Šarl Mišel: EU nije u ratu sa Rusijom, zapadne nacije ne bi trebalo da se miješaju u sukob Moskve i Kijeva

0

EU „nije u ratu sa Rusijom“, rekao je predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel za El Pais u intervjuu objavljenom juče. Zapadne nacije ne bi trebalo da se miješaju u sukob između Moskve i Kijeva, rekao je on, tvrdeći da bi konfrontacija između Rusije i NATO-a značila ništa drugo do nuklearni svjetski rat.

„Rusija je nuklearna sila i dobro smo svjesni da ćemo se, ako se ovaj sukob pretvori u sukob između NATO-a i Rusije, spustiti u Treći svjetski rat“, rekao je bivši belgijski premijer za El Pais.

Mišel se zalagao za dijalog, upozoravajući da su „svi sukobi dramatični, ekstremni i često teški“, ali ruske nuklearne sposobnosti dodaju potpuno novu „dimenziju drugačije prirode“ svakom potencijalnom vojnom sukobu sa Moskvom.„Zalažem se za pragmatizam“, rekao je on, dodajući da Evropa treba da se fokusira na hitna pitanja kao što su humanitarni pristup područjima pogođenim vojnom akcijom, status ukrajinskih nuklearnih elektrana i mirovni pregovori između Moskve i Kijeva.

„Moramo da razgovaramo sa onim ko je danas u Kremlju“, jer „demokratije“ treba da razgovaraju sa nacijama čak i ako se smatraju „nedemokratskim“, rekao je Mišel.

Predsjednik EK je takođe rekao da je „redovno“ razgovarao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom lično, a „istorija našeg odnosa“ pomaže oba lidera da razumiju tačke gledišta jedni drugih, čak i ako ih „ne dijele“. Mišel, međutim, vjeruje da nisu riječi, već „promjena ravnoteže snaga“ ono što može doprinijeti napretku u budućim pregovorima. On je dodao da Evropa ne bi trebalo da napusti ulogu posrednika u sukobu i da tu ulogu „preusmjeri” spoljnoj sili, bilo da se radi o SAD ili Kini.

Na pitanje da li Rusija treba da se suoči sa „međunarodnom pravdom“ zbog onoga što Kijev i zapadne zemlje nazivaju invazijom na Ukrajinu, Mišel je rekao da nema međunarodnog „zakona bez pravde“, ali je rekao da je „na međunarodnim organizacijama da kažu“ da li Moskva treba da odgovarati za bilo šta.

Mišel je takođe rekao da EU pokušava „da podrži Ukrajinu što je više moguće“ bez „zaoštravanja sukoba“, dodajući da je Evropa već „prekršila“ sopstvene „tabue“ tako što je Ukrajini pružila vojnu pomoć od milijardu dolara.

Međutim, Evropa ne može Kijevu dati sve što želi, rekao je on, posebno kada je u pitanju ulazak Ukrajine u EU. „Proširenje je osjetljivo pitanje o kome nemaju sve evropske zemlje isto mišljenje“, rekao je on i dodao da treba uzeti u obzir i interese drugih nacija koje su već ušle na put članstva, poput Srbije, Albanije i Crne Gore, takođe.

Mišel je napomenuo da sporazum o pridruživanju koji su Ukrajina i EU potpisale 2014. „ima ogroman potencijal koji je potcijenjen.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.