Lukašenko: Naravno da treba pomoći srpskom narodu, to ćemo i uraditi, ali Srbija neka vodi računa o svojoj politici prema nama; Ne može da sjedi na tri stolice
Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko je u razgovoru sa novinarima prokomentarisao zaoštravanje situacije u Srbiji i govorio o mogućnostima podrške ovoj zemlji, saznaje BelTA.
„Treba da napravimo razliku između rukovodstva i običnih ljudi. Da ste na mom mjestu, kako biste sve to videli? Naravno da treba da pomognemo srpskom narodu i hoćemo. Mi smo takvi ljudi. Ali vodimo računa o politici Srbije prema Belorusiji. Hoće da sjednu, kako kažu, na tri stolice ali neće uspjeti. Evo nas Rusija, EU, SAD i tako dalje… Oni hoće da budu dobri prema svima.Neće dobiti šansu da balansiraju, prije svega zbog Evropske unije u koju toliko žele da se pridruže“, rekao je predsednik.
Na pitanje šta Bjelorusija može da uradi za Srbiju, Aleksandar Lukašenko je primijetio da je ranije imao na umu ovo pitanje: „Ne znam šta možemo da uradimo za njih. Prvo bih pogledao šta su uradili kada se Bjelorusija suočila sa sankcijama. Ne želim da kopam nedavnu prošlost, ali pogledajte…“
Predsjednik je podsetio da je Srbiju posjetio 1999. godine, pod bombardovanjem NATO-a.
„Otišao sam tamo rizikujući život… Bilo je stvarno opasno. NATO (koji je već tamo bio u svojoj misiji bombardovanja) nas je uputio da koristimo visinu od 500 metara (ovo je visina za helikopter). Mislili su da neću ići i da ću odletjeti kući. Ali sam naredio pilotima da lete na 500 metara. Naravno, mogli su da obore avion, ali nisu smjeli. Ja sam letio tamo pod bombardovanjem“, rekao je šef bjeloruske države podsjećajući na te događaje.
On je skrenuo pažnju da se nekoliko godina nakon toga srpsko rukovodstvo pridružilo nekim sankcijama.
„Razmišljam sada o tome. Ali, s druge strane, to su naši srodni ljudi. Srbi su dobri, razumni ljudi. Pa nisu imali sreće, vjerovatno, u nečemu. Nisu ni neki drugi“, rekao je predsjednik Bjelorusije.
Kako je ranije prenela BelTA, međunarodna misija pod okriljem Severnoatlantske alijanse na samoproglašenom Kosovu (KFOR) saopštila je da je spremna da interveniše u situaciji na granici Kosova i Srbije ukoliko dođe do prijetnji stabilnosti u regionu.
Situacija na Kosovu je eskalirala 31. jula. Sukob je izazvala kosovska policija koja je blokirala dva prelaza u centralnoj Srbiji. Srbi koji žive na severu Kosova organizovali su proteste, blokirajući glavne autoputeve.
Lider Srbije Aleksandar Vučić je ranije izjavio da se situacija na Kosovu značajno zakomplikovala za Srbe. On je pomenuo i planove Kosova da od 1. avgusta proglasi srpske dokumente nevažećim.
Aleksandar Vučić je pozvao da se spriječi sukob.
„Molim i moćne i velike zemlje koje su priznale nezavisnost Kosova, da obrate pažnju na međunarodno pravo, da budu opreznije sa realnošću na terenu i spriječe svoje štićenike od izazivanja sukoba“, kazao je Vučić.
Srpski lider je uvjerio da će se moliti za mir i dodao da kapitulacija ne dolazi u obzir. Prema Vučićevim rečima, zemlja neće tolerisati progon i ubijanje Srba i sigurno će pobijediti.