Begić: Sve više roditelja vakciniše djecu MMR-om
U 17. epizodi DisKrimiNacija podkasta NVO CEGAS-a, podržanog od strane organizacije European Endowment for Democracy, gostovao je epidemiolog i Behavior and Social Change officer u UNICEF-u, dr Senad Begić. Teme koje smo obradili u ovoj epizodi su: medijska prevara o MMR vakcini, etika medicinskih istraživanja, pojam “nudge-a” u kampanjama, bihejvioralne intervencije u zdravstvu i mnogi drugi fenomeni iz sfere medicine.
Voditelj i jedan od urednika podkasta, Đukanović, je najprije pozvao roditelje da zakažu vakcinaciju svog djeteta na zakazilako.com/mmr, jer je „zbog smanjenog obuhvata MMR vakcinom epidemija među djecom od prošle godine tempirana bomba, te bi trebalo da zajedno spriječimo javljanje prvih slučajeva.“
Begić je naveo da se situacija u Crnoj Gori po pitanju MMR vakcinacije poboljšava, odnosno da se srećom sve više roditelja odlučuje na to da vakcniše svoje dijete. Izjavio je da je glavni razlog za to strah, jer su se početkom godine javili prvi slučajevi zaraženih u Srbiji. Begić objašnjava da strah nije održiv motivator odgovornih ponašanja, te da je cilj UNICEF-a da osnaže roditelje i građane da iz ljubavi, vjere u nauku i odgovornosti, prihvataju ponašanja koja idu u prilog i njima kao pojedincima i društvu u cjelini.
Ekipa CEGAS-a i dr Begić su u podkastu analizirali najveću medijsku prevaru 20-og vijeka, Wakefield-ovu studiju, koja je prouzrokovala katastrofalne posledice. Metodološki lošu i namještenu studiju, koja je dovodila u vezu MMR vakcine i autizam, je u časopisu Lancet objavio britanski gastroenterolog Andrew Wakefield 1998. godine. Lancet je, nakon razotkrivanja cijele prevare i brojnih studija koje nisu utvrdile vezu izmedju autizma i ove vakcine, povukao taj rad 2010. godine.
„Sada znamo da je glavni autor te studije imao jasnu finansijsku korist. Želeći da optuži jedan farmaceutski proizvod, želio je na tržište da progura drugi, u kom je imao autorska i intelektualna prava. Nekoliko mjeseci prije objavljivanja tog, ne mogu da kažem, naučnog rada, to definitivno nije…registrovao je prava intelektualne svojine na drugi vakcinalni proizvod, nadajući se da će oslobađanjem mjesta na tržištu i okrivljujući jedan proizvod otvoriti prostor za sopstveni i sebi donijeti finansijsku korist“, izričit je doktor.
Tvrdi da u nauci nema prostora za „Ja mislim, ja osjećam“, već samo za „Ja sam dokazao“.
Begić podsjeća na to da je Crna Gora lider u Evropi po neracionalnoj potrošnji antibiotika po glavi stanovnika i upozorava na to da može doći do razmnožavanja sojeva bakterija koje su rezistentne na sve dostupne antibiotike. Poručuje da treba smanjiti upotrebu antibiotika, jer tako smanjujemo pojavu rezistentnih bakterija i omogućujemo efikasno liječenje onim ljudima kojima su antibiotici zaista potrebni.