HRA, MANS i UPCG apeluju na Skupštinu: Obustavite usvajanje novih zakona

0

Akcija za ljudska prava (HRA), Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i Udruženje pravnika Crne Gore (UPCG) apeluju na postojeći „raspušteni saziv Skupštine Crne Gore“ da, u cilju očuvanja ustavnosti i pravne sigurnosti, obustavi usvajanje novih zakona, jer od donošenja ukaza o raspuštanju državnog parlamenta, već skoro dva mjeseca, kako tvrde, nema legitimitet osim za obavljanje tekućih i neodložnih poslova.

– Takođe, apelujemo na Vladu Crne Gore, koja je izgubila povjerenje prije više od osam mjeseci, da obustavi zakonodavne inicijative. Prioritet treba da bude održavanje parlamentarnih izbora koji su raspisani za 11. jun, a koji će obezbijediti neophodan legitimitet novom sazivu Skupštine za usvajanje zakona, kao i novoj vladi za predlaganje novih zakonodavnih rješenja – navode u zajedničkom saopštenju.

Kako su dodali, za manje od dva mjeseca, odnosno od 16. marta, kada je ukazom predsjednika države raspuštena, Skupština Crne Gore je usvojila čak 14 zakona i razmotrila još sedam.

– Među tih 14 zakona, nalaze se, između ostalog, i izmjene Zakona o Centralnoj banci i Zakona o elektronskim komunikacijama, kojima se uvode značajne sistemske izmjene, prije svega one koje se odnose na postupak imenovanja čelnih ljudi u tim institucijama, a koje svakako nije trebalo da usvaja Skupština koja nema puni legitimitet – piše u saopštenju.

Kako su podsjetili, izmjenama Zakona o Centralnoj banci predviđeno je da Skupština imenuje guvernera na osnovu javnog konkursa i na predlog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine, umjesto trenutnog zakonskog rješenja prema kojem Skupština bira guvernera na predlog predsjednika države.

Podsjećaju da je 14 usvojenih zakona na čekanju, tj. nijesu stupili na snagu jer predsjednik države Milo Đukanović od dana kada je raspustio Skupštinu odbija da ih potpiše i proglasi, pa nijedan od tih zakona ne proizvodi pravno dejstvo.

– Istovremeno, postoji najava novoizabranog predsjednika Jakova Milatovića da će sve te zakone, poslije parlamentarnih izbora, uputiti novom sazivu Skupštine na ponovno izjašnjenje. Ovakvo rješenje podržavamo i apelujemo da se pomenuti zakoni povuku iz procedure i vrate u fazu javne rasprave, koja o njima neopravdano nije održana – navodi se u saopštenju.

Pojedini zakoni usvojeni bez rasprave

U apelu se navodi da poseban problem predstavlja činjenica da su pojedina zakonska rješenja usvojena i bez javne rasprave, bez mišljenja Evropske komisije ili suprotno stavu relevantnih međunarodnih organizacija, ozbiljnijih analiza ili sa antisistemskim rješenjima koja zadovoljavaju samo partikularne interese.

– Takvo postupanje „raspuštenog“ saziva Skupštine ostavlja ozbiljne posljedice po vladavinu prava, pravnu sigurnost i pregovarački proces Crne Gore sa EU, posebno u pregovaračkim poglavljima u kojima se tretira nezavisnost ustavom definisanih institucija i sprečavanje „neprimjerenog političkog uticaja“. Shodno navedenom, Udruženje pravnika Crne Gore (UPCG), Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i Akcija za ljudska prava (HRA) pozivaju rukovodstvo i poslanike Skupštine Crne Gore da prestanu sa predlaganjem i usvajanjem novih zakona, a Vladu Crne Gore da obustavi podnošenje novih zakonskih inicijativa, jer ni jedan ni drugi organ nemaju povjerenje, odnosno legitimitet za obavljanje funkcija u punom mandatu, posebno poslije 16. maja, kada ističe rok za predaju lista za naredne parlamentarne izbore – navodi se u saopštenju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.