Danas se navršava 19 godina od ubistva vlasnika DAN-a: Oni nijesu živi, Duško nije mrtav!

0

Danas se navršava 19 godina od najmračnijeg datuma u istoriji crnogorskog novinarstva – ubistva direktora i glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista „Dan“ Duška Jovanovića.

Naime, u noći između 27. i 28. maja 2004. godine, Jovanović je ubijen ispred redakcije „Dana“ u Podgorici.

Po završetku novinskog broja za 28. maj, 40-godišnji direktor podgoričkog medija krenuo je kući, a prilikom ulaska u automobil, ubice su iz kola u pokretu ispalile više hitaca u njega.

Jovanović je potom prevezen u Urgentni centar, gdje je i preminuo nekoliko sati nakon zločina.

Damir Mandić osuđen na 19 godina zatvora

Za učešće u ubistvu za sada je osuđen jedino Podgoričanin Damir Mandić, kome je Apelacioni sud 2017. potvrdio presudu za saučesništvo i osudio ga na 19 godina zatvora.

Međutim, devetnaesta godišnjica Jovanovićeve likvidacije dočekuje se bez odgovora na pitanja ko je sve učestvovao u monstruoznom činu, kao i ko je i zašto naručio likvidaciju novinarskog radnika iz Crne Gore.

Motive, svakako, treba tražiti i u prijetnjama koje su od osnivanja „Dana“, odnosno raskrinkavanja kriminala, ali i politike koja je isti pratila kako u Crnoj Gori, tako i u regionu, upućivanje Jovanoviću i zaposlenima u toj medijskoj kući.

Teme koja je obrađivao podgorički list, a koje, očigledno, nisu bile po volji monstruma, možda kriju tajnu ko je narednio, a potom i realizovao ubistvo.

Da li je zločin mogao da bude spriječen?

Pitanje da li je zločin mogao da bude spriječen, vjerovatno znaju bezbjedonosne službe, tačnije ljudi koji su rukovodili istim u tom periodu.

S obzirom na prijetnje kojima se Jovanović bio izložen, isključivo zbog novinarskog posla, morao je da bude „na oku“ službi.

Međutim, ne pod prismotrom zbog borbe protiv režima, kao što su bili svi protivnici mafijaške države u Crnoj Gori, nego da bi mu se spasio život.

Propusti policije u noći ubistva

Propusti policije tokom istrage u noći ubistva ukazuju da su pucači iz kola, odnosno nalogodavci likvidacije, imali logističku podršku nekoga iz sistema bezbjednosti.

Naime, nakon ubistva izostala je blagovremena blokada grada, pa su ubice imale dovoljno vremena da se sklone.

Takođe, u prvim satima poslije zločina, među pripadnicima policije na terenu, putem službene motorole, potraživalo se jedno vozilo, a zatim je naredba promijenjena, pa se tražio drugi automobil. To je, čini se, omogućilo ključnom vozilu izuzimanje iz procesa istrage…

Tužilac se umorio

Umor nadležnog tužioca u noći Jovanovićevog ubistva razlog je što do danas nije poznato ko je ispalio smrtonosne hice u direktora „Dana“, kao i ko je to naredio.

Nekadašnji direktor policije Veselin Veljović je na zatvorenoj sjednici Odbora za bezbjednost, navodno, izjavio da je ubistvo Jovanovića operativno riješeno, odnosno da policija zna ko je to uradio, ali da nema materijalne dokaz.

Međutim, Veljović je ranije, između ostalog, saopštio i da je slučaj nepovratno izgubljen zbog greške ili profesionalnog nesnalaženja tadašnjeg tužioca.

On je rekao da je u noći Jovanovićevog ubistva policija „imala u rukama“ jednog od saučesnika Damira Mandića.

Tužilac je tada odlučio da osumnjičenog sasluša tek sjutradan, a Mandić je tada, nakon konsultacija sa advokatom, odlučio da se brani ćutanjem.

Tu situaciju, petnaest godina kasnije, Veljović je objasnio posljedicom umora tužioca.

„Posljedica umora i želje da se došlo do rezultata i saznanja u tom trenutku. To je uslovilo situaciju da tužilac odluči da Mandić bude saslušan ujutru… ‘Nećemo to sada uraditi, uradićemo sjutra, nećemo izgubiti ništa'“, prenio je Veljović riječi tužioca.

„Da li zbog umora, da li zbog iscrpljenosti i opterećenja profesionalnog pritiska i odgovornosti koju smo imali da završimo tu obavezu koju je trebalo uraditi tu noć, to sjutra je danas svih ovih godina“, rekao je tada Veljović.

Trag vodi i do Italije

Ministarstvo pravde Crne Gore svojevremeno je kolegama u Italiji dostavilo zamolnicu da se izvrše provjere o vezama trojice državljana te zemlje sa ubistvom Jovanovića.

Italijanski istražitelji pribavili su svu neophodnu dokumentaciju koju je Crna Gora tražila, te im istu i dostavila.

Prema pisanju lokalnih medija, tada se došlo do imena Đuzepea Đordana, koji je, navodno, označen kao direktni izvršilac ubistva direktora „Dana“.

Crnogorski pravosudni organi su, inače, zamolnicu uputili u sklopu istrage koja se sprovodi na osnovu izvještaja detektivske agencije, koja im je dostavljena 2019. godine.

U tom dokumentu detektivske agencije se do detalja opisuje ko je učestvovao u likvidaciji Jovanovića, kao i po čijem nalogu je sve urađeno.

Mrlja crnogorskog pravosuđa

Jovanovićevo ubistvo jedno je od brojnih nerasvijetljenih u Crnoj Gori, ali ima posebnu težinu, zbog namjere da se „ućutka“ jedan mediji kroz likvidaciju prvog čovjeka istog.

S obzirom da slučaj još nije riješen, ujedno predstavlja i mrlju crnogorskog pravosuđa.

Iako se u posljednje vrijeme često pominje da je istraga otvorena, da se traga za novim dokazima, sve dok ubice i nalogodavci ne budu procesuirani, Crna Gora neće biti medijski slobodna država.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.