I manjinska vlada „gluva“ za potrebe najugroženijih: Dok za putovanja i naknade izdvajaju 1,7 miliona evra, za socijalne slučajeve svega 12 hiljada!
Prema zvaničnim podacima i nova manjinska vlada Dritana Abazovića je „gluva“ za potrebe najugroženijih u našoj zemlji. Dok su za putovanja i naknade unutar vlade odlučili da opredijele čak 1,7 miliona evra, za socijalnu podršku onima kojima je to prijeko potrebno je izdvojeno samo 12 hiljada evra.
SLUŽBENA PUTOVANJA I DNEVNICE NA PRVOM MJESTU
U prvom mjesecu svog mandata vlada Dritana Abazovića je za razne naknade i službena putovanja potrošila oko 1,7 miliona evra, dok su za rashode za gorivo i ugovorew o djelu opredijelili dodatnih 960 hiljada evra. Za najugroženije u zemlji ipak nisu imali toliko „sluha“, pa su za potrebe najugroženijih u vidu socijalne pomoći iz državnog budžeta izdvojili samo 12 hiljada evra.
Ovi podaci su posebno zabrinjavajući kada se pomisli na činjenicu da su troškovi života u Crnoj Gori u enormnom rastu i da je zbog rasta cijena na osnovne životne namirnice teško i onima čiji je životni standard bio na solidnom nivou. Kako je tek onima koji su i prije poskupljenja jedva spajali kraj sa krajem, čelnike nove vlade očigledno ne zanima.
Dok je rebalansom budžeta predviđeno povećanje troškova za čak 1,4 miliona evra, što govori da će na ista za ovu godinu biti potrošeno 4,4 miliona, troškovi za socijalnu pomoć nisu povećani niti jedan jedini cent. A izvjesno je da u ovoj godini ni neće biti uvećani.
ZA PUTOVANJA I DNEVNICE STOTINE HILJADA EVRA, A ZA NAJUGROŽENIJE SAMO MRVICE
Dok službenici vlade Crne Gore u okviru dnevnica za putovanja u inostranstvu odnose skoro 57 hiljada evra i za dnevnice u zemlji oko 22 hiljade evra, za najugroženije se ipak smatra da je 12 hiljada pomoći i više nego dovoljno. Ali samo kada su drugi u pitanju, za njihove potrebe ipak ni blizu dovoljnog.
I u okviru pozivanja na nova zaduženja nismo mogli čuti da je to za dobrobit onih koji su najugroženiji ili recimo za pomoć onima kojima je to najviše potrebno. Slušamo samo kako je dodatno zaduživanje potrebno zbog izmirenja dugova ostalih od prošle u šta uopšte ni ne sumnjamo, jer je naš portal u više navrata pisao o posledicama koje donosi famozni projekat „Evropa sad“ bivšeg ministra Milojka Spajića koji je očigledno „određivao pripravnički“ igrajući se sa finansijama naše zemlje. U prilog tome govori činjenica da je nakon njegovog odstupanja sa funkcije, aktuelni ministar finansija Aleksandar Damjanović saopštio javnosti da u budžetu nedostaje 50 miliona evra.
DA LI ĆE SPAJIĆ BITI POZVAN NA ODGOVORNOST?
Na drugoj strani iz Uprave prihoda i carina je saopšteno da je u prvoj polovini godine ostvaren prihod veći za 120 miliona od planiranog. Na osnovu toga se dolazi do zaključka da u budžetu ne fali 50 miliona nego zapravo 120 miliona, a bivši ministar i dalje ne odgovara za svoja nepočinstva. Ali odgovaraju građani, koji su zahvaljujući njemu došli do samog ruba egzistencije i zahvaljujući kome je životni standard u Crnoj Gori na jako nezavidnom nivou.
Upravo zbog loše politike prethodne Vlade, vlade Zdravka Krivokapića, koja je za svojih godinu i po dana vladavine stvorila rasulo približno onome koje je DPS gradio trideset godina, od 43. vlade Dritana Abazovića se očekuje da se okrene građanima. Ili makar onim građanima kojima je to najpotrebnije. Njihovi prethodnici su trebali da im budu primjer kakvu politiku ne bi trebali da vode.
