Njemački udar na Otvoreni Balkan! Jedini kočničar koji daje prednost Berlinskom procesu, iako obije inicijative imaju isti cilj!

3

Vašington zdušno podržava inicijativu Otvoreni Balkan o povezivanju regiona koju je pokrenuo predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i kojoj su se pridružile Sjeverna Makedonija i Albanija.

Glavni kočničar za sada je Njemačka, koja prednost daje svom Berlinskom procesu i ima određene rezerve prema „Otvorenom Balkanu“, iako i ova inicijativa ima isti cilj – da se smanje čekanja na granicama i ukinu biznis-barijere.

Vučić je u petak održao video-konferenciju sa partnerima iz Albanije i Severne Makedonije i najavio „velike stvari za građane tri države“.

On je u više navrata poručio da vrata „Otvorenog Balkana“ ostaju otvorena i za Prištinu i Sarajevo.

Za Zorana Milivojevića, diplomatu u penziji, nema dileme da se u okolnostima ukrajinske krize i ogromnih problema sa kojima se cio svijet suočava, „Otvoreni Balkan“ već pokazao kao jedan od najproduktivnijih mehanizama, možda čak i jedini koji trenutno funkcioniše na terenu:

– On je već doprinio povezivanju tri važne države, Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije, doprineo je poboljšanju srpsko-albanskih odnosa, smirivanju političkih tenzija u regionu i konkretnoj saradnji u ekonomsko-socijalnoj sferi. Pritom, ide u susret evrointegracijama i zato i ima podršku SAD i pojedinih zapadnih centara, na čelu sa Briselom. Osporavanje „Otvorenog Balkana“ koje dolazi iz regiona isključivo je politički motivisano, skoncentrisano u tri centra – Prištini, u strukturama DPS i Mila Đukanovića u Crnoj Gori, i u političkom Sarajevu pod kontrolom SDA Bakira Izetbegovića – kao brana uticaju i djelovanju Srbije na ovim prostorima.

To što Amerikanci stoje iza „Otvorenog Balkana“, za Slobodana Zečevića, iz Instituta za evropske studije, najsnažniji je argument protiv teze da je ova inicijativa stvaranje „srpskog sveta“:

– Apsurdno je da nešto što je i američki projekat bude i velikosrpski projekat. „Otvoreni Balkan“ ima za cilj da unapredi slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala. Mislim da je potpisanim sporazumima u okviru ove inicijative već olakšana saradnja, kao i da se on pokazao efikasnijim od Berlinskog procesa.

3 Comments
  1. Bimbo komentariše

    To je priznavanje Kosova!kKo hoce u otvoreni Balkan srecno bilo mi Crnogorci necemo!!!

    1. Q komentariše

      Vi papci ste priznali Kosovo .

  2. CG komentariše

    Treba izvagati sve za i protiv te inicijative. Jedan veliki argument protiv je da bi se ukinule kontrole hrane koja ulazi u Crnu Goru. Sada imamo ozbiljna laboratorijska ispitivanja svake pošiljke hrane koja ulazi u našu zemlju, a kada bi se to ukinulo ostaje nam da vjerujemo na riječ proizvođačima iz Srbije ili Albanije da je njihova hrana u redu?! Dešavalo se da pošiljka voća iz Srbije u Rusiju bude uništena na ruskoj granici zbog velike utvrđene količine kancerogenih pesticida. I onda treba vjerovati Srbiji na riječ i ukinuti naše kontrole hrane?!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.