Tajni pregovori urodili plodom: Duško Marković sa Bečićem i Abazovićem dogovorio plan oko izbornog zakonodavstva!
Principi za formiranje Radne grupe za izborno zakonodavstvo, koje je danas predložio DPS, gotovo su identični sa Planom koji su prije par mjeseci predložile Demokrate i URA, saznaje Borba. Na predlogu DPS-a izvršene su samo neke kozmetičke promjene, ali je jasno da je iza kulisa sve unaprijed dogovoreno između premijera Duška Markovića, Alekse Bečića i Dritana Abazovića, sa dijelom EU.
Ovim predlogom DPS-a, kojim se na mala vrata omogućava povratak u Skupštinu Bečićeve i Abazovićeve koalicije, potvrđeno je da su se poslednjih dana iza kulisa intenzivno obavljali razgovori na toj relaciji.
Jasno je da je rezultat toga dogovora sadržan u Principima za formiranje radne grupe za dalju dogradnju i izmjenu izbornog i drugog zakonodavstva, koje je na kolegijumu Skupštine Crne Gore predočio DPS.
“Sad je jasno zašto se mjesecima fingirala svađa između DPS i Demokrata, ali i za čiji račun je Bečićeva partija napadala ostatak opozicije. Principi koje je predstavio DPS su, u stvari zajednički predlozi Duška Markovića i Demokrata koji isključivo odgovaraju DPS-u. Mi ostali o tome nijesmo ni konsultovani, iako smo koalicioni partneri DPS-a, kaže naš sagovornik iz vladajuće koalicije.
Amin na ovaj dogovor Markovića sa Demokratama i URA dali su i pojedini ovdašnji predstavnici briselske administracije, koji su u idiličnim relacijama sa DPS-om, tačnije Markovićem.
Očigledno je da Marković ovim manerom, kojim želi da pridobije čelnike kolaicije za 21. vijek želi da preuzme vodeću ulogu u kreiranju unutrašnje politike u Crnoj Gori.
Radnu grupu bi prema njihovom prijedlogu, između ostalog, trebalo da čine predstavnici vladajuće koalicije: 7 članova (predsjednik + 6 članova) kao i predstavnici opozicionih partija: 7 članova (zamjenik predsjednika + 6 članova).
Stručne, administrativne i tehničke poslove za potrebe radne grupe bi trebalo obavlja Sekretar radne grupe, koga imenuje Kolegijum Predsjednika Skupštine, iz reda zaposlenih u Stručnoj službi Skupštine.
Sjednicama radne grupe mogu, po potrebi, prisustvovati i dati doprinos predstavnici državnih organa, organizacija, institucija, Nevladinog sektora, Međunarodnih organizacija i institucija, Univerzitetskih i fakultetskih jedinica u Crnoj Gori, medija kao i eksperti i konsultanti iz predmetnih oblasti.
Predlažu i da sjednice radne grupe budu javne, osim u slučajevima kad se konsenzusom procijeni da je sjednicu ili dio sjednice neophodno zatvoriti za javnost, a u tom slučaju se odmah nakon sjednice javnost saopštenjem informiše o detaljima sjednice.