Ibrahimović proteste (Ima nas) vidi kao put ka pomirenju
Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar kapitalnih investicija, izjavio je u intervjuu agenciji Anadolija da protesti koji se održavaju pod sloganom „Ima nas“, a iza kojih stoje desničarske strukture u državi, mogu dovesti do „pomirenja“ u zemlji.
Ibrahimović je, čak, optužio i „drugu stranu“ da koči dijalog u Crnoj Gori.
„Crna Gora nalazi u ozbiljnoj političkoj i institucionalnoj krizi. Od one države koja je bila primjer u regionu, kada su u pitanju evropske integracije, danas smo došli do ovoga. Ali, s druge strane, vjerujem da u Crnoj Gori ima dovoljno mudrosti, posebno kod političara, da nećemo nastaviti ovako devastiranje institucija sistema i našeg puta prema Evropskoj uniji…“, rekao je Ibrahimović.
Čelnik Bošnjačke stranke dodao je da u Crnoj Gori više od 80 posto građana podržava evropski put zemlje, pa je već „počeo“ da formira i 44. Vladu, proevropsku, pro-NATO…
„Sve ove poruke koje šalju naši prijatelji iz Brisela su dobronamjerne i govore ono što kažu naši građani. A, to je da nam evropski put mora biti prioritet, da političari moraju poslušati građane, ozbiljno shvatiti poruku Brisela i sjesti za sto, odrediti datum izbora sudija Ustavnog suda, kompletiramo sudije Ustavnog suda i time stvoriti uslove za prijevremene parlamentarne izbore. Idemo na izbore, nakon toga formiramo proevropsku, pro-NATO vladu, jer nam to građani poručuju“, kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore.
Komentarišući proteste u Crnoj Gori, Ibrahimović smatra da su oni put ka pomirenju, iako smo na njima vidjeli divljanje desničara, koji su kamenjem, bakljama… gađali zgradu Skupštine, policiju…
„Vjerujem da su i protesti jedan vid demokratskog izjašnjavanja, da oni koji organizuju proteste imaju jasan cilj. Ove proteste doživljavam kao put pomirenja u Crnoj Gori. Ali, naravno da za pomirenje trebaju dvije strane. Vjerujem da će organizatori protesta biti obazrivi, voditi računa da u pravom smislu prenesu demokratski signal cijeloj Crnoj Gori”, rekao je Ibrahimović.
Pozvao je organizatore da budu vrlo odgovorni, da ne dođe do nekog neželjenog ekcesa.
„Imali smo iskustva iz prošlosti. Vjerujem da smo dosta naučili i da će ovi protesti uspjeti, ne da još više podijele Crnu Goru, nego da pošalju poziv da Crnoj Gori trebaju kompletirane institucije, prijevremeni vanredni izbori i da Crna Gora čuje glas svojih građana“, kazao je Ibrahimović.
Dotakao se i eventualnih prijevremenih parlamentarnih izbora…
„Vjerujem da se niko ne plaši da čuje glas građana. Crna Gora je u političkoj i institucionalnoj krizi. Rješenje toga mogu biti samo prijevremeni parlamentarni izbori. Da je mogla 42. i 43. vlada da napravi boljitak građanima, onda ne bismo pričali o prijevremenim parlamentarnim izborima“, rekao je Ibrahimović.
Ibrahimović se dotakao položaja Bošnjaka u Crnoj Gori. Često puta je u prethodnih godinu i po dana govorio da je nakon parlamentarnih izbora u augustu 2020. godine došlo do „etničkog čišćenja“ Bošnjaka iz državnih institucija.
„Kada je došla 42. vlada, poslije augusta 2020. godine, najavljivano je da je u Crnu Goru došla demokratija, da će svi građani biti ravnopravni. Međutim, sa 42. vladom smo vidjeli koliko smo daleko od evropskih standarda i koliko je Crnoj Gori potrebno demokratije. Dakle, 42. vlada je ekspresno sve kadrove manje brojnog naroda isključila iz institucija sistema. Zato smo rekli da se radilo o etničkom čišćenju“, kazao je Ibrahimović, pa dodao:
„Prije svega, je to isključivanje iz institucija sistema. Ali, imamo i kada je u pitanju ekonomija. Naime, 42. vlada budžetom skoro ništa nije izdvojila za sredine gdje žive manje brojni narodi. Ako tome dodamo i političku nesigurnost i pitanje vladavine prava, onda je bio pojačan strah manje brojnog naroda i ponovo je bio pojačan postupak odlaska Bošnjaka, Albanaca sa svojih ognjišta. Žao mi je što ovo kažem, ali kao da je bila namjera da se što više pripadnici manje brojnog naroda osjećaju nesigurno i napuste svoja mjesta“, rekao je, između ostalog, Ibrahimović.