Crna Gora nema vremena za nadgornjavanja između URE, SNP-a, SD-a i SDP-a pod pokroviteljstvom Zapada: Nužno formiranje tehničke Vlade koja bi sprovela izbore!

3

Koncept manjinske Vlade koji je 17. januara javnosti predstavila koalicija „Crno na bijelo“ daleko je od realizacije.

Prvobitno zamišljena kao projekat koji bi u vršenju izvršne vlasti uključivao potpisnike Memoranduma ovih dana doživljava modifikacijiju od strane zapadnih partnera koji su „u igru“ ubacili poražene političke snage od 30. avgusta 2020. godine.

Ambasade vodećih zapadnih zemalja uveliku su namijenile uloge SDP-u i SD-u u manjinskoj Vladi koje bi iz Parlamenta objeručke podržavali poslanici razmagnetisanog DPS-a.

Uprkos pritiscima sa Zapada da se manjinska Vlada rekonfiguriše i formira što prije kako bi se priključila orkestriranoj antiruskoj šizofrenoj i histeričnoj kampanji, realizacija ideje koju su  prezentovali Crno-bijeli politički prvaci.

Pristupanje SDP-a i SD-a manjinskoj Vladi upravo predstavlja kamen spoticanja između već viđenih konstituenata potpisnika Memoranduma.

Lider URE i mandatar Dritan Abazović podlegao je savjetima/pritiscima sa strane i pristao da kao premijer predvodi Vladu u kojoj bi ministarske funkcije pripadale predstavnicima SDP-a i SD-a.

Sa druge strane, predsjednik SNP-a Vladimir Joković iz dana u dan ističe da SNP neće podržati, a kamoli učestvovati, u vršenju vlasti zajedno sa partijama koje predvode Raško Konjević i Damir Šehović.

Izbornim porazima i unutrašnjim nesuglasicama ophrvani DPS, pomiren sa činjenicom da nije dobrodošao u izvršnu vlast,  sa strane polaže nade u svoje dojučerašnje i aktuelne partnere.

Slušajući mandatara Abazovića prethodnih mjesec dana, stiče se utisak da je formiranje manjinske Vlade pitanje časa, iako je stanje na političkom terenu sasvim drugačije.

U trouglu između URE, SNP-a i zapadnih nalogodavaca čije interese minulih sedmica gromko zastupaju SD i SDP ne nazire se izlaz, pogotovo, ako se uzme u obzir da predsjedavajući Skupštine Crne Gore Strahinja Bulajić, kao čuvar izborne volje, odbija da se povinuje njihovim zajedničkim zahtjevima  za zakazivanje sjednice Parlamenta.

Ukoliko SD i SDP ipak budu dio manjinske Vlade, izborne i pravosudne reforme biće onemogućene, jer magičnu cifru od 49 poslanika nova većina neće moći dosegnuti, bez podrške SNP-a koji bi u takvoj konstelaciji snaga predstavljao opozicioni politički subjekt.

Bošnjačka stranka se u međuvremenu oglasila i istakla da bi nova vlast morala imati podršku 49 poslanika kako je najavljeno na samom početku kocipiranja manjinske Vlade, što u ovom trenutko djeluje neizvodljivo zbog koncepcijksih razlika između SNP-a sa jedne i SD i SDP-a sa druge strane.

Imajući u vidu da se proces formiranja manjinske Vlade bliži trećem mjesecu, a da Crna Gora nema više vremena da čeka ishod nadgornjavanja između zapadnih startera i igrača sa klupe koji se sve žustrije nameću za pozicije u manjinskoj Vladi.

Kada već činioci parlamentarne većine nisu u stanju da se dogovore oko načina funkcionisanja buduće vlasti, na osnovu jasno iskazane narodne volje, formiranje tehničke Vlade koja bi bila zadužena za organizovanje vanrednih parlamentarnih izbora koji bi institucionalno odblokirali Crnu Goru.

 

3 Comments
  1. CG komentariše

    Formiranje vlade je izvjesno, kao što je izvjestan i ruski poraz u Ukrajini. Zanimljivo je da se teme iz Ukrajine polako pomjeraju sa naslovnih strana, kako se bliži ruski poraz.
    Slava ukrajinskim herojima!

    1. Ivi komentariše

      Neka samo tako nastave, u tom porazu, ko bi se nadao da će se ovaj nacistički izmet ovako kratko prigaziti. Neka nastave samo pomozi Bože, bagra se krivi ne patiše dok umire

  2. Ivi komentariše

    Imamo vremena čitavi život. Bagra nek se polako NAPUNJA a BRAVI nek joj daju LEGITIMITET izlaskom na izbore. ČITAVI ŽIVOT, dok se ne poubijaju, i hoće Bogu hvala..

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.