Umjesto da konačno krenu u smanjenje zaduženja i pokušaju da izvuku našu zemlju, koja je kroz tridesetogodišnje ropstvo bila osuđena na zaduživanja iz trenutnog beznađa, da se krene sa sređivanjem administracije, da se prekine sa prelivanjem novca iz državne kase, novca građana u privatne novčanike, da se smanje enormni troškovi za putovanja, dnevnice i razne nepotrebne izdatke upravo u vladi, i oni poput svojih prethodnika pozivaju na nova zaduženja. I to ne zaduženja zbog pomoći građanima već za njihove potrepštine i razne nepotrebne izdatke u ovom periodu globalne ekonomske krize.
U OPOZICIJI PRIČALI PROTIV ZADUŽENJA, A DANAS U VLADI NAJGLASNIJI ZA NOVA
Interesanta je činjenica da oni koji su danas dio izvršne vlasti, ali i oni koji su im podršku dali su upravo bili oni koji su bili kategorični protiv zaduženja. A danas, kada se treba zadužiti dodatno, ponajviše za njihova baškarenja na mnogim destinacijama, nemaju apsolutno ništa protiv. Zanimljiva je činjenica da zapravo smatraju da građani imaju pamćenje ribice i da ne shvataju koliko se njihovi trenutni stavovi kose sa onima koje su imali do ne tako davno, prije nego su stupili na svoje funkcije.
Mnogi čelnici sadašnje vlade su bili veliki pobornici za ljudska prava i prava građana. Pozivali su se na čast i moral i da ukoliko ikada budu dio izvršne vlasti da će se njihova politika svoditi najviše na građane i pomoć njima. Ali posle smještanja u fotelje, brzo se zaboravilo na obraz, čast, a najviše na potrebe građana.
Za različite vrste naknada je utrošeno preko 1,3 miliona. Tako je za rad u različitim komisijama (od kojih se mnoge formiraju za poslove koji su redovni zadaci zaposlenih u javnoj administraciji) dato preko 780 hiljada evra, dok su naknade za prevoz iznosile nepunih 32 hiljade evra.
U isto vrijeme su naknade za odvojeni život koštale skoro 170 hiljada evranije poznato, dok su naknade za putne troškove u Crnoj Gori i Srbiji bile oko 395 hiljada.
Rebalansom su naknade uvećane za gotovo pet miliona i na toj poziciji je preko 14 miliona.
Usluge fiksne i mobilne telefonije su u maju iznosile oko 64 hiljade evra, dok je na poziciji ostalih rashoda za gorivo prikazan trošak od 270 hiljada evra. Vlada je rebalansom uvećala trošak goriva za bezmalo pola miliona i ima na raspolaganju 9,7 miliona ove godine.
Za ugovore o djelu, koji su nezakonita i prikrivena zapošljavanja u javnoj administraciji, u maju je utrošeno preko 622 hiljade evra. Rebalansom je ovaj trošak uvećan za preko milion evra, što je jasan signal novih zapošljavanja u preglomaznoj državnoj administraciji, te ove godine ta stavka iznosi nevjerovatnih 12,9 miliona evra.
ABAZOVIĆEVA VLADA NASTAVLJA SA BAHAĆENJEM KAO I PRETHODNE?
Dakle, manjinska vlada, po uzoru očigledno na svoje prethodnike najviše misli na sebe i na svoje potrebe. Bitnije je da njihove mobilne i fiksne uređaje utrošiti preko 60 hiljada evra, ili za gorivo preko 270 hiljada evra, nego pomoći građanima koje je porast životnih troškova najviše pogodio. Izostalo je reklo bi se razumijevanje i ove vlade, kao i svake prethodne, za socijalno najugroženije slučajeve.
Ipak, nadamo se da će se konačno, iako trenutno ponešeni funkcionerskim i partijskim interesima, pojedini čelnici ove vlade, za koje građani smatraju da su savjesni prema njihovim potrebama, konačno okrenuti i pokazati makar „mrvicu“ razumijevanja za njihove potrebe. Najviše se od samog premijera, ali i ministarstva finansija i njegovog ministra očekuje da prioritet ove vlade budu, kao što bi moralo biti tako, građani, pogotovo oni najugroženiji kojima je pomoć države neophodna.
Jer građani sve više gube vjeru u promjene starih DPS praksi bahaćenja, bogaćenja i korupcije. Poslije Mila su imali Mila u vidu Zdravka. Ne žele da bilo ko bude Zdravko 43.vlade, i čelnici vlade to što prije moraju shvatiti.
Kakva manjinska vlada…Ovo je Dps vlada.Svi direktori će biti iz Dpsa.