Rusima zabranjuju „Luj Viton“, a Rusi njima brašno, vidjećemo koga će više zaboljeti
Piše Stefan Svrkota
Svjedoci smo nevjerovatne situacije gdje, kad države EU i NATO-a, uvode sankcije Rusiji, uvode sankcije i protiv svojih građana. Riječ više nije samo o energentima, poskupljenju komunalnih dažbina, benzina i slično. Riječ je o značajnoj i opasnoj krizi sa hranom.
Postojeće linije snabdijevanja su urušene, i prijeti nam potencijalna katastrofa sa nedostatkom hrane. Evropi prijeti deficit žitarica, proizvoda od brašna, biljnih ulja… Već sad imamo situacije gdje se ograničava prodaja istih u jedne ruke.
Posmatramo apsurdnu situaciju, iz Rusije odlazi „Lui Viton“ iz Evrope brašno, iz Rusije odlazi „Ajfon“, a iz Evrope biljna ulja i tako dalje.
Rezerve hrane u Evropi se prazne, popunjavanje istih je otežano, upitno, a ide se ka tome da će popunjavanje biti skroz limitirano.
Ispostavilo se, da EU ozbiljnije, nego što se mislilo, zavisi od ekonomskih odnosa sa Rusijom. Obistinilo se mišljenje da zarad blagostanja čitavog Evroazijskog kontinenta, treba da postoji jedinstven i otvoren ekonomski prostor.
Dešava se takođe jako zanimljiva situacija u SAD gde su privatni penzioni fondovi, preko svojih investicionih kuća ulagali sredstva u dužničke obaveze ruskih privatnih privrednih društava. Pa sad zbog sankcija koje su uveli SAD Rusiji, plaćanje dugova može biti neispunjeno. Ako se to desi, penzije u SAD mogu da budu umanjene 30, 40, 50%… Berzanska kriza koja se nazire, preti da bude drastično veća i dramatičnija od krize 2008 godine.
Obzirom da EU, London i Vašington ne žele da se kriza na teritoriji Ukrajine reši čim pre mirnim putem, jedinstvenim izlazom iz nastale situacije se vidi skorije uspešno sprovođenje specijalne operacije Rusije. Da bi posle toga svet mogao da se pozabavi uspešnim rešavanjem ključnih problema, izlaska iz ekonomske i prehrambene krize.