Šćekić: Fond nema svoj račun i ne može da uplati nijedan cent čak ni za funkcionisanje unutar Fonda

0

Počelo je konsultativno saslušanje na temu finansiranja zdravstvenog sistema Crne Gore i analizi postojećeg stanja. Odluku o konsultativnom saslušanju donio je Odbor na sjednici održanoj 17. maja.Saslušani će biti ministri zdravlja i finansija Dragoslav Šćekić i Aleksandar Damjanović.

Ministar Šćekić je na početku saslušanja kazao da mu je drago što je pažnja posvećena zdravstvenom sistemu.

– Znamo da je dug bio oko 50 miliona, do 55 u prethodnom periodu. U prethodnih godinu, pažnja prema zdravstvenom sistemu nije bila na očekivanom nivou. To znači da smo stvarali probleme, akumulirali dugove a očekivali rezultate – rekao je Šćekić.

On je dodao da nivo zdravstvenog sistema ne može da se svede na nivo ličnog odnosa prema direktoru Fonda ili nekom u političkom životu.

Fond nije institucija koja pravi dugove. Fond je prihvatni centar finansijski za sve troškove koji se dešavaju na nivou zdravstvenog sistema, objasnio je Šćekić.

– Fond nema svoj račun i ne može da uplati nijedan cent čak ni za funkcionisanje unutar Fonda, te da se sve plaća preko Ministarstva finansija. Uspjeli smo da odolimo ogromnim pristiscima i opstrukciji kada je u pitanju finansiranje zdravstvenog sistema – rekao je Šćekić.

Ovdje se maltretira psiha ljudi. Ovdje se potcjenjuje psihičko stanje naših građana i zdravi razum. Ne možemo da gledamo samo prihodnu stranu, a ne rashodnu koja je veća, naveo je Šćekić.

On smatra da je izdvajanje države od 332 miliona evra za zdravstveni sistem nedovoljan.

– Rekli smo da je 400 miliona evra potrebno da bi servisirali prethodni dug i da tekuću potrošnju završimo. Pa smo predložili 382 miliona, pa smo spustili na 352 miliona. Pa se onda na njihovom sjedniku spustilo na 332 miliona evra u koja su uračunata i povećanja plata. Prema tome, nisu sredstva predviđenja za zdravstvenu potrošnju za ljekove i materijale, ne uzimajući u obzir povećanje cijena i prethodni momenti koji su uslijedili – dodao je Šćekić.

On se pita gdje su sredstva predložena u budzetu za izgradnju zdravstvenih ustanova, ako za 30 godina nije izgrađena nijedna od njih.

– Kako je moguće da imamo ugrožen zdravstveni sistem, a da imamo pare u budzetu. Kako je moguće da imamo pare u budzetu, a da nijesmo realizovali kapitalni budzet za 2021. godinu. Mi smo izgubili ogromna sredstva jer nijesmo realizovali kapitalni budzet za 2021. godinu. Mi gubimo iz godine u godinu kvalitet usluga, boljih uslova za rad zdravstveni radnika i bolje uslove za pacijente jer neko ima političke fikcije. Odjednom dođe neko i hoće da bude jedan mali bog – upitao je Šćekić.

On je kazao da se ovdje radi o ozbiljnim insinuacijama, kako bi se skrenula pažnja sa suštine da se ubuduće morati izdvajati sredstva za zdravstvo.

– Onaj ko je osmislio da se izađe iz Bizmarkovog načina funkcionisanja zdravstvenog sistema, taj je morao da ima ozbiljnu analizu kako će ubuduće da funkcioniše zdravstveni sistem – naveo je ministar.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.