Dozvolu za oružje ima 52.340 građana Crne Gore, nelegalnom se ne zna broj

0

Masovna ubistva koja su se prethodnih dana dogodila u Srbiji, a koja su počinili dječak od 13 godina i momak star 21, ponovo su pokrenuli priču o pogubnosti posjedovanja oružja.

I Crnu Goru je, ne tako davno, zadesio sličan zločin na Cetinju, kada je Vuk Borilović počinio masakr.

Međutim, kao da nas zločini dovoljno ne opominju, pa tek kada se desi novi, u ovom slučaju u susjednoj zemlji, otvara se tema koliko oružja posjeduju građani, tj. koliko ima nelegalnog oružja.

Crna Gora, kao i Srbija, nalaze se u vrhu liste kada su u pitanju naoružano stanovništvo, prema procjenama na diobi trećeg mjesta, iza Sjedinjenih Država i Jemena.

Ministar bez portfelja u Vladi Crne Gore Zoran Miljanić izjavio je za TV Vijesti da procjene govore da u našoj zemlji postoji između 40.000 i 80.000 komada nelegalnog oružja.

Dozvolu za držanje oružja, s druge strane, ima 52.340 građana.

Izdato više od 100 hiljada oružanih listova

Međutim, Ivan Pekić iz Internacionalne policijske organizacije rekao je 12. marta za RTCG da je u Crnoj Gori izdato više od 100 hiljada oružanih listova, a prema nezvaničnnim podacima, nelegalnog oružja ima skoro isto toliko.

„Prema nekim posljednjim i zvaničnim podacima specijalizovanih kuća koje su radile istraživanja, podaci govore da nekih 130 hiljada vatrenog naoružanja posjeduju Crnogorci, do nezvaničnih podataka da imamo nekih 80 hiljada nelegalnog vatrenog oružja u posjedu građana Crne Gore“, kazao je tada Pekić.

Prema podacima Uprave policije, tokom prošle godine dogodila su se 164 incidenta u kojima je upotrijebljeno vatreno oružje.

Dostupnost oružja okidač za izvršenje najtežih zločina

Kriminolog Velimir Rakočević ocijenio je u izjavi za „Dan“ da su dostupnost oružja i slaba preventivna aktivnost najveći problem.

„Dostupnost oružja uvijek je bila veliki problem, okidač za izvršenje najtežih zločina. Zabrinjavajući su podaci da smo u vrhu država u svijetu po izvršenju najtežih krivičnih djela iz vatrenog oružja, kao i prema broju komada oružja koje je u vlasništvu građana. To su tamne brojke koje dovode do problema da se najteža krivična djela izvrše oružjem u nelegalnom posjedu“, rekao je Rakočević.

On je izričit da je neophodno da se problem velikog broja komada oružja u posjedu građana stavi na dnevni red kroz strategiju i da treba razoriti ilegalno tržište oružja.

„Zbog geostrateškog položaja zemlje, to nije jednostavno, ali se mora djelovati preventivno. Ozbiljni izazov je i da se izvrši redukcija oružja, kao i da se pooštri procedura za izdavanje dozvola za posjedovanje. Osim toga, mora se sprovesti i provjera izdatih dozvola, odnosno lica koja imaju odobrenje za posjedovanje oružja, gdje može doći do njegove zloupotrebe. Uvijek se djeluje na posledice, a neophodno je djelovati preventivno“, zaključio je Rakočević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.