Što su ovo NVO i DPS zaćutali: Digli hajku na Vesnu Bratić, a ćute na presudu da je Jevto Eraković protjerao vrhunskog doktora iz KCCG!

0

Osnovni sud u Podgorica donio je presudu kojom se prihvata tužbeni zahtjev vaskularnog hirurga Nikole Fatića da mu Klinički centar Crne Gore, zbog nezakonitog otkaza i suspenzije, na ime naknade materijalne štete isplati 32.572 evra.

Podsjećamo, Fatić je smijenjen 2018. godine od strane tadašnje uprave na čelu sa Jevtom Erakovićem.

Interesantno je kako je pokrenuta cijela medijska hajka zbog slične situacije sa bivšom ministarkom prosvjete, nauke, kulture i sporta gdje se govori da je oštetila državu za 300.000 evra jer je „nezakonito“ smijenila direktora. Čak je i Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo postupak protiv Bratićeve zbog ove smjene.

Samim tim, posmatrajući slučaj Nikole Fatića, postavlja se pitanje ko će platiti preko 30.000 evra jer je isti nezakonito smijenjen? Hoće li biti pokrenuta medijska hajka protiv Jevta Erakovića zbog ove smjene? Ineresantno je kako smjena samo jednog hirurga košta državo 32.572 evra dok smjena sijaset direktora košta 300.000 evra.

U presudi sudije Katarine Janković piše da se usvaja tužbeni zahtjev i obavezuje tuženi Klinički centar da na ime materijalne štete po osnovu izgubljene osnovne zarade za period od 13. marta 2018. do 26. oktobra 2021. isplati iznos od 27.332 eura, kao i iznos od 5.240 eura na ime zatezne kamate obračunate na iznos glavnog potraživanja od dospjelosti do dana 21. maja 2022. godine, u roku od osama dana od pravosnažnosti presude, pod prijetnjom prinudnog izvšenja. Fatić je po ranije donijetoj sudskoj presudi vraćen na posao u KCCG.

„Obavezuje se tuženi da tužiocu nadoknadi troškove postupka u iznosu od 1.530 eura u roku od osam dana od dana pravosnažnosti presude, pod prijetnjom prinudnog izvršenja. Odlukama od 12.6. i 21.6.2018. godine tužiocu je, zbog navodno počinjenih težih povreda radnih obaveza, izrečena jedinstvena mjera prestanka radnog odnosa, koje odluke su poništene pravosnažnom presudom Osnovnog suda u Danilovgradu posl.oznake P. br 522/18 17.6.2021. godine, uz obavezu vraćanja na radno mjesto, na koje je stupio dana 26.10.2021 godine. U predmetnim postupcima, provedenim materijalnim i personalnim dokazima, nedvosmisleno je utvrđeno da je tužiocu bilo povrijeđeno pravo na odbranu, te da nije počinio nijednu povredu radne obaveze koja mu je dispozitivom disciplinskih odluka stavljena na teret. Tužilac dalje navodi da je pred Agencijom za mirno rješavanje sporova predlogom inicirao postupak za mirno rješavanje individualnog spora, koji je rezultirao obustavom zbog odbijanja tužene ustanove da prihvati odgovornost za materijalnu štetu nastalu donošenjem nezakonitih odluka u otkazu ugovora o radu. Donošenjem nezakonitih odluka o prestanku radnog odnosa tužiocu je u periodu od dana donošenja rješenja o suspenziji, 16.marta 2018.godine, pa do 28. oktobra 2021.godine, kao dana ponovnog stupanja na rad, pričinjena šteta u visini izgubljene zarade koja mu pripada shodno ugovoru o radu i granskom kolektivnom ugovoru za zdravstvenu djelatnost, kao i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, sve na osnovu člana Zakona o radu“, navodi se u presudi.

U presudi se navodi da, prema članu 143d Zakona o radu, ukoliko se u postupku utvrdi da nijesu postojali zakoniti ili opravdani razlozi za otkaz ugovora o radu, bilo da ih je poslodavac sam propisao svojim aktom ili predvidio ugovorom o radu, zaposleni ima pravo da se vrati na rad, kao i pravo na nadoknadu materijalne i nematerijalne štete u zakonom predviđenom postupku.

„Ukoliko se u postupku utvrdi da je zaposlenom nezakonito ili neopravdano otkazan ugovor o radu, ima pravo na naknadu materijalne štete u visini izgubljene zarade i drugih primanja“, piše u presudi.

Fatićev advokat Đorđe Đikanović kazao je za medijima da je Osnovni sud, na osnovu pravosnažnih presuda kojima je odlučeno da je Fatić nezakonito dobio otkaz, donio odluku da se usvoji predmetni tužbeni zahtjev da mu se na ime materijalne štete isplati 32.572 eura.

„Zakonom o obligacionim odnosima normirano je da, ukoliko zaposleni pretrpi štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da istu nadoknadi. S obzirom da su odluke o suspenziji i prestanku radnog odnosa dr Fatića pravosnažno poništene kao nezakonite, postupajući sud je usvojio predmetni tužbeni zahtjev i obavezao KCCG na naknadu materijalne štete u vidu izgubljene zarade, obračunate za period u kome je tužilac bio onemogućen da obavlja rad, u svojstvu specijaliste vaskularne hirurgije“, kazao je Đikanović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.