DPS otvoreno priznaje da su obični poslušnici: Posjeta evropskih zvaničnika ih vratila na političke margine gdje i pripadaju
Samo nekoliko dana nakon posjete visokih evropskih zvaničnika Olivera Varheljija i Žozepa Borelja, ekstremistički stavovi predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića su polako utihnuli, a pokretanje procedure provjere povjerenja Vladi Dritana Abazovića se gotovo ni ne nazire, iako je poslanik DPS-a Andrija Nikolić kazao da je posjeta visokog zvaničnika EU Žosepa Borelja, pomogla da svi akteri na političkoj sceni pravilnije razumiju šta podrazumijeva evropska agenda, te da će se uskoro vidjeti da li je posjeta Borelja imala efekta.
Ovim je potvrđeno pisanje Borbe da su evropski zvaničnici došli sa namjerom da paicifikuju Demokratsku partiju socijalista i Mila Đukanovića u svom naumu da sruše Vladu, kako ne bi destabilizovali Crnu Goru dok traje sukob sa Ukrajinom.
Podsjećamo, prije nekoliko dana Crnu Goru su posjetili visoki evropski zvaničnici Oliver Varhelji i Žozep Borelj koji su ponovo istakli svoj stav da Crna Gora mora po svaku cijenu ostati na evropskom putu i da nikakva politička previranja ili uvođenje Crnu Goru u nestabilnost neće biti tolerisani od strane zvaničnog Brisela.
Ponovili su i stav Evropske unije da je usklađivanje odnosa države i vjerskih zajednica unutrašnje pitanje Crne Gore, ne akcentujući posebno ni jednu vjersku zajednicu. Sličan stav je uoči 13. jula kazao i predsjednik Vlade republike Hrvatske Andrej Plenković koji je kazao da je susjedna država usaglasila Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom još 2002. godine i kazao da ne želi da komentariše unutrašnje političke odnose u Crnoj Gori.
I više je nego očigledno da su se prilikom ove posjete sreli i sa glasnogovornicima Demokratske partije socijalista gdje su im ponovo predočili stvari razlog – da oni stoje iza ove Vlade i da neće tolerisati nikakvo rušenje, ekstremizaciju niti destabilizaciju Crne Gore. Jasno su im predočili i da su oni kao partija vrlo zamjenljiv subjekt imavši u obzir i opoziciju koja potencijalno može podržati Vladu
Evropa, očigledno ima plan B i da DPS sruši Vladu, a to je da podršku nađu u DF-u i Demokratama, uz obaveznu rekonstrukciju postojeće Vlade čime bi eliminisali ekstremističke struje iz bilo kakvog društvenog djelovanja. Naravno, morali bi politički da progutaju savez sa DF-om, obzirom da su ih dugo godina etiketirali kao proruski subjekt u Crnoj Gori, protiv koga se Evropa u ovom trenutku bori, iako je opšte poznato da je interes DF-a evropska integracija Crne Gore. To se i pokazalo u njihovim poslednjim javnim nastupima, želeći da budu konstruktivni i otvoreni za dijalog, iako kao prioritet stavljaju Temeljni ugovor sa SPC, popis i Otvoreni Balkan, što su svakako unutrašnje stvari Crne Gore koje se moraju izvršiti. Prosto, u DF-u ne sjede ljudi koji će da pričaju o Evropi, već oni koji žele da završe poslove, a koje se igrom slučaja, poklapaju sa onim što Evropa i zahtijeva od Crne Gore.
Primjetna je i promjena u poslednjim saopštenjima Demokrata, a koja su objavljena istog dana kada su i evropski zvaničnici posjetili Crnu Goru.U poslednjem saopštenju, koje se više može protumačiti kao politička ponuda aktuelnom premijeru, poziva se da se ova Vlada ne sruši dok se ne izaberu Sudski savjet kao i kandidati za Ustavni sud, a nakon toga su pozvali premijera Dritana Abazovića da podnese ostavku, čime bi se, kako su naveli, stvari resetovali na poziciju od 30. avgusta gdje bi stara parlamentarna većina formirala novu Vladu.
Očigledno je da je ovo politički pomak, obzirom da su Demokrate Alekse Bečića bile stranka koja se žustro zalagala da se manjinska Vlada sruši prije nego li je i formirana. Da li je i ovo pod uticajem posjete evropskih zvaničnika, nije poznato. Ono što ipak jeste činjenica je da je ovo prvi put od formiranja Vlade da ova stranka nastupa ka Vladi sa prijateljskim tonom, iako traže ostavku premijera Abazovića.
Premijer Dritan Abazović je gostujući u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti kazao kako pozdravlja ovu ponudu Demokratske Crne Gore i da je načelno podržava i da ga nije doživio kao ultimatum.
„Spreman sam da podnesem ostavku. Cilj 43. Vlade je bio da odblokira insititucije i evropski put Crne Gore. Mi smo oročili Vladu na godinu dana a nismo isključili i model rekonstrukcije ili produženja mandata. Sve opcije koje podrazumijevaju deblokadu pravosuđa za mene su prihvatljive. Predlog Demokrata nisam doživio kao ultimatum već da žele dogovor o deblokadi evropskog puta i pravosuđa gdje nam je u Parlamentu potrebna dvotrećinska ili tropetinska većina. Kada je riječ o brojkama u Skupštini potrebnim za izbor vrhovnog državnog tužioca i druge aktivnosti koje se tiču pravosuđa više bih volio da podršku dobijemo negdje drugo, nego od poslanika SD-a“, kazao je Abazović za TV Vijesti.
MONTENEGRO LONAC I KRKLJANAC ,VISE SE ME ZNA KO KOGA J…..E