CEGAS pozvao Ministarstvo zdravlja da povuče Predlog Zakona o liječenju neplodnosti
Kako prilikom formiranja Predloga Zakona o liječenju neplodnosti, usvojenog na Vladi 16. septembra 2021. godine, nije predhodila javna rasprava, u suprotnosti sa zakonodavnim pravilima a Centar za građanske slobode ( CEGAS ), je više puta govorio na temu obaveznog razmatranja izmjene postojećeg Zakona o liječenju neplodnosti iz 2009. godine, uz obavezno prisustvo: stručne javnosti ( ljekara reproduktivne medicine i embriologa ), pacijenata, pravnika i predstavnika civilnog sektora, iz CEGAS-a apeluju da Ministarstvo zdravlja, kao predlagač Predloga Zakona o liječenju neplodnosti, isti povuče na dopunu, kako bi konačno uslijedile suštinske izmjene važećeg Zakona, koje će omogućiti ostvarivanje prava na roditeljstvo na najbolji i najsavremeniji mogući način.
“U “novom” tj. starom predlogu Zakona o liječenju neplodnosti: ne postoji mogućnost uvoza polnih ćelija i embriona pa samim tim ne postoji ni mogućnost donacije van naše zemlje; djetetu od navršenih 15 godina a koje je sposobno za rasuđivanje, daje se mogućnost otkrivanja identiteta donatora, uz čiju je donaciju dijete začeto, a u svim drugim članovima zakona jasno stoji da je donacija anonimna; svi oblici surogata (komercijalni i nekomercijalni) su jasno zabranjeni a mogućnost ispitivanja embriona u naučno istraživačke svrhe nije dozvoljena”, saopštili su iz CEGAS-a.
Centar za građanske slobode podsjetio je da je 24.09.2021. godine prisustvovao regionalnom sipozijumu ljekara reproduktivne medicine i embrologa (IV MSRM- Adriatik regionalni simpozijum) i bio, kako navode, u prilici da čuje od stručnjaka iz zemlje i regiona, šta je to što nije dobro u našem važećem Zakonu o liječenju neplodnosti kao i u samom Predlogu izmjene Zakona o liječenju neplodnosti koji se ponavlja još od 2019.godine.
“Očekujemo da će Ministarstvo zdravlja Crne Gore, imati dovoljno sluha za demokratske tekovine i vrijednosti kojima stremimo, pa će blagovremeno povući Predlog Zakona o liječenju neplodnosti, kako bi bio izmijenjen od strane stručnjaka i kao takav bio dobar za građanstvo u cjelini.
Vjerujemo da će Ministarvo zdravlja na pravno valjan način uvažiti potrebe svojih građana a pogotovo kada je poboljšanje nataliteta u pitanju”, zaključili su u saopštenju.