Da li se Joković previše zaigrao: SD i SDP mogu lako zamijeniti SNP!
Izbor naredne, 43. Vlade Crne Gore, biće dinamičan i neizvjestan, a čini se da će političkih kalkulacija biti sve više.
Iako se Socijalističkoj narodnoj partiji(SNP) učinilo da su izašli kao najveći pobjednici trampe „izaći iz koalicije „Za budućnost Crne Gore“ i dati podršku manjinskoj Vladi“, sa Dritanom Abazovićem, utisak je da i nije baš tako.
Naime, koliko je SNP bio izložen pritisku prije odluke Glavnog odbora te partije da se izjasni oko učešća u manjinsku Vladu, toliko je sada pod još većim pritiskom oko uslova učešća u toj Vladi. Čini se da u SNP-u nisu računali da su lako zamjenljivi i da će biti drugih partija koje njihovu ulogu mogu lako uzeti i da „biće Srba u Vladi“ i nije baš dovoljno da ih održi u pregovorima.
Jokovićeva tvrdnja „SNP neće u Vladu sa gubitnicima izbora 30. avgusta 2020. godine“, može se obiti o glavu SNP-u u svom naumu da učestuje u manjinskoj Vladi, jer Vlada može bez SNP-a. I to vrlo lako. Ukoliko ne dođe do dogovora između Abazovića i rukovodstva SNP-a, upravo će ih „gubitnici izbora 30. avgusta 2020. godine“ SD i SDP zamijeniti.
Nakon parlamentarnih izbora 2020. godine, na osnovu sporazumu u okviru koalicije „Za budućnost Crne Gore“, SNP-u je pripalo pet mandata sa kojima raspolažu kako žele, međutim SD i SDP zajedno takođe imaju pet mandata, što uz podršku DPS-a Vladi može lako izbaciti SNP iz kombinacije i DPS bi preko svojih satelitskih partija opet došao u poziciju da odlučuje, a Srbi bi po drugi put postali gubitnici dobijenih izbora i žrtve prekrajanja izborne volje građana.
Međutim, nije to jedini problem za SNP. Stvar je principa i dosljednosti u politici te partije.
Pitanje je da li je SNP spreman da izda sopstvene principe da bi udovoljio evroatlanskim „partnerima“, pogotovo u momentu kada bukti rat u Ukrajini i gdje su se sve „građanske“ partije osudile napad Rusije, osim SNP-a. Takođe, veliko je pitanje kako će sam NATO savez reagovati na to da je na vlasti jedna partija koja je bila za referendum oko članstva Crne Gore u NATO, odnosno bila protiv članstva, znajući kakav bi ishod bio na tom referendumu.
Donosi se zaključak da se SNP previše zaigrao i ušao u političke kombinacije za koje nije spreman, ali koje mogu biti i pogubne za samu partiju, imajući u vidu da su građani i glasači narodne koalicije „Za budućnost Crne Gore“ ogorčeni na odluke SNP-a. Posledice politike ove partije znaće se već na izborima u Beranama koji će se održati 27. marta ove godine.
Kako da ne hahahahaa.može al da se zarati pa nek izvoli ko god
Da li postiji neki zakonaki rok do kad može ovaj cirkus trajati ili i za to u Ustavu piše dok Milo ne odluči drugačije ?
Kakav je punoglavac seljacki
Činjenica da se vlada može napraviti i bez Jokovica i bez DF i Demokrata i to sa znatnijom većinom nego sa njima, a bez Crnogoraca pokazuje da vi niste pobjednik izbora. Odnosno da ste samoproglaseni pobjednici.