Slonovi uginuli jer su jeli plastični otpad na otvorenoj deponiji

0

Ekolozi i veterinari su upozorili da je plastični otpad na otvorenoj deponiji na istoku Šri Lanke smrtonosan za slonove u tom regionu, pošto su još dva pronađena mrtva.

Oko 20 slonova je umrlo u posljednjih osam godina pošto su pojeli plastično smeće na deponiji u selu Palakadu u okrugu Ampara, oko 210 kilometara istočno od glavnog grada Kolomba.

Pregledima uginulih slonova utvrđeno je da su progutali velike količine nerazgradive plastike pronađene na deponiji.

Veterinari su naveli da su u uginulim životinjama našli jedino polietilen, omote za hranu, plastiku, druge nesvarljive materijale i vodu, a da hranu koju slonovi inače jedu nisu jasno vidjeli.

Slonovi su poštovane životinje u Šri Lanki, ali su i ugroženi. Broj slonova u toj zemlji smanjen je sa oko 14.000 u 19. vijeku na 6.000 u 2011. godini.

Oni su veoma ranjivi zbog gubitka njihovog prirodnog staništa. Mnogi se približe ljudskim naseljima u potrazi za hranom, a neke ubiju lovokradice ili poljoprivrednici, gnijevni zbog štete koju naprave na njihovim usjevima.

Gladni slonovi traže otpad na deponiji, jedući plastiku, kao i oštre predmete koji oštećuju njihov probavni sistem.

Slonovi tada prestaju da jedu i postaju preslabi da bi mogli da stoje. Kada se to dogodi, oni ne mogu da jedu i piju, što ubrzava njihovu smrt.

Vlada je 2017. godine najavila da će reciklirati smeće sa određenih deponija i da će oko njih podići električne ograde kako bi spriječila slonove da gutaju plastiku. Ali nijedna od tih mjera nije u potpunosti sprovedena.

U Šri Lanki postoje 54 deponije u zonama sa divljim životinjama, a u njihovoj blizini se kreće oko 300 slonova.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.