Mahmut Bušatlija: Sankcije Rusiji iz 2014. su za nju bile pozitivne, tad se Rusija okrenula sama sebi
Ekonomista Mahmut Bušatlija (Stanko Crnojević) kazao je gostujući na emisiji Jutro na TV Prva da su sankcije pozitivne za Rusiju.
„Ako gledamo situaciju samo u poslednja dva-tri mjeseca nećemo imati jasnu sliku, treba gledati minimum od 2014. godine, kad su prve sankcije nametnute Rusiji. Rezultat tih sankcija je pozitivan za Rusiju. Ona je na silu okrenuta sama sebi. Amerika je nametnula Evropi da uvede sankcije prema Rusiji, koje će biti na štetu Evrope, jer je Amerika povećala razmjenu sa Rusijom na račun toga što je pala razmjena Rusije sa Evropom. Evropa je kolateralna šteta. Rusija je iskrostila situaciju i kontra sankcijama zabranila uvoz prehrambenih proizvoda iz Evorpe.“, kazao je Bušatlija.
On dodaje da je samim tim omogućila svojoj privredi i stočarstvu da bude dominantna i razvila svoju domaću prehrambenu industriju.
„Išlo je Rusiji na ruku i to što su Amerikanci u dogovoru sa nekim arapskim zemljama smanjili cijenu nafte, misleći da će naškoditi Rusiji. Ipak, centranla banka Rusije nije reagovala, dozvolila je rublji da klizi. Zapad je mislio da je to propadanje Rusije. Međutim, kada vi pogledate jednu stvar, Rusi su pustili da njihova nacionalna valuta padne do te mjere da za istu količina novca u rubljama vi dobijate kao za 25 dolara po barelu, koliko je pala, koliko ste dobijali i za 100 dolara ranije. Dakle, oni su samo pojačali svoju unutrašnju ekonomiju i oslobodili se prosto tih mogućnosti da ih neko dalje pritiska činjenicom da nešto neće da im prodaju.“, kazao je on.
Na pitanje novinarke da li su oni to sve smišljeno uradili Bušatlija kaže da jesu, i da su rizikovali ali i da su taj rizik minimalizovali
„Problem sa Ukrajinom počinje 2007, na Berlinskom forumu za bezbjednost, kada je Putin otvoreno ustao protiv širenja NATO-a, koje je pratilo i to neku podizanje neonacizma u Ukrajini, odnosno stranaka i organizaciju koje su bile vezane, a to je istorijski fakat, za Njemačku u Drugom svjetskom ratu ili su bili angažovani na strani Njemačke.“, kazao je on.
Bušatlija kaže i da je Rusija jedina zemlja na planeti koja ima svoje interne kolonije.
„U Rusiji je dovoljno preći preko Urala, gdje sve što postoji na zemlji imaju kao rezervu. Problem Rusije je samo demografskog karaktera, njih je 150 miliona, teško mogu da dođu do 200 miliona ljudi, ali oni kolonizuju Sibir tako što su izdali Kini na 99 godina jedan dio teritorije i od toga dobijaju mnogo novca. Treba svima da bude jasno da ne može da se radi bilo što u svemiru a da se Rusija ne pita. Ona je pokretač svjetskog razvoja i ne možete ih ograničavati sankcijama“, kazao je Bušatlija.
On naglašava i da Evropa već nakon tri godine neće moći da funkcioniše bez ruskog gasa ali i da Rusi izvjestan broj godina razvijaju infrastrkturu i gas prebacuju na Daleki istok.
„Kina je veliki recipijent, ali Južnoj Koreji treba čak 60 posto više gasa od Kine. Gas koji imaju u evropskom dijelu, Rusi mogu da prebace na Daleki istok, tamo su cijene gasa veće. Oni imaju saradnju ekonomsku i vojnu sa Kinom, isto tako i sa Južnom Korejom. Imaju ugovror za izgradju gasovoda preko Sjeverne Koreje na 20 godina, ali ne mogu da ga realizuju jer Amerika održava status KVO između Južne i Sjeverne Koreje. Južna Koreja više nema livadu za novu fabriku, nema radnika, a Sjeverna Koreja ima dovoljno radnika i mjesta za fabrike. Amerika sve koči.“, zaključio je on.
Živjela velika,bratska Rusija.
CAST JE CUTI MISLJENJE OVAKVOG STRUČNJAKA ! NAJVECEG ZA EKONOMSKE NAUKE NA BALKANU ! JOS CE I NJEGA PROGLASITI RUSOFILOM , 😂 SAMO ZATO STO SVE REALNO POSMATRA ! HVALA VAM STO RASKRINKAVATE SCENARIO ZAPADA !