Britanska i Njemačka Vlada se grubo miješaju u unutrašnje stvari naše države: Tvrde da Lekić ne smije da bude premijer jer je to štetno evropskom kursu?!?

3

Specijalni izaslanik premijera Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan, Lord Stjuart Pič, i specijalni predstavnik njemačke vlade za zemlje Zapadnog Balkana, Manuel Sarazin, preporučili su donosiocima političkih odluka u Crnoj Gori da „pažljivo razmotre štetnu poruku“ koju će poslati evroatlantskim partnerima ako izaberu premijera i, nakon toga, formiraju vladu na osnovu zakona čija je usaglašenost sa Ustavom veoma sumnjiva i za koji je Venecijanska komisija savjetovala da se ne primjenjuje.

U zajedničkoj izjavi dvojice izaslanika, koji danas borave u Crnoj Gori, navodi se da su vanredni parlamentarni izbori najbolje sredstvo da se prevaziđe „trenutni politički ćorsokak“ i da se budućnost Crne Gore ponovo stavi u ruke građana.

Pič i Sarazin ističu da bi izbore trebalo održati što prije, a nakon što Ustavni sud ponovo počne sa radom.

Smatraju da su odluke donijete u Skupštini 12. decembra dodatno pogoršale krizu, poručivši da je to veoma zabrinjavajuće i štetno za Crnu Goru i njene građane. Na sjednici 12. decembra ponovo su izglasane izmjene Zakona o predsjedniku i nisu izabrane sudije Ustavnog suda.

Ovim su se specijalni izaslanici Vlade ove dvije zemlje grubo umiješale u unutrašnje poslove jedne suverene države kakva je Crna Gora, gdje takođe poručuju da ovo usporava članstvo u Evropskoj uniji. Važno je istaći da jedan od izaslanika ovih Vlada, konkretno iz Velike Britanije, nije iz zemlje koja je članica Evropske unije jer je Velika Britanija prije nekoliko godina i izašla iz ove zajednice zemalja.

A kako bi bilo kada bi neki zvaničnik iz Crne Gore savjetovao britansku Vladu šta da radi? Potencijalno, mogao je podržati mandat Borisa Džonsona iako su ga poslanici te zemlje smijenili a od tad je Britanija dobila čak dva nova premijera? Odakle onda jednoj takvoj zemlji pravo da Crnu Goru uči šta je demokratija? Svakako, ostatak njihove izjave prenosimo u cjelosti.

„Došli smo u Crnu Goru u ovom ključnom trenutku da prenesemo važnu poruku britanske i njemačke vlade, direktno ovdašnjim donosiocima političkih odluka:

„Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka nastavljaju da snažno podržavaju evroatlantsku orijentaciju Crne Gore i njeno nastojanje da se pridruži Evropskoj uniji. Istovremeno, zabrinuti smo zbog dugotrajne političke krize, blokiranih institucija, sve veće polarizacije društva u Crnoj Gori i vidljive nemoći donosilaca političkih odluka da pronađu izlaz iz ove krize“, navodi se u zajedničkoj izjavi.

Naglašavaju da su, u aktuelnim geopolitički i ekonomski izazovnim vremenima, Crnoj Gori, „kao našem NATO partneru“, potrebne funkcionalna vlada i jake institucije.

„Smatramo da je skupština odgovorna za hitno obnavljanje funkcionalnosti Ustavnog suda izborom nedostajućih sudija, ne samo u mjeri potrebnoj da bi se postigao kvorum, već i da bi se obezbijedilo efikasno odlučivanje. Ovo će zahtijevati proces potpunih i transparentnih konsultacija, i fokus na stavljanje nacionalnog interesa iznad partijske politike.

„Takođe vjerujemo da bi najbolje sredstvo da se prevaziđe trenutni politički ćorsokak i da se budućnost Crne Gore ponovo stavi u ruke njenog naroda bili parlamentarni izbori, koje bi trebalo održati što je prije moguće, a nakon što Ustavni sud ponovo počne sa radom“, dodaje se u saopštenju.

Podsjećaju da je Venecijanska komisija izrazila jasno mišljenje o nacrtu zakona o izmjeni ustavnih ovlašćenja predsjednika, uz preporuku da se on ne usvaja.

„Uzimajući u obzir da Vlada Crne Gore pristupanje EU i implementaciju vladavine prava smatra pitanjem visokog prioriteta, veoma je zabrinjavajuće što je zakon usvojen bez dužnog razmatranja tog savjeta. Snažno preporučujemo donosiocima političkih odluka da pažljivo razmotre štetnu poruku koju će poslati evroatlantskim partnerima ako izaberu premijera i, nakon toga, formiraju vladu na osnovu zakona čija je usaglašenost sa Ustavom veoma sumnjiva i za koji je Venecijanska komisija savjetovala da se ne primjenjuje.

„Odluke donijete u Skupštini 12. decembra dodatno su pogoršale krizu. Ovo je veoma zabrinjavajuće i štetno za Crnu Goru i za njene građane.

„Pozivamo sve zainteresovane da ostave po strani partijsku politiku i lični interes i da se uključe u smislen dijalog, po potrebi u četiri oka, kako bi se pronašao neophodan kompromis i prevazišla politička kriza i polarizacija u društvu koja je paralisala zemlju poslednjih mjeseci. Građani Crne Gore i dalje velikom većinom podržavaju pristupanje svoje zemlje EU i zaslužuju vladu koja djeluje u njihovim interesima, ispunjava njihova očekivanja i fokusira se na neophodnu politiku i korake za reformu“, zaključuju Pič i Sarazin.

3 Comments
  1. QYU komentariše

    Svi vi EU šupci se gadite ovom narodu!Zaboli mene za glupu i pokvarenu VB i nacističku Njemačku! Kad je neko iz evrope želio nama na Balkanu išta dobro osim da nas porobe i iskoriste !

  2. Qyu komentariše

    Govnari bi sad Spajića koji ih najvise posječa na Mila iz mlađih dana,a mi da trpimo narednih 30 godina da nas Spajić jaše i pljačka.

  3. Mijo komentariše

    MRŠ FUKARE ,VUCITE SE NAZAD, ODAKLE STE DOŠLI !!!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.