U novoj evropskoj Super ligi moglo bi da bude 80 klubova

0

Evropska fudbalska Superliga bi mogla da bude sastavljena od 80 klubova u formatu koji bi se igrao u više divizija, rekao je izvršni direktor tog takmičenja Bernd Rajhart.

Takmičenje bi se zasnivalo samo na sportskim rezultatima, bez stalnih članova, a svakoj ekipi bilo bi garantovano najmanje 14 utakmica po sezoni.

Kompanija A22, koja je osnovana da sponzoriše i podrži Superligu, konsultovala je gotovo 50 evropskih klubova od oktobra prošle godine i razvila 10 principa zasnovanih na tim konsultacijama kako bi se napravila liga novog izgleda.

„Temelji evropskog fudbala su u opasnosti da se uruše. Vrijeme je za promjenu. Klubovi su ti koji snose preduzetnički rizik u fudbalu. Ali, kada su važne odluke u pitanju prečesto su primorani da sjede sa strane dok se oko njih raspadaju finansijske osnove“, napisao je Rajhart za Felt.

„Naši razgovori su jasno pokazali da klubovima često nije moguće da javno govore protiv sistema koji prijeti sankcijama kako bi osujetio opoziciju. Naš dijalog je uvijek bio otvoren, iskren, konstruktivan i rezultirao je jasnim idejama o tome kakve su promjene potrebne i kako se mogu primijeniti. Ima mnogo toga da se uradi i nastavićemo naš dijalog“, dodao je Rajnhart.

A22 je osporio pravo Evropske fudbalske unije (Uefa) i Međunarodne fudbalske federacije (Fifa) da spriječe formiranje Superlige i sudski kazne klubove koji se takmiče, tvrdeći da ta upravljačka tijela zloupotrebljavaju dominantnu poziciju prema zakonu Evropske unije o konkurenciji.

Evropski sud pravde trebalo bi konačnu odluku da donese krajem godine, ali neobavezujuće mišljenje koje je u decembru dao generalni pravobranilac je da su pravila koja dozvoljavaju Uefi i Fifi da blokiraju osnivanje novih takmičenja u skladu sa pravom Evropske unije.

Rajhart je, takođe, istakao da će Superliga novog izgleda biti otvoreno takmičenje i da će klubovi igrati prema plasmanu u domaćim ligama.

Evropsku Superligu zatvorenog tipa u aprilu 2021. pokušalo je da osnuje 12 klubova, ali je taj plan propao za 48 sati, nakon negodovanja navijača i fudbalskih upravnih tijela.

Od projekta još nisu odustali Real Madrid, Barselona i Juventus.

Šest engleskih klubova koji su učestvovali u pokušaju osnivanja Superlige – Arsenal, Čelsi, Liverpul, Mančester siti, Mančester junajted i Totenhem, pored povlačenja su se obavezali da više neće biti dio takvih projekata.

Uefa se protivi osnivanju Superlige i zaprijetila je da će kazniti sve klubove koji budu učestvovali izbacivanjem iz sopstvenih takmičenja, a fudbalere izbacivanjem iz reprezentacija.

(beta)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.