Tramp: Rešenje rusko-ukrajinskog konflikta nikako nije u smjeni režima u Kremlju, već onog u Vašingtonu!

0

Bivši američki predsjednik i kandidat za predsjedničke izbore koji se održavaju 2024. godine, Donald Tramp smatra da rešenje rusko-ukrajinskog konflikta nikako nije u smjeni aktuelnog režima u Kremlju, odnosno svrgavanju ruskog predsjednika Vladimira Putina.

„Trebalo bi da podržimo smjenu režima u SAD jer to je mnogo važnije. Bajdenova administracija nas je uvukla u ovu zbrku“, odgovorio je Tramp.

Takav stav dijeli i jedan od mogućih predsjedničkih kandidata iz redova republikanaca, guverner Floride Ron Desantis.

„Politika promjene režima u Rusiji, bez sumnje popularna među vašingtonskim spoljnopolitičkim intervencionistima, značajno bi zaoštrila konflikt i učinila upotrebu nuklearnog oružja vjerovatnijom. Takva politika niti bi zaustavila smrt i razaranje niti bi dovela pro-američki nastrojenog čovjeka u Kremlj. Istorija nas uči da bi Putinov naslednik, u ovom hipotetičkom razvoju događaja, bio još nemilosrdniji“, smatra Desantis.

Guverner Floride jasno se odvojio od republikanaca odlučnih da brane Ukrajinu, poput demokrata, „dok god je to potrebno“ izjavom da ne smatra da je zaštita granica ove evropske zemlje vitalni američki interes, kao i da bi se umjesto toga trebalo okrenuti unutrašnjim pitanjima države, piše „Njujork tajms“.

Desantis je iznio svoj stav i o neprihvatljivosti slanja određenog naoružanja Ukrajini, kao i problematičnosti finansiranja Kijeva na neodređeno.

On je odgovarao na šest pitanja o Ukrajini koja je republikancima viđenim da budu predsjednički kandidati na izborima 2024. godine uputila redakcija „Foks njuza“, a koje su emitovane u večernjoj emisiji novinara Takera Karlsona u ponedeljak.

Stavovi republikanaca predstavljeni u Karlsonovoj emisiji kreću se u vrlo širokom spektru kada je u pitanju sukob Rusije i Ukrajine koji je ušao u drugu godinu: od onih koji ga smatraju jednom od najvažnijih američkih pitanja i pozivaju predsjednika Bajdena da se više u njega uključi, do onih koji vjeruju da SAD nemaju tu šta da traže i da svojim miješanjem bespotrebno rizikuju sukob većih razmjera i konfrontaciju s Rusijom.

„Njujork tajms“ ocjenjuje da je Desantis stavovima o Ukrajini sada na liniji sa Trampom, a njegove odgovore vide gotovo kao priznanje da je kandidatura na pomolu.

„SAD imaju mnogo pitanja od vitalnog interesa – obezbjeđivanje naših granica, pitanje nedovoljne spremnosti naše vojske, postizanje energetske sigurnosti i nezavisnosti, držanje na oku ekonomske, kulturne i vojne moći kineske Komunističke partije. Dalje miješanje u teritorijalni spor između Ukrajine i Rusije nije jedan od njih“, naveo je Desantis u svojim odgovorima pročitanim na Foks njuzu.

Citira se i Trampov stav da su „obje strane spremne da postignu dogovor“, kao i da „smrt i razaranje mora odmah da prestane“, uz podsjećanje da je ranije izjavio da bi dozvolio da Rusija preuzme djelove Ukrajine kroz pregovore.

Za razliku od Trampa i Desantisa, na suprotnom polu republikanskog spektra nalaze se potencijalni predsjednički kandidati poput bivšeg potpredsjednika Majka Pensa, nekadašnje ambasadorke Niki Hejli, bivšeg guvernera Krisa Kristija iz Nju Džerzija, senatora iz Južne Karoline Tima Skota.

Pens je čak, podsjeća se u članku, o sukobu u Ukrajini nedavno govorio kroz biblijsku simboliku, kao o borbi svijetla i tame gde je ono što sija, naravno, režim Zelenskog. Obećavao je da će Amerikanci stajati uz Ukrajince dok ne svane zora pobjede – „Tako nam Bog pomogao“.

Republikanci poput Pensa i Hejli Specijalnu vojnu operaciju vide kao „borbu za slobodu“, odbranu međunarodnog bezbjednosnog poretka i traže od predsjednika Bajdena da pruži još više pomoći ovoj zemlji, iako su SAD već sada ubjedljivo najveći donator Ukrajine.

„Blanko finansiranje konflikta koje sprovodi Bajdenova administracija ‘dok god to bude bilo potrebno’ bez ikakvih zacrtanih ciljeva ili odgovornosti, odvlači pažnju od gorućih pitanja naše zemlje“, smatra, za razliku od svojih stranačkih kolega, Desantis.

On je mišljenja da odbrana Ukrajine ne bi trebalo da bude prioritet američkog predsjednika, a što se tiče slanja oružja, borbenih aviona F-16 ili projektila dugog dometa ukrajinskoj vojsci, za njega je to pitanje koje uopšte ne bi ni trebalo da bude na dnevnom redu jer se takvim potezima rizikuje uvlačenje SAD u konflikt i bliži „vrućem ratu“ dvije najveće svjetske nuklearne sile.

„Takav rizik je nedopustiv“, izričit je Desantis.

Desantis je do sada izbjegavao pitanja o Ukrajini, konstatuje „Njujork tajms“, ili na njih odgovarao neodređeno, dvosmisleno. Sada se jasno opredijelio za Trampovu stranu, kako se to konstatuje u članku uz sugestiju da bi to moglo da ima veze sa poslednjim istraživanjima o stavovima glasača republikanaca koji su sve manje zainteresovani za američku podršku Kijevu u sukobu s Rusijom.

Između redova, moglo bi da se posumnja da će i Desantisa, kao svojevremeno Trampa, optuživati za populizam i podilaženje masama, bez ulaženja u analizu argumenata koje je iznio.

(rt.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.