da dijalog Beograda i Prištine ne postoji, a da ćemo vidjeti da li će Šolc, Makron i Borelj imati dovoljno autoriteta da ga ponovo aktiviraju.
„Neko stoji iza Kurtija i to vjerovatno iz Evrope, ali igra dupli pas s Amerikancima. I dalje ne shvatam ono što nam pričaju sa Zapada – da će nam biti bolje ako se odreknemo 15 odsto naše teritorije, ali Zapad lako može da natjera Kurtija da ispuni zahtjeve. Nije način zabraniti im kontakte i putovanja, već uskratiti finansijsku pomoć, jer oni ne mogu da pokriju ni 30 odsto potreba iz sopstvenih izvora“, kategoričan je Čović.
Kurtijeva „fašistička rulja“
Kurtijeva retorika se, nažalost, nastavlja, ocjenjuje Čović i podseća na njegove reči da „fašistička rulja treba da se vrati u Srbiju“.
„Ako ćemo tako da pričamo, a nisam za to, onda ta „rulja albanska“ treba da se vrati u Albaniju. Kurti više ni ne krije šta mu je cilj – da etnički počisti Kosovo od Srba i ovo su pokušaji završnih faza. Sve ovo je predfaza pravljenja Velike Albanije. Edi Rama provocira izjavama o vrijednosti vojske Srbije na administrativnoj liniji kako bi izgledao naš sukob s KFOR-om, što znamo da nije pametno i da ne treba prizivati, ali ako dođe do njega ni promil krivice neće snositi Beograd. Ako nekim „vladaocima svijeta“ odgovara da se dogodi novi konflikt, on će se dogoditi i zato i šef ruske diplomatije upozorava na eksploziju u Evropi“, rekao je Čović.
On podsjeća da Priština nije ispunila ni jedan potpisani sporazum i da im je zbog toga sada bio potreban incident. Predsjednica tzv. Kosova Vjosa Osmani je, dodaje on, na samitu Evropske političke zajednice u Moldaviji rekla da Srbiji nije mjesto među evropskim narodima i da bi sve sporazume s Beogradom Priština trebalo da revidira, što onda znači da ništa do sada potpisano više ne važi.
Kurti je Zelenski u pokušaju
Zapad i pored uložene velike količine novca, prema mišljenju našeg sagovornika, nema rezultat u Ukrajini i samo je pitanje dana kada će njihovi poreski obveznici postaviti pitanje za šta oni to daju pare. Amerika želi dalje slabljenje Evrope, Rusije i Kine da bi oni zadržali svoj hegemonski položaj ali toga nema, jer smo ušli u proces nestanka unipolarnog svijeta.
„U tom svijetlu je situacija na Kosovu i Metohiji veoma opasna. Zemlje Kvinte su najveći krivac za ovakvo stanje, jer ni jedan od 350 incidenata nije nazvan etnički. Takvi incidenti su učinjeni iz mržnje, a njihovi zakoni imaju mnogo strožije kazne za tu vrstu krivičnog dela. To zataškavanje je potrebno Kurtiju kako bi mogao da kaže da je tzv. Kosovo nekakva najdemokratičnija država. Kurti je Zelenski u pokušaju, sa svim onim Srbima u getima“, naglasio je on.
Kompletira se Holbrukov tim
Čović bi, kaže, voleo da su se Amerikanci odlučili na korak uvođenja sankcija Prištini, jer su shvatili o čemu se radi i kakve su tu opasnosti. Ipak, dolaskom Džejmsa O’Brajana na mjesto zamjenika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju biće kompletiran Holbrukov diplomatski tim. On je, prema riječima našeg sagovornika, veliki poznavalac ovdašnjih prilika i pravni konstruktor Haškog tribunala.
„O’Brajan je s profesorom Vladimirom Kutlešićem 1998. počeo da pravi model za KiM. Došli su do toga da je najbolje da se da najviši stepen autonomije u okviru Srbije, ali je tu ideju stopirala Medlin Olbrajt“, rekao je on.
(sputnik.rs)
Čović je uvjek u pravu…