Raković: Identitetska kon­ver­zi­ja bi­la je ta­bu te­ma u Ju­go­sla­vi­ji

0

Na­uč­ni sa­vjet­nik In­sti­tu­ta za no­vi­ju isto­ri­ju Sr­bi­je Alek­san­dar Raković kazao je na Me­đu­na­rod­noj na­uč­noj kon­fe­ren­ci­ji „Pro­ble­mi kon­stru­i­sa­nja iden­ti­te­ta na post­so­vjet­skom i post­ju­go­slo­ven­skom pro­sto­ru” da je Vatikan nanio srpskom narodu puno štete, a da Sr­bi tre­ba da po­ka­žu da su do­rasli i da ima­ju ka­pa­ci­te­ta da se od­bra­ne i da sa­ču­va­ju ono što im je osta­lo, prenosi „Politika“.

Raković je stoga naglasio:

„Moj stav je da Sr­bi­ja, Re­pu­bli­ka Srp­ska i Cr­na Go­ra tre­ba da stvo­re je­din­stve­nu srp­sku dr­ža­vu i ta dr­ža­va tre­ba da se zo­ve Sr­bi­ja, ma­kar bi­la i fe­de­ral­na” – Savezna Republika Srbija.

Pored toga, Raković je do­dao je da su mu­sli­ma­ni u BiH do devedestih godina 20. vijeka de­vet pu­ta me­nja­li na­ci­o­nal­nu pripadnost: od Tu­ra­ka na kra­ju su po­sta­li Bo­šnja­ci, a Bo­šnjak je tek re­gi­o­nal­ni istorijski po­jam.

Ra­ko­vić je is­ta­kao i da je ri­mo­ka­to­lič­ki re­žim NDH bio najpsihotičniji ko­ji je po­sto­jao u sa­vre­me­noj isto­ri­ji, a mo­žda i u isto­ri­ji u cje­li­ni i da su no­si­o­ci kr­vo­pro­li­ća ko­je su Hr­va­ti pri­re­di­li Srbima u Dru­gom svjet­skom ra­tu, skoro svi re­dom, ima­li srp­sko prezime.

Go­vo­re­ći o poj­mu kon­ver­zi­je, Raković je re­kao da je u obje Jugoslavije iden­ti­tet­ska, vjer­ska i etnička kon­ver­zi­ja bi­la ta­bu te­ma.

Pi­ta­nje je u po­slje­di­ca­ma šta se de­ša­va ako se iden­ti­tet mije­nja, posebno na­si­ljem.

U pr­voj i dru­goj ge­ne­ra­ci­ji, re­kao je on, po­zvav­ši se na ame­rič­ku literaturu, po­sto­ji psi­ho­lo­ški pro­blem da že­li da se ob­ra­ču­na sa članovima sop­stve­ne po­ro­di­ce ko­ji su osta­li u sta­rom iden­ti­te­tu.

Me­đu­na­rod­na na­uč­na kon­fe­ren­ci­ja „Pro­ble­mi kon­stru­i­sa­nja identiteta na post­so­vjet­skom i post­ju­go­slo­ven­skom pro­sto­ru” održana je 11. i 12. maja 2023. u Be­o­gra­du, u or­ga­ni­za­ci­ji Fon­da za po­dr­šku jav­ne di­plo­ma­ti­je A. M. Gor­ča­ko­va, In­sti­tu­ta Evro­pe Ru­ske aka­de­mi­je na­u­ka i In­sti­tu­ta za evrop­ske stu­di­je iz Be­o­gra­da.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.