Naučni fenomen: Zbog čega smo ljuti kad smo gladni?

0

Biti ljut i razdražljiv kad si gladan nije karakterna mana već naučni fenomen, piše magazin Healthy Food Guide. Razlozi ove pojave leže u nekim procesima koji se dešavaju u vašem tijelu kada mu je potrebna hrana i zavise od nivoa glukoze u krvi, kao i određenim genima.

Ugljikohidrati, proteini i masti u svemu što jedete razgrađuju se u jednostavne šećere, aminokiseline i slobodne masne kiseline. Ovi nutrijenti prelaze u vaš krvotok, odakle se distribuiraju u vaše organe i tkiva i koriste za energiju.

Kako vrijeme prolazi nakon vašeg posljednjeg obroka, količna ovih hranjivih stvari koja kruži u vašem krvotoku počinje opadati što vaš mozak shvata kao situaciju opasnu po život.

Jednostavne stvari poput koncentrisanja i smislenog razgovora mogu postati teške kada ste gladni, a još jedna stvar koja može postati teška je ponašanje u okviru društveno prihvatljivih normi, kao što je kontrolisanje ljutnje i razdražljivosti.

Uticaj hormona i gena

Kada nivo glukoze u krvi padne na određeni prag, vaš mozak dalje naredbe za nekoliko organa u vašem tijelu za sintezu i oslobađanje hormona koji povećavaju količinu glukoze u krvi, između ostalih adrenalina i kortizola.

Ova dva hormona su zapravo hormoni stresa koji se oslobađaju u vaš krvotok u svim vrstama stresnih situacija. Baš kao što biste lako vikali u ljutnji na nekoga kao odgovor na stres – poplava adrenalina koju dobijete može podstaći sličnu reakciju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.