Kabinet Danijele Đurović: Sjednica zakazana po Ustavu i Poslovniku; Poziva sve političke aktere da se okrenu radu za dobrobit građana
Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović postupila je potpuno u skladu sa Ustavom i Poslovnikom, sazivajući sjednicu Skupštine na vanredno zasijedanje za 16. avgust, saopšteno je „Vijestima“ iz Kabineta Đurović.
Oni su to kazali odgovarajući na pitanje smatraju li da je Đurović uvrštavanjem u dnevni red predloga za izbor članova Sudskog savjeta prekršila Ustav i Poslovnik, s obzirom na to da isključivo Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu predlaže poslanicima članove tog tijela.
Prema Ustavu, vanredno zasjedanje saziva se na zahtjev predsjednika države, Vlade ili najmanje trećine poslanika, u vremenu ne kraćem od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva, dok, prema Poslovniku, podnosilac zahtjeva za dnevni red vanredne sjednice može predložiti samo predloge akata čiji je predlagač
„Članom 90 Ustava Crne Gore propisano je da se „vanredno zasijedanje saziva na zahtjev predsjednika Crne Gore, Vlade ili namjanje trećine ukupnog broja poslanika“. Odredbom člana 128 Poslovnika Skupštine Crne Gore propisano je da se vanredno zasijedanje može održati u vremenu prvog radnog dana u januaru do posljednjeg radnog dana u februaru i od prvog radnog dana u avgustu do poslednjeg radnog dana u septembru, da podnosilac zahtjeva za vanredno zasijedanje određuje dan održavanja i dnevni red sjednice, te da će predsjednik Skupštine sjednicu sazvati u vrijeme i sa dnevnim redom naznačenim u zahtjevu za vanredno zasijedanje. Takođe, propisano je da podnosilac zahtjeva ne može zahtijevati sazivanje sjednice u vremenu kraćem od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva. Iz gore navedenog nedvosmisleno proizilazi da je predsjednica Skupštine postupila potpuno u skladu sa Ustavom i Poslovnikom Skupštine, sazivajući Skupštinu na vanredno zasijedanje za 16. avgust 2022. godine“, saopšteno je iz Kabineta predsjednice.
Na pitanje hoće li Đurović vratiti poslanicima koji su tražili vanredno zasijedanje zahtjev za održavanje sjednice jer, kako smatraju neke partije, nije adekvatan ili će preduzeti neki drugi potez, odgovorili su da bi zahtjev bio neuredan u sljedećim slučajevima.
„Ako je zahtjev za vanredno zasijedanje upućen od subjekta koji nije ovlašćen za podnošenje zahtjeva (ovlašćeni su: predsjednik Crne Gore, Vlada ili najmanje 27 poslanika); Ako je zahtjev podnijela grupa poslanika koja čini manje od trećine ukupnog broja poslanika; Ako je zahtjevom predloženo vrijeme održavanja sjednice kraće od 15 dana od podnošenja zahtjeva, ili eventualno da je vrijeme održavanja predloženo u terminima van propisanih članom 128 stav 1 Poslovnika Skupštine Crne Gore. Konačno, predsjednica Skupštine u sazivu nije predlagala dnevni red, već je dostavila poslanicima predlog, koji je podnosilac zahtjeva odredio u zahtjevu za vanredno zasijedanje. Što se tiče tačke dnevnog reda koju je predložio podnosilac zahtjeva za vanredno zasijedanje, a tiče se izbora članova Sudskog savjeta, predsjednica Skupštine ni u kom obliku nije dala predlog bilo kog imena, niti se na bilo koji način umiješala u ovlašćenja drugih državnih organa u sprovođenju procedure propisane Ustavom i zakonom“, naveli su, dodajući da će poslanici prilikom predlaganja i usvajanja dnevnog reda, u skladu sa propisanom procedurom i dosadašnjom parlamentarnom praksom, o istom odlučivati na sami dan sjednice.
Tvrde da je i „stručnoj i laičkoj javnosti iz iznesenog jasno da je postupljeno isključivo u skladu sa Ustavom Crne Gore i Poslovnikom Skupštine Crne Gore“.
„Stoga, odbacujemo tendenciozne i zlonamjerne tvrdnje predstavnika Demokratskog fronta da je predsjednica Skupštine na bilo koji način prekršila Ustav, Zakon o Sudskom savjetu i sudijama i Poslovnik Skupštine, i pozivamo ih da prestanu sa politikantstvom, populizmom i neozbiljnim saopštenjima, kojima samo podgrijavaju ionako uzavrelu atmosferu u Crnoj Gori. Iznenađuje opstrukcija izbora članova Sudskog savjeta od političkog subjekta koji je deklarativno najviše promovisao saradnju i kooperativnost i koji je u tom pravcu imao i najviše konsultacija i dogovora sa premijerom. Njihova dobronamjernost i iskrena želja da budu dio evropske i prosperitetne Crne Gore biće na testu 16. avgusta. Tog dana će cijeloj crnogorskoj javnosti biti jasno ko je spreman da gradi Crnu Goru, a ko da je drži zarobljenu retrogradnim politikama i podjelama“, istakli su.
Iz Kabineta navode da Đurović „iskreno žali što zbog zdravstvenih razloga nije bila u mogućnosti da završi sve obaveze tokom redovnog proljećnjeg zasjedanja i izražava nadu da će na vanrednom zasjedanju doći do izbora članova Sudskog savjeta i da će se to postići dvotrećinskom većinom“.
„Predsjednica Skupštine Crne Gore poziva sve političke aktere da se okrenu radu za dobrobit građana i da daju doprinos da se konačno riješe goruća pitanja, koja je odavno trebalo definisati, kao i deblokadi našeg evropskog puta. Sada je pravi trenutak za to, kako bismo u oktobru dobili pozitivan Izvještaj Evropske komisije i nastavili dalje sa integracionim procesom. Naravno, pod uslovom da je to svima cilj. To dugujemo Crnoj Gori i našim građanima, kojima smo obećali pravdu, vladavinu prava, ekonomski razvoj i bolji životni standard“, poručili su.
Kako građanima dobro mislite evo gledamo pola vijeka. Vi ste najobičnija laprdala sa kupljenim diplomama. Gospođo,ljudi koji su se tada rodili danas nemaju niti jednog radnog dana … O čemu vi to ?
Tako si govorila io zakonu o lokalnoj samoupravi kad evo sad sef komore raspisa izbore 23.10., postujuci odluku Ustavnog suda. tako ti je i ovo po Ustavu i zakonu duso prodana. Izdajica jednom, uvijek izdajica.