Evropska Unija zaprijetila Mađarskoj: Imate rok od mjesec dana, da riješite pitanje vladavine prava

0

 

Evropska komisija je dala konačan rok od mjesec dana Mađarskoj da riješi pitanje vladavine prava prije nego što zatraži od vlada zemalja Evropske unije da suspenduju sredstva koje Budimpešta treba da dobije u okviru budžeta 27-članog bloka za period 2021-2027.

 

Komisija je danas saopštila da je ovlastila komesara za budžet Johanesa Hana da obavijesti Budimpeštu o mjerama koje izvršna vlast EU namjerava da predloži državama EU ako Mađarske mjere remedijacije ne budu adekvatne, prenosi Rojters.

 

– Mađarska sada ima rok od mjesec dana u okviru kojeg može da dostavi svoje primjedbe i bilo kakve dodatne činjenice, naročito o srazmjernosti mjera koje predviđa Komisija – navodi se u saopštenju EK.

 

Novi rok je dio procedure EU, nazvane „mehanizam uslovljavanja“, koja je osmišljena da „zaštiti finansijske interese bloka od potencijalnog kršenja vladavine prava zemalja članica“. Taj mehanizam je odvojen od drugih postupaka vezanih za vladavinu prava koje je EU pokrenula protiv Mađarske.

 

Zbog „zabrinutosti za novac iz budžeta EU“, Komisija je u aprilu uvela „mehanizam uslovljavanja“ protiv Mađarske, što bi na kraju moglo da dovede do suspenzije isplate 21 milijarde evra Mađarskoj iz kase tog bloka.

 

Komisija smatra da je novac EU u Mađarskoj u riziku zbog, kako tvrdi, korupcije koja može biti u formi tendera za projekte koje finansira Brisel, a u kojima učestvuje samo jedan ponuđač, obično povezan sa vladajućom strankom.

Izvršna vlast EU je takođe zabrinuta za nezavisnosti pravosuđa, medija i nevladinih organizacija u Mađarskoj, dodaje britanska agencija.

 

Mađarski premijer Viktor Orban je ranije odbacio primjedbe EU i SAD u vezi s korupcijom u toj zemlji, a najviši mađarski zvaničnici su proteklih nedjelja rekli da je Budimpešta spremna da sarađuje sa Komisijom na rješavanju problema.

 

Budimpešta je ove nedjelje ponudila da smanji broj javnih tendera na kojima učestvuje samo jedan ponuđač na 15 odsto od ukupnog broja. Takođe je ponudila da donošenje zakona u Mađarskoj učini transparentnijim i inkluzivnijim.i da dozvoli sudovima da nalože tužiocima pokretanje spora čak i ako su tužioci odlučili da to ne čine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.