Poznata srpska glumica radila za „kavčane“

1

Jedna od najpoznatijih srpskih glumica je pala u okviru istrage o zločinima „kavačkog klana“.

– Kada su operativci Evropola i Evrodžasta, u saradnji sa MUP Srbije, razbili kriptovane telefone sa Skaj aplikacijom, koji su koristili pripadnici klana, naišli su i na kodno ime Merlinka. Ukrštanjem komunikacija i dugim operativnim radom utvrdili su da se radi o zvučnom imenu s filma i malog ekrana – otkriva sagovornik.

SEKS-UCENE

Pomenuta glumica čije je ime poznato redakciji našeg lista bila je duboko upletena u kriminalne radnje „kavčana“. Koristeći popularnost i prolaz i u najelitnija društva, prikupljala je informacije bitne za ekipu Belivuk-Miljković.

– Osnovano se sumnja da je ona stupala u intimne veze s političarima, biznismenima i drugim javnim ličnostima, a onda ih ucjenjivala uz pomoć članova klana. Takođe, na njene čari nisu bili imuni ni neki visoki funkcioneri policije, od kojih je izvlačila informacije dokle se stiglo s istragom, ko je pod lupom MUP i kakve se akcije planiraju. Štaviše, neki od tih policajaca su i sami na kraju postali predmet ucjene, što je prijetilo da ugrozi cijelu akciju – kaže izvor.

Ona je, kao saradnik od povjerenja, imala telefon zaštićen Skaj aplikacijom, a koji joj je nabavio sadašnji svjedok-okrivljeni Srđan Lalić.

– Pretpostavlja se da je glumica bila u emotivnoj vezi s jednim od vođa klana. Kada je njen telefon „razbijen“, pronađene su i gole slike koje je slala partneru, za koga je bila spremna sve da učini. Zauzvrat je dobijala narkotike, najčešće kokain, koje je dijelila s kolegama iz svoje branše – dodaje sagovornik.

PJEVAČI U MREŽI

Da su javne ličnosti idealne za vrbovanje, pokazuje i saznanje Srpskog telegrafa da za mafijaške klanove radi čak petoro srpskih pjevača, takođe dobro poznatih javnosti. Na taj način sebi obezbjeđuju luksuzan život, a dvoje od njih od kriminalaca traži isključivo drogu. Prema operativnim informacijama policije i službi, ne samo naših već i nekih iz okolnih zemalja, ali i evropskih država u kojima pomenuti pjevači često nastupaju, riječ je o vezama s mafijom koja traje već duže vrijeme.

– Oni su idealni za poslove mafije: mnogo putuju jer, maltene, svakog vikenda pjevaju u inostranstvu, na granicama i aerodromima ih prepoznaju i manje kontrolišu. S druge strane, pošto godinama putuju, izgradili su mnogo kontakata i među osobljem aerodroma, carinicima i pojedinim policajcima. Isto važi i za granične prelaze – objašnjava dobro upućeni sagovornik.

Sumnja se da ti pjevači prenose novac, nakit, skupocjene kradene satove, koji su veoma tražena roba, ponekad i manje količine narkotika. U poslednje vrijeme, otkako je postalo jasno da ni komunikacija preko Skaja nije bezbjedna, sve više pjevačice i pjevači prenose i važne poruke između vođa i istaknutih članova kriminalnih grupa, raštrkanih u većem broju zemalja.

Luksuz koji ne privlači pažnju

Estradne ličnosti su, izuzetno pogodne i zbog toga što veća količina novca, zlata ili neki skupoceni sat u njihovom posjedu ne privlače pažnju. Za njih se, naime, podrazumijeva da su bogatiji od običnih putnika preko granice i, samim tim, nikom neće biti sumnjivo ako kod sebe, primjera radi, nose 5.000 ili 10.000 evra.

Veze estrade i kriminala

– Pre više od tri godine pjevačica Radojka Kecman iz Novog Sada uhapšena je i kod nje su pronađene automatske puške, za koje se sumnjalo da su namijenjene jednom crnogorskom klanu. Ona je uhapšena, a kasnije i osuđena.

– Nedavno je osvanula fotografija Tee Tairović, zabilježena u Švedskoj, na kojoj se vidi popularna folkerka s lisicama na rukama, pored policajca. I nekoliko mjeseci prije toga Tairovićeva je privedena na aerodromu u Njemačkoj, po nalogu finansijske inspekcije.

– Član obezbjeđenja repera Stefana Đurića Raste bio je Nikola Spasojević, kum Marka Miljkovića, drugog čovjeka klana Veljka Belivuka. Samo mjesec dana prije nego što je uslikan sa Rastom, Spasojević je, prema sopstvenom priznanju, učestvovao u ubistvu Gorana Mihajlovića u klanici u Ritopeku. Takođe, Vlado Georgiev, Rastin nekadašnji menadžer, koji se pojavljuje i u jednom od njegovih spotova, optužen je kao pripadnik Belivukove grupe.

Rasta je, podsjetimo, svojevremeno uhapšen zbog posedovanja više od pola kilograma marihuane.

Reakcije: Ljuban Karan, potpukovnik KOS u penziji

Javne ličnosti su uvijek bile meta kriminalnih klanova, pod uslovom da imaju neku slabu tačku, nekakav porok ili bilo šta drugo ako im nedostaje novac, koji mafija uvijek ima. Može to biti i pomoć u sticanju afirmacije, ne samo novcem nego i vezama. Kriminalci su uvijek na oku policije, a javne ličnosti nisu i zato mogu obaviti poslove za mafiju uz neuporedivo manji rizik. Često se javnim ličnostima gleda kroz prste i po pitanju kontrole na granicama i to se može zloupotrijebiti. Kriminalci nastoje i da ih kompromituju i ucijene i onda im praktično postaju gazde – više ih ne mole, nego zahtijevaju, pa tu više nama nazad i polako i oni postaju dio kriminalnog miljea.

Sigurni u Skaj, slali jezive slike

Slom „kavačkog klana“ je počeo kada su evropske policije našle način da razbiju Skaj komunikaciju, za koju je mafija vjerovala da je maksimalno zaštićena.

Sigurni da nikad neće biti otkriveni, preko takvih telefona su slali jezive slike osakaćenih tijela protivnika i mučenja zatočenih, što je jedan od glavnih aduta specijalnog tužilaštva u procesu protiv ekipe Belivuk-Miljković.

Skaj nije zakonom zabranjen, ali ga je nemoguće naći na regularnim servisima za skidanje aplikacija. Kriminalci su takve uređaje najprije nabavljali u inostranstvu, ali uglavnom u Crnoj Gori. Odskora je moguće takav telefon kupiti i u Srbiji. Korišćenje aplikacije mjesečno košta između 300 i 500 evra, a mafijaši najčešće uzimaju tromjesečni paket, koji zajedno s iznajmljenim aparatom iznosi oko 1.000 evra.

Svaki korisnik dobija šifru za ulazak u aplikaciju. Da bi ostvario komunikaciju s drugim korisnikom, mora da posjeduje i njegov lični kod. Tako je komunicirala i pomenuta glumica.

1 Comment
  1. Čiča komentariše

    Glumila poštenje

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.