Zemljotres kao u Turskoj nije moguć u Crnoj Gori

0

Prema analizama seizmičkog hazarda i prema istorijskim podacima, zemljotres jačine 7.8 jedinica Rihterove skale, kakav se dogodio na tlu Turske i Sirije, nije vjerovatan u Crnoj Gori, saopštila je „Danu“ Jadranka Mihaljević, načelnica Odsjeka za inženjersku seizmologiju Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju.

„Zone najviše izložene prirodnoj opasnosti od zemljotresa najbolje su identifikovane Seizmičkom rejonizacijom Crne Gore. Karta seizmičke rejonizacije upućuje na maksimalne moguće intenzitete zemljotresa na teritoriji Crne Gore (za osrednjene uslove tla). Ona izdvaja osnovne seizmičke zone području Crne Gore: južni, primorski region – ulcinjsko-skadarska, budvanska i boko-kotorska zona, sa mogućim maksimalnim intenzitetom u uslovima srednjeg tla od devet stepeni Merkalijeve (MCS) skale; podgoričko-danilovgradsku zonu sa mogućim maksimalnim intenzitetom od osam stepeni MCS skale; središnji dio Crne Gore sa sjevernim regionom – uključujući Nikšić, Kolašin, Žabljak i Pljevlja, okarakterisan je mogućim maksimalnim intenzitetom od sedam stepeni MCS skale i izolovanu seizmogenu zonu Berana – koja može generisati zemljotrese sa maksimalnim intenzitetom od osam stepeni MCS skale“, objasnila je Mihaljević.

Mogućnost za predviđanje zemljotresa je nezahvalan posao, a često i nemoguć.

„Istraživanja prate brojne prirodne pojave koje mogu najaviti pojavu jakih zemljotresa (npr: serija prethodnih zemljotresa, promjene u jonosferi, povećanje koncetracije gasa radona, promjene elektromagnetske aktivnosti i gravitacionih polja, geohemijske promjene i nagle promjene nivoa podzemnih voda i dr). Međutim, i dalje se smatra da je pouzdanost takvih predviđanja mala. Dakle, ovakve pojave se mogu nasumično javljati, a da se ne desi zemljotres, ili pak mogu potpuno izostati i u slučaju jakog zemljotresa. Zato se naglašava značaj preventivnih mjera sigurnosti“, rekla je Mihaljević.

Nakon katastrofalnog zemljotresa koji je 15. aprila 1979. godine pogodio Crnogorsko primorje (sa intenzitetom devet stepeni MCS skale) realizovan je obiman seizmološki projekat. koji je imao za cilj utvrđivanje regionalnih seizmoloških karakteristika teritorije Crne Gore i utvrđivanje detaljnih seizmoloških karakteristika teritorija urbanih područja svih opština Crne Gore.

Projekat je realizovan uz kompleksna geološka i geofizička istraživanja u periodu od 1980 – 1986. godine. Tim projektom je upozoreno da, na primjer, u narednih 100 godina na teritoriji grada Podgorice i okoline treba očekivati zemljotres intenziteta osam stepeni Merkalijeve skale, sa vjerovatnoćom od 63 odsto.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.