Tihi sukob pred IO FSS: Piksi, Tončev, premije, tenderi…
Od idile do najtežih dana – Fudbalski savez Srbije ispraća još jednu burnu, 2022. godinu. I to sjednicom „fudbalske vlade“, čekanom skoro četiri mjeseca.
Do smiraja oktobra armiran ambijent opšteg povherenja, aklamaciona podrška selektoru i rapidno poboljšanje slike o domaćem fudbalu u oku običnog čovheka, najednom su srušeni stopiranjem izbora Nenada Bjekovića za predshednika FSS. Od tada više ništa nije isto…
Nepunih 60 dana kasnije, srpska kuća fudbala, u atmosferi nepovjerenja i mučnih sukoba, na ivici opšteg rata, dočekuje sjednicu u Staroj Pazovi. Izvršnog odbora starog saziva, bez legitimiteta u skupštinskom sazivu, konstituisanom prvog novembra. Podijeljenom na dvije struje, djelimično sačinjenom i od ljudi neutralisanih izbornom čistkom, bez valjanih referenci za donošenje bilo kakvih odluka.
Onih, vezanih za budućnost srpskog fudbala, pogotovo!
Teret na brzinu sklepanog IO i učešća Mondijala u Kataru uklještio je i stolicu Dragana Stojkovića. Diskutabilan i za srpski fudbal uvredljiv sastav Izvršnog odbora, stopiran takođe u paketu sa viđenom inauguracijom Nenada Bjekovića, proširio je listu Piksijevih neprijatelja. Mondijalski rezultat dodatno je dramatizovao položaj do tada neprikosnovenog autoriteta domaćeg fudbala. I zato sjednica u Staroj Pazovi donosi nekoliko izvjesnih tačaka potencijalnih sukoba na sramotu domaćeg najpopularnijeg sporta.
Prvi, sasvim izvjestan, biće – Novica Tončev. Član IO, suspendovan do 2. septembra, nije dobio poziv za sjednicu. Kako je i najavio u razgovoru za Sport klub – doći će u Sportski centar, sa željom da dnevni red dopuni u pet tačaka.
„Kao član IO imam legitimitet da pitam – na osnovu kojih kriterijuma je sastavljena delegacija FSS za SP u Kataru. Ko je sačinjavao i izabrao. Tražim i troškove smještaja, prevoza, ulaznica, poklona… Zahtijevam i da se dostavi visina isplaćenih nagrada članovima delegacije, prije odlaska u Katar. Ko je donio odluku, po kojim odredbama Statuta FSS, koje je porijeklo isplaćenih novčanih sredstava? Napokon, tražim i da odgovor na pitanje – ko je poništio IO i prenebregao zakonske okvire po naprijed navedenim činjenicama“, poručio je Tončev, na čiju adresu do danas nije stigla pozivnica.
Da li će bivši predsjednik istočnog regiona uspjeti da se domogne sale, u ovom trenutku, teško je procijeniti. Od prisustva Tončeva seniora, svojevremeno vjernog saradnika Slaviše Kokeze, zavisiće i scenario zatvorene sjednice u Staroj Pazovi.
Kako se čuje, jedna od tema, mogla bi da bude i raspodjela premija za plasman na SP. Koliko je otišlo na račun selektora, funkcionera i fudbalera, pitanja su od interesovanja pojedinih članova IO. Da li će nezadovoljni imati smjelosti da ih i postave, zavisiće u dobroj mjeri i od prisustva Novice Tončeva.
Prvi čovjek Radnika, na poslednjim sjednicama, profilisao se kao lider opozicije, ali nije imao previše uspjeha, pogotovo u mjesecima uspeha „orlova“. Posle trijumfa u Lisabonu, posegnuo je i za džokerom – muralom namijenjenom selektoru – ali svega tri nedelje kasnije izbačen je iz fudbala na devet mjeseci…
Jedna od spornih tačaka, u najavi sednice, odvela je nezadovoljne na zasijedanje od prvog septembra i odluku da stručni štab „A“ reprezentacije i sportski sektor, bez saglasnosti IO, odaberu dostavljače za dobra i usluge potrebne za pripreme i učešće reprezentacije u Kataru. Izvršni odbor usvojio je tada jednoglasno odluku, čiji sadržaj je u dobroj mjeri devalvirao postojeću hijerarhiju i stavio poziciju selektora i sportskog sektora ispred „fudbalske vlade“…
Anomalije sistema na plećima jednog čovjeka, pa bio to i Piksi, neočekivano brzo došle su na naplatu. Zato srpski fudbal, posle diktature Slaviše Kokeze, ispraća možda i najporazniju godinu u modernoj istoriji.
Potrošenih nadanja i prenaglašenog nepovjerenja. Između euforije i razočaranja, u stanju opšte neizvesnosti i raspolućenosti, bez naznaka kako i sa kojim snagama dalje.
(sk)