Srbi sa Kosova ništa drugo nisu mogli da urade, a šta će Zapad činiti, vidjećemo

0

Kurti će pokušati da iskoristi ovu situaciju da destabilizuje dodatno sjever Kosova, a dokle će ići zavisi od odluke kosovskih mentora. Srbi su bili primorani na izlazak iz institucija što bi moralo da utiče na promjenu politike Prištine ako bilo ko od onih koji mogu da utiču na njih razmišlja o kakvoj-takvoj stabilnosti, mišljenja je Milovan Drecun.

Srbi sa sjevera Kosova odlučili su da napuste sve političke institucije – skupštinu, vladu i četiri opštine, ali i pravosudne organe, policiju i administraciju na Kosovu, a kako je predsjednik Srpske liste Goran Rakić izjavio, te odluke biće na snazi dok Priština ne povuče odluku o tablicama i formira ZSO.

Iznuđen korak Srba

Milovan Drecun, predsjednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije ovaj čin Srba sa sjevera vidi kao iznuđen odgovor na neprihvatljivo visok nivo pritiska privremenih institucija u Prištini na srpski narod prijetnjama i ugrožavanjem njegove bezbjednosti i opstanka na Kosovu i Metohiji.

„Srbi nisu imali drugog načina da brane svoja prava i da se štite osim ovog. Ono što je činjenica jeste da su Srbi učestvovali u radu privremenih institucija u Prištini na osnovu prvog Briselskog sporazuma, jer posle tog sporazuma su izašli na izbore i prihvatili učešće i u policiji i u sudstvu i u lokalnoj samoupravi i parlamentu gdje je Srpska lista dobila povjerenje srpskog naroda na KiM. A ako Aljbin Kurti kaže da Briselski sporazum ne postoji i za to ne dobije ni riječ ukora iz EU i sa Zapada, onda ne postoji ni osnov za dalje učešće Srba u privremenim institucijama,“ smatra Drecun.

Dakle, radi se o potpuno neodgovornom ponašanju Prištine koja godinama maltretira srpski narod.

„Mislim da ne postoji narod u Evropi kome su bukvalno oduzeta gotovo sva ljudska prava. To se sve radi pred očima zapada koji ne samo da ostaje slijep na sve to nego još i pruža podršku Kurtiju, sada im evo i vizne liberalizacije… Došlo se i do toga da žele i da promijene arhitekturu dijaloga Beograda i Prištine i to u trenutku kada Kurti taj dijalog sahranjuje oni bi da se razgovara o njemačko-francuskom predlogu, iako znaju da to apsolutno nije prihvatljivo za Beograd,“ ističe sagovornik Sputnika.

Lopta u dvorištu Prištine

Na pitanje, šta će se dešavati u narednom periodu posle ove odluke Srba, Drecun kaže da to zavisi od Prištine i od procjene vodećih zapadnih država.

„Posebno od zemalja Kvinte na čelu sa Amerikom. Ovo je rekao bih težak udarac i opomena i Prištini i Zapadu, jer kako će sada da govore o tome da je Kosovo multietničko ako nema učešća Srba u privremenim institucijama. Dakle, sada će se ogoliti priča o tome da Priština zapravo radi na tome da zapravo napravi jednonacionalno Kosovo, i da protera sve Srbe i to je po meni zabrinjavajuće pre svega za Zapad koji će morati da nešto uradi kako bi stvorili uslove da Srbe vrate u privremene kosovske institucije,“ ističe Drecun.

U isto vreme, on napominje da su Srbi jasno rekli da dok se ne formira Zajednica Srpskih opština i dok Priština ne poništi jednostranu odluku o registarskim tablicama, nema povratka ni u institucije.

„Očekujem sada jednu intenzivnu i snažnu diplomatiju u koju će se uključiti i Evropska unija i Amerika, odnosno zemlje Kvinte i prema Beogradu i prema Prištini. Kurti sad ovo može da iskoristi za ozbiljnu destabilizaciju severa Kosova,“ ističe Drecun.

Kurti će iskoristiti situaciju

Kako kaže sagovornik Sputnika, ta destabilizacija može da teče u smeru da sa svojim specijalnim parapolicijskim formacijama, Albanci upadnu u institucije koje su Srbi napustili, na primer u opštine na severu Kosova i tako dalje.

„Dakle, Kurti može da pokuša da ne samo institucionalnim već i fizičkim nasiljem da ovlada svim institucijama i da čak možda postavi privremeno nekoga… Može svašta da radi jer je tamo situacija takva da vladavina prava ne postoji već samo jednostrane akcije koje Priština uvek preduzima i koje su praćene nasiljem i koje su izrazito antisrpske. Dokle će ići sve zavisi dokle će mu zapadni pokrovitelji dozvoliti, prevashodno zemlje Kvinte, “ zaključuje Drecun.

Sagovornik Sputnika smatra da je nastavak dijaloga između Beograd i Prištine neizvestan, pre svega jer ga je Priština precrtala

„A i da se nastavi ne vidim do kakvog bi suštinskog napretka doveo, posebno što se nagoveštava da će se u agendu uvesti francusko-nemački predlog. Pa ko im je na to dao pravo?,“ pita naš sagovornik, uz napomenu da je ceo proces dijaloga između Beograd i Prištine zamišljen kao statusno neutralan, a ovim predlogom EU hoće da potpuno promeni taj okvir.

Srbi su inače posle donete odluke da napuste sve privremene institucije tzv Kosova, najavili i masovne proteste od sutra.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.