Dobrosavljević: Zemlje koje žele da zadrže svoj suverenitet se ne svrstavaju u ratu u Ukrajini
Politički konsultant Vladimir Dobrosavljević komentarisao je za televiziju Vesti aktuelni rat u Ukrajini i kazao da je sve posljedica borbe za geopolitičku prevlast na planeti.
„Sve je na neki način politika. I ekonomski rat i oružani je posljedica borbe za geopolitičku prevlast na planeti. Negdje 2017. godine, Ruska federacija je pokazala tokom sirijske intervencije kapacitet da intervenišu prilično daleko od svojih granica. Samim tim se upalilo crveno svijetlo među zapadnim analitičarima koji su smatrali da ako su oni u kapacitetu da intervenišu na Bliskom Istoku, bolje je da vratimo probleme u njihovo sopstveno dvorište“, kazao je on.
Pored toga, postoji vrlo bitna stvar u cijeloj priči, tvrdi Dobrosavljević, a to je da se koncept unipolarnog svijeta puzeću napušta od strane i SAD-a.
„Povlačenje iz Sirije i Avganistana… Negdje su odustali od tog koncepta. SAD žele da zadrže uticaj na onim prostorima i regionima kojim smatraju svojom zonom interesa“, kazao je on.
Analitičar smatra da je činjenica da su Amerikanci homogenizovali svoje stare saveznike, Evropljane i pacifički basen, Filipine, Japan, Južnu Koreju i Australiju.
„Preko tih tačaka, žele se kontrolisati dva glavna plovna puta, Atlantski okean i Tihi okean, koji su im najvažniji zbog kontrole nad planetarnim resursima. Ipak, nisu uspjeli da ubijede Saudijsku Arabiju da poveća proizvodnju nafte niti da uvede sankcije Rusiji. Ne treba zaboraviti i činjenicu koja se desila krajem proljeća kada su zemlje Commonwealth-a pokušale da održe sastanak i kad je kanadski premijer pokušao da ih homogenizuje oko učestvovanja u sankcijama Ruskoj federaciji bio je odlučno odbijen“, podvukao je Dobrosavljević.
On ocjenjuje da zemlje Trećeg svijeta i zemlje koje se ne svrstavaju su one koji su pod pritiskom jedne od imperijalnih sila, bile to SAD, Rusija i Kina, ne žele da učestvuju u svemu ovome, već žele da zadrže neutralni status.
„Ne žele da žrtvuju svoj suverenitet svrstavajući se na jednu ili na drugu stranu. One pokušavaju da gledaju svoj interes“, objašnjavala Dobrosavljević.
Analitičar na pitanje zašto se stiče utisak da Evropa slabi i šta to može značiti, kaže da je EU ipak još uvijek jedna od vodećih ekonomskih sila ali je isto tako politički i bezbjednosno jedna vrsta geostrateškog i geopolitičkog patuljka.
„Evropa jeste u ekonomskom smislu i dalje važan saveznik ali je i potpuno jasno da oni imaju istorijski bagaž strah od imeprijalizma nekadašnjeg Sovjetskog saveza. Finska premijerka je i sama rekla da Evropa bez SAD nema sopstvenu sigurnsot“, kazao je Dobrosavljević.
Dobrosavljević zaključuje da moramo biti spremni i na energetske, ekonomske ali i na bezbjednosne izazove.