Konjuhe pod Komovima – Milovi tajkuni im oteli rijeke, pustoše šume, uništavaju puteve
piše: Blažo Mašović
Mještani sela ispod Komova – Konjuha, Košutića i Đulića danas u 11 sati će blokirati put Andrijevica – Berane da bi skrenuli pažnju i crnogorskoj javnosti i Vladi na devastaciju prirodnih bogastava tog prostora. Ovaj put ustaju u zaštitu pozamašno devastiranih šuma i puteva.
„Rijeke Mojansku, Bradavac i Kuckaju, koje su bile pitke i u njima plivala jedna od najplemenitijih slatkovodnih vrsta ribe – potočna pastrmka, su nam oteli i zakopali u cijevi tajkuni prethodnog režima. Otada nemamo rijeke koje su i nama i generacijama naših predaka bile uslov života i opstanka. Rijeke su zarobljene u cijevi, a korita su većim dijelom dužine gotovo suva. Osim toga otkako smo dobili nekoliko „fabrika“ struje izgubili smo redovno snabdijevanje električnom energijom i ono je danas gore nego ranih šesdesetih kada smo je dobili. Ni to im nije bilo dosta pa se sada pokušava dokrajčiti jedini prirodni resurs koji je malim dijelom pretekao, a to su naše šume, koje pustoše divlji i pripitomljeni koncesionari i šumokradice. Blokadom puta želimo da skrenemo pažnju i javnosti i posebno Vladi da se stane na put uništenju našeg životnog prostora“, kažu mještani sela ispod Komova.
Konjuhe je prije svega par decenija bilo jedno od najnaseljenijih sela u Crnoj Gori. Seoska Osnovna škola „Milić Keljanović“ u februaru je obilježila 165 godina postojana.
U najbolja vremena – sedamdesetih i osamdesetih radila je u dvije smjene i imala preko 400 đaka. Danas selo pusti i nestaje. U bitnom dijelu i zbog lošeg puta i devastiranja prirode – zakopavanjem rijeka i pustošenjem šuma.
„Planinari, lovci zaljubljenici u prirodu koji su prolazili ovim krajem uz Kuckaju i Perućicu, preko Mojanske rijeke prema Carinama i Kučima pamte da su naše rijeke bile pitke, a šume su bile kao u nacionalnom parku. Sada, nakon tridesetak godina pustošenja rijeke vidimo samo ispod centrala kad nakratko iskoče iz turbine i odmah ih hvataju u cijevi za narednu centralu, a šume liče na opustošenu golet ispresijecanu šumskim putevima, koja urasta u žbunje. Valjda da bi se stavila tačka na uništenje prirode kraja ispod Komova vlast je nedavno najavljujući borbu protiv šumske mafije, nekako istovremeno izdala koncesije da se dokrajči još to malo šume što je ostalo ispod Komova. Mi sad tražimo podršku za zaštitu naših šuma, a to će biti alarm da se zaštite sve šume u Crnoj Gori“, kažu nezadovoljni mještani Podkomovlja.
Valjalo bi kazu ponosni Podkomljani da premijer Abazović i ministar poljoprivrede Joković posjete ovaj kraj.
„Da vide prostor koji je nekada imao nepregledne šume i bistre rijeke. Valjda će i sami uočiti kako je opustošen prostor i kako sablasno izgledaju korita bez rijeka. Za svaki slučaj za jasniji utisak pokazaćemo im i po koju fotografiju kako je to izgledalo prije nego je došao Milov napredak, njegovi koncesionari i „energetski mangnati“. Ako se ogluše alarmiraćemo međunarodnu javnost“, kažu stanovnici Konjuha, Košutića i Đulića.
U ova tri sela na rijekama: Kuckaji, Bradavcu i Mojanskoj postoji sedam mini hidro-elektrana.
Te tri mjesne zajednice nemaju nikakav prihod od iskorišćavanja njima otetih rijeka. Čak ni besplatnu rasvjetu u mjesnim centrima. Naprotiv uz račun za struju plaćaju namet da oni koji su im oteli rijeke ne bi poslovali sa gubitkom. Odnešene su i šume i stanovnici ovog kraja koji su se nekada ponosili svojim bukovim šumama ako se ne stane na put koncesionarima i šumokradicama doći će u poziciju da ih ogriiev košta kao da žive kraj Ade Bojane.
(Autor: Blažo Mašović)