Picula: U Crnoj Gori primjetna opstrukcija prostora ljudskih sloboda
Čak 40 država u svijetu su od demokratije postale poludemokratije ili čak autoritarni sastavi. Dezinformacijama se manipuliše javnim mnjenjem i produbljuju podjele sto može imati ozbiljne posledice. Puno brže se razvijaju platforme za dezinformacije nego fack check sajtovi. Osim političke manipulacije dezinformacije mogu uticati na mnoge druge aspekte, npr na zdravlje. U borbi protiv dezinformacija je važno edukovati javnost da razlikuju informacije od onoga što to nije, kazao je izvjestilac Evropskog parlamenta Tonino Picula na regionalnoj konfrenciji „Ima li fer izbora u eri dezinformacija“, koju organizuje Centar za demokratsku tranziciju.
– Poluistine se šire preko različitih medija, društvenih platformi ali i tradicionalnih medija. I strani uticaji koji žele uticati na rezultat izbora ih šire. Strani akteri, prije svega Rusija šire dezinformacije koje moze rezultirati tome da se ne vjeruje u politčke aktere generalno – kazao je Picula.
On ističe da jedna od najvećih prepreka u CG je primjetna opstrukcija prostora ljudskih sloboda. Mediji su često pod uticajem vlade ili opozicije.
Kako navodi to smanjuje kvalitet samih procesa.
– Dezinformacije ne pogadjaju samo izborne procese nego društvo u cjelini. Zastupnici u crnogorskom parlamentu su preduzeli neke mjere o borbi protiv dezinformacija. Treba nam više nezavisnih medija. Takođe problem je i nedostatak edukovanosti o tome kako prepoznati dezinformacije. Kako bi se situacija poboljšala potrebni su napori i donošenje zakona koji ce spriječiti širenje dezinformacija – kazao je Picula.
Najveće dezinformacije se dešavaju u ratu kao sto je sada u Ukrajini. Ono što moramo da shvatimo jeste sta je opasnost i da je korisćenje riječi kao oružja zaista opasnost koja nije apstraktna. Dezinformacije su oružje koje se moze upotrijebiti protiv bilo koga, kazala je ambasadorka SAD-a Džudi Rajzing Rajnke.