Ko poštuje više, poštuje i manje – ili je Vlada bez poštovanja
Piše: Vladan S. Bojić, predsjednik Pravnog savjeta IN4S
Nije pravno normalno da kompletan korpus današnjih odluka o sednici Skupštine i izbiru Vlade bude prsvno utemenjeno isključivo na opštoj generalnoj prsvnoj poslovici: Ko može više, može i manje. Saznajem da je to zaista i tako.
Time je krivično delo – svršeno.
Postoji znate draga gospodo poslanici nešto što je veoma pravno osetljivo i što se mora decidirano poštovati a naziva se – proceduralna ustavnost! Da li je iko od vas čuo za tu pravnu kategoriju, a ako jeste šta ćemo sa tim i gde ćemo to zaturiti a nezaturive je pravne naravi!
Brine da ste lišeni ozbiljnog pravnog obrazovanja. Jer i ona stara klasična proverena germanska teorija (Kelzen) kontinuitet pravnog poretka u potpunosti zasniva u jasnom kontinuitetu njegove procedure (poštovanja njegovih procesnih normi). Poznato vam je ili ne? A kontinuitet u proceduri jeste suštinski bitan svakoj pravnoj državi, tj. za vladavinu prava.
Šta ovo zapravo dalje znači i gde vaše dispozicije odvode? Pa ovako: može sada da se skupi 200.000 građana i da izglasa novu Vladu direktno onlajn “sa gradskog trga” usred Podgorice! Jer: Ko može više, može i manje!
Da li to ima veze s poštovanjem prava, da li sa proceduralnom ustavnošću ili degeneracijom prava kao takvog, u potpunosti.
Sada je očigledno da kada ustav zacvili – politika je – kriva.
Ergo, ako elementarno poštuješ proceduralne norme poštuješ i celost pravnog poretka držsve. Ovo što je danas izveo određen broj poslanika crnogorske Skupštine i to kroz “napuklu” konstrukciju skrivenu iza jedne pravničke izreke (a ne norme) je sui generis krajnje infantilno guranje u metapravne elemente. Međutim i po tom i takvom izopačenom tumačenju to se nikako ne može preobraziti u ustavna načela! Teška je zbirka i retka zbrka teško okrnjenih opštih pravnih paradoksalija.
U pravništvu vlada nedeljivo pravno stajalište da je načelo zakonitosti u sklopu načela i pravila demokratije (u smislu izbora) i temeljne građanske suverenosti veće od bilo kojeg “suvonjavog” načela lišenog ma kakvog privida normativnosti, a sveden na nivo opšte pravne poslovice. Kakva neozbiljnost!?
To je moguće podvesti i izvesti kroz narativ i polje prirodnog prava, Harta i dr. Međutim i na tome terenu zjapi baš nezgrapna neodrživost takvoga pravnog stava (uz dovoljnu, čak i hladnu, mlaku argumentaciju) a nemoć opstanka tog stava je neupitna.
Sve da predmetnu temu/skandal podvedemo pod staru klasičnu proverenu germansku teoriju (Kelzen) – opet je stvar jasna. Naime, i Kelzen, kontinuitet pravnog poretka u potpunosti zasniva na kontinuitetu njegove procedure (poštovanja njegovih proceduralnih pravila/normi).
Jer, kontinuitet u samom jezgru procedure je suštinski bitan za meritum i bit pravne države. Šta ovo zapravo dalje znači? Može sad da se skupi 200.000. građana i glasa za novu Vladu i to recimo “sa gradskog trga ili parka” usred Podgorice! Jer: Ko može više, može i manje! I šta da radimo onda s tim majstori?
Ako mogu poslanici sa 45 potpisa što pozitivni pravni poredak ne definiše a niko “pravno normalan” uopšte ne prepoznaje da oni kao takav “zbor” imaju pravne prerogative da “per se” – donose bilo kakav razmljivo pravnovaljan akt (mimo postupka i neophodnih poluga ovlašćujućih normi) i da tako biraju organe, onda mogu i građani da biraju svoje vlade.
Jer građani su ti suvereni koji poslanicima daju mandat zar ne?! Posredna demokratija, kapisko? Ili provocirate i bežite od neposredne demokratije? Nema prečice kud god da se nakanite ići jer “nema krivine”- “nema ispod stola”, nego svi ruke na sto.
Da li razumete da ste trajno oštetili pravni poredak Crne Gore i da je za ovakve situacije i krizna stanja najnormalniji svuda u prosvećenom svetu ono što svet poznaje kao – vanredne parlamentarne izbore? Ili se očekuje “veliko zabašurivanje” uz Eskobarovo blago “tapšenje po ramenu” i sve će tad biti OK. Pa neće, problem će biti daleko i veći, i kompleksniji, i dublji.
Juče je izveden državni puč. Došlo je do tzv. svršene pravne situacije, svršeno je krivično delo i nastupile su posledice.
Počinioci su bili potpuno i nesumnjivo svesni svog dela i da je ono zabranjeno, ali ih to nije omelo da – realizuju naum.
Budite potpuno relaksirani, jer zakon je jednak za sve. Glupost je ovakvom brljotinim ići u neku obećanu budućnost. Praviti računicu politikom svršenog čina, čestitkama EK, EU i redom (ne može konvalidirati “slučaj puča”) i to se uvek pokaže kao loše, unapred predodređeno na “izgub”. To je fatalna greška. Neka vas ne zbunjuju čestitke i pohvale, verujte: lažu vas.
Napomena: Aktuelne tužilačke istrage i vrući procesi baš nemaju nikakve dodirne tačke sa ovom današnjom lakrdijom uzrokovanoj isključivo zbog usijanih i upaljenih glava. Čime? Pa vlašću, opijene vlašću. Tužilaštvo je samostalan organ a ovo su maškarade i grabež oko pozicija izvršne vlasti, tj. Vlade. Znate, Vlada nema niti sme imati veze s time. Nego da ne bude da neki slučajan “skaj bumerang” sruši Vladu, tj. podrška ovoj Vladi – pane. Ide li onda 44. Vlada Crne Gore?
(IN4S)