Savić: Srbija u ovom trenutku nema pouzdanijeg partnera od Rusije

0

Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali sastao se prije nekoliko dana u Palati Srbija sa predstavnicima Američke banke i više od deset investitora iz Evrope koji su zainteresovani za ulaganje u Srbiji i regionu. Naša zemlja je isto prije nekoliko dana bila domaćin Poslovnog foruma zapadni Balkan i Španija. Takođe, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i potpredsednik Savjeta ministara i ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani otvorili su forum Srbija–Italija, a tom prilikom potpisano je 11 sporazuma. Sve ovo su vijesti iz naše ekonomske svakodnevice. Niko od stranih investitora nije pomenuo uvođenje sankcija Rusiji kao uslov za saradnju.

Sa druge strane Vladimir Đukanović, poslanik u skupštini najveće, vladajuće partije, za naš list kaže: „Prijeti nam ozbiljna izolacija, jer niko na Zapadu neće hteti da sarađuje sa zemljom koja nije jasno osudila Putina kao ratnog zločinca.”

Gdje je istina? Sukob u Ukrajini traje već godinu dana, a mi još nismo uveli sankcije Rusiji. Pride prošle godine priliv stranih investicija je bio rekordan.

Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, navodi da Zapad ima svojih briga. Pritisci će se nastaviti, može nam se desiti neki oblik ograničenja, ali ih on ne očekuje. Kada bi to uradili Srbiju bi još više gurnuli prema Rusiji i Kini.

Smatram da Srbija u ovom trenutku nema pouzdanijeg partnera od Rusije. Sa Zapadom imamo drugu vrstu komunikacije. Imamo puno njihovih kompanija ovdje, spoljnotrgovinska razmjena je najviše usmjerena na evropske zemlje. Ne dijelim mišljenje da će strane firme da odu iz Srbije ako Zapad bude tražio da uvedemo sankcije Rusiji. Ne funkcioniše tako Zapad. Nekim kompanijama oni možda mogu nešto da nalože. Ali moje pitanje je, ako se Zapad sada nalazi u krizi, ništa manjoj nego što je Srbija, možda čak i žešćoj, kuda bi te kompanije otišle? Da neće možda u Kinu. Pa i sa Kinom se komplikuje situacija. Da neće da odu u Njemačku gdje je cijena radne snage tri, četiri, puta viša nego kod nas, gdje je ekološka zaštita veća, gdje je sindikalno organizovanje izuzetno. A u Srbiji mogu da rade šta hoće. U Srbiji imaju apsolutnu pažnju koje nema nijedno srpsko preduzeće. Sve strane kompanije bilo da su njemačke, italijanske, turske mažene su i pažene tako da ne vjerujem u tu priču da bi one tek tako lako otišle iz Srbije”, napominje ovaj ekonomista.

Mi od Rusije imamo političku podršku, u nekom trenutku možda čak i vojnu. Da li treba da prekinemo tu pupčanu vrpcu? Ne vidim da Rusija išta radi protiv Srbije. I da uvedemo sankcije da bi Zapad bio zadovoljan, oni će kao da nam pomognu. Oni će da nas uslovljavaju, da nam natovare na leđa pitanja koja treba da riješimo, a koja u suštini ne možemo da riješimo”, objašnjava naš sagovornik.

Ne bih se ja složio sa gospodinom Đukanovićem, a ni sa našim predsjednikom. Niko ne očekuje da Srbija treba da gura prst u oko Zapadu. Mi moramo da vodimo vještu politiku i da objašnjavamo da nemamo drugačijeg rešenja, izlaza od onog što radimo. Razumiju to oni mnogo bolje nego što mi mislimo, ali to njima ne odgovara. Oni ponovo hoće da se igraju preko leđa Srbije. Naravno, meni je lako da to kažem, nisam političar”, kaže Savić.

Ivan Nikolić, direktor za naučnoistraživački razvoj u Ekonomskom institutu, ne vidi toliko velike pritiske da bi uvođenje sankcija bilo potpuno izvjesno.

Atmosfera oko uvođenje mjera postoji. S druge strane zainteresovanost za ulaganje je velika, obim izvoza je veliki kao rezultat stranih investicija. Zato ne može da se kaže da je prošla godina ostavila strašne posljedice po srpsku ekonomiju. Bilo je loših efekata kao uostalom i kod drugih zemalja. Oni su se prije svega odrazili na platni bilans na uvoznoj strani, odnosno na povećanje spoljnotrgovinskog deficita”, navodi Nikolić.

Za ovu godinu pritiske više vidi u smislu implementacije Ohridskog sporazuma. To je, prema njegovom mišljenju, bitniji momenat nego same sankcije. Odnos prema Rusiji u ovom trenutku je po strani. Ima manji značaj. Cijela Evropa se prilagodila. I pritisci nisu toliki.

(politika.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.