Novogodišnji govor Kim Džong Una: Čeka nas velika borba na život i smrt

0

Sjevernokorejski čelnik Kim Džong Un svoju desetu godinu na vlasti zaključio je govorom u kojem je, za razliku od prošlih godina, pominjao fabrike traktora i školske uniforme umjesto nuklearnog naoružanja i Sjedinjenih Država, prenose državni mediji.

Glavni ciljevi Sjeverne Koreje za 2022. biće pokretanje ekonomskog razvoja i unapređenje života stanovnika, a državu čeka „velika borba na život ili smrt“, rekao je Kim u govoru, na kraju četvrtog plenarnog zasjedanja 8. Središnjeg odbora Radničke partije Koreje (WPK).

Taj susret se poklopio sa 10. godišnjicom Kimovog preuzimanja zemlje nakon smrti oca 2011. godine.

Kim bi prošle govore za Novu godinu iskoristio za velike političke najave poput diplomatskog angažmana sa Južnom Korejom i Sjedinjenim Državama, prenosi „Jutarnji list“.

Ipak, sažeci njegovog govora objavljeni u sjevernokorejskim državnim medijima ove godine ne pominju značajno SAD, osim u referenci na neodređene razgovore o odnosu između dvaju Koreja i „spoljna pitanja“.

Govor je naglasio ekonomske probleme sa kojima je Kim suočen kod kuće, gdje je samonametnuto zatvaranje granica zbog korona virusa učinilo Sjevernu Koreju izolovanijom nego ikada. Međunarodne organizacije upozoravaju na moguće nestašice hrane i humanitarnu krizu.

– Glavni zadatak koji čeka našu partiju i narod iduće godine jeste pružiti sigurnu garanciju za implementaciju petogodišnjeg plana i dovesti do iznimne promjene u razvoju zemlje i standardu života – rekao je Kim.

Većinu svog obraćanja komunistički čelnik iskoristio je za unutrašnja pitanja, poput ambicioznog plana za ruralni razvoj i prehrane stanovnika, školskih uniformi i potrebe borbe protiv „praksi koje nisu socijalističke“.

Državni mediji govore o „razvoju ultramodernih oružanih sistema“ kao najvećeg postignuća u protekloj godini, a Kim je naglasio i kako treba jačati nacionalnu odbranu zbog nestabilne međunarodne situacije.

Kim nije pomenuo američki poziv na razgovore o denuklearizaciji ili južnokorejsku inicijativu o formalnom dovršetku Korejskog rata koji je trajao od 1950. do 1953.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.