Kraj ekspertske vlade u Crnoj Gori: „Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi“
Piše: Bojan Panaotović, sociolog
Finiš prve postđukanovićevske Vlade
Zamislite da neko u Nemačkoj nakon upravo okončanih izbora kaže da demohrišćani, socijaldemokrate, liberali, zeleni… jesu osvojili glasove na izborima, ali neće moći da delegiraju svoje kadrove u budućoj vladi Nemačke!
Čuveni pravnik i duštveni mislilac Valtazar Bogišić imao je briljantnu izreku koja glasi: „Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi!” Upravo je prva postđukanovićevska Vlada u Crnoj Gori potvrdila ovu briljantnu Bogišićevu misao jer smo svedočili, u savremenoj Evropi, potpuno nesvakidašnjem konceptu da se partije koje su teškom mukom izvojevale pobedu nad DPS-om marginalizuju i izostave iz procesa formiranja vlade, a da u nju uđu eksperti bliski različitim centrima moći u Crnoj Gori i van nje. Zamislite da neko u Nemačkoj nakon upravo okončanih izbora kaže da demohrišćani, socijaldemokrate, liberali, zeleni… jesu osvojili glasove na izborima, ali neće moći da delegiraju svoje kadrove u budućoj vladi Nemačke! Zamislite da je nakon 5. oktobra 2000. godine neko rekao da DS, DSS i ostale partije DOS-a, uprkos teško izborenoj pobedi nad Miloševićem, neće imati svoje ministre u novoj vladi Srbije i SRJ! Ne možete da zamislite takav scenario jer je nemoguć. Ipak, Crna Gora nakon 30. avgusta bila je podijum jednog ovakvog, posve nesvakidašnjeg, ekspirementa koji se, najblaže rečeno, pokazao neodrživim i promašenim. NJegoš je govorio da je „vrijeme majstorsko rešeto”, te je upravo ono pokazalo da model marginalizacije pobednika izbora i držanje istih na distanci od nove vlade donosi nestabilnost, tenzije, surevnjivost i odsustvo kapaciteta iste da se uhvati u koštac s nesagledivom lepezom političkih, socijalnih, ekonomskih i bezbednosnih problema i izazova. Šta ste, uostalom, i mogli očekivati, ako 90% pobedničkih snaga, DF i DCG, ostavite van vlade – do frustraciju i nezadovoljstvo tih partija, njihovog članstva i birača koji imaju osećaj da su glasali za jedne, a da ih u Vladi predstavljaju neki sasvim drugi! Nakon turbulentnih dešavanja tokom ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju, ovu stvar shvatio je i sam premijer Krivokapić i uvideo da je rekonstrukcija njegovog kabineta i ulazak onih kojima je po političkoj logici mesto apsolutno u vladi put koji nema alternativu ukoliko se želi stabilnost i napredak.
Hrabro i konzistentno delovanje tokom ustoličenja mitropolita Joanikija, kao i racionalno i pragmatično ponašanje u pregovorima o rekonstrukciji vlade vratili su Krivokapića s ivice ambisa u središte političkog života.
Dritan na potezu
Nakon krucijalnog sporazuma DF-a i DCG o neophodnosti rekonstrukcije Vlade i saglašavanja Krivokapića, građanski pokret URA ostao je na potpunoj političkoj čistini i put koji odabere označiće i budućnost tog pokreta, a naročito njenog pragmatičnog lidera Dritana Abazovića. Jedan je put koalicije sa DPS-om kojim bi se kratkoročno nešto ušićarilo ali bi za godinu do dve dana URA nestala s političke scene, a Dritan bio prezren i zaboravljen. Drugi put je neprihvatanje dogovora, ucenjivanje ostalih činilaca i izazivanje novih izbora, što bi predstavljalo otvaranje vrata i davanje nove šanse za povratak DPS-a na vlast. Treći put je put konsenzusa s ostalim pobedničkim snagama, iz čega će se stvoriti preduslovi za sveukupni oporavak Crne Gore. Kritike da će URA biti izvršilac radova Srpskog sveta Dritan uvek može s indignacijom da odbaci, jer je sporazum potpisan s Bečićem i Krivokapićem potpisan posle izbora ostao na snazi, što stvarnost nedvosmisleno potvrđuje činjenicama da nema napuštanja evropskog kursa, nema povlačenja priznanja Kosova i niko ne pomišlja da napušta NATO. Na primedbe o zbližavanju sa Srbijom i njenim vrhom, Abazović uvek može da podastre krunski argument da su srpski građani imali lavovski udeo u spasavanju turističke sezone u Crnoj Gori koja je posledično opravila crnogorsku privredu lansirajući je sa prošlogodišnjih minus 15, na ovogodišnjih plus petnaestak procenata BDP-a. Pa, ako ni zbog čega dugog, svaki pragmatični lider u Crnoj Gori makar zbog ovoga negovao bi dobre odnose sa Srbijom!
Postoje relevantna istraživanja po kojima bi na nekim eventualnim skorim izborima u Crnoj Gori rezultati mogli biti onakvi kakvi su bili na lokalnim izborima u Nikšiću, odnosno da bi DF i DCG mogli i sami do natpolovične većine…
DF i DCG da budu svesni svoje snage
Postoje relevantna istraživanja po kojima bi na nekim eventualnim skorim izborima u Crnoj Gori rezultati mogli biti onakvi kakvi su bili na lokalnim izborima u Nikšiću, odnosno da bi DF i DCG mogli i sami do natpolovične većine, naročito ako se birački spiskovi dovedu u red i ako imamo u vidu kontinuirani, doduše, blagi pad DPS-a. Imajući rečeno u vidu, dve ključne grupacije ne smeju dopustiti nova ucenjivanja i marginalizaciju. Svesni svoje snage i uporišta u biračkom telu, moraju hladnokrvno i bezrezervno insistirati na ulasku u rekonstruisanu vladu ili prestati da podržavaju postojeću!
Krivokapić ima manevarski prostor da ostane važan faktor na političkoj sceni
Hrabro i konzistentno delovanje tokom ustoličenja mitropolita Joanikija, kao i racionalno i pragmatično ponašanje u pregovorima o rekonstrukciji vlade vratili su Krivokapića s ivice ambisa u središte političkog života. Nije isključeno da bi, u veoma raznorodnoj i ideološki šarolikoj većini, kao neko ko bi bio prihvatljiv ili najmanje odbojan svima, Krivokapić mogao da bude i predsednički kandidat parlamentarne većine na budućim predsedničkim izborima. Ipak, da bi došao u tu poziciju, mora da kontinuirano iskazuje državničku odlučnost i čvrstinu kao što je pokazao 4. i 5. septembra, da potpiše Temeljni ugovor sa SPC, jer je to obećao građanima, i da rapidno popravi i poboljša odnose sa Srbijom jer je to na zadovoljstvo i korist većinske Crne Gore. Neistina je da je bilo ko očekivao da Krivokapić bude Vučićev pion i poslušnik, ali je nesporna činjenica da je većinska Crna Gora očekivala dramatično poboljšanje odnosa sa Srbijom i njenim rukovodstvom ne samo zbog bratstva, istorije i rodbinskih veza, već i zbog niza pragmatičnih razloga.
(Balkan)
Ne smije, on mora da ostane na antisrpski kursu. Za šta će ga DRŽAT zelenoidi. Kraj, nego i izbori. Bilo je mučno gledati kako se ovo srbsko podmetalo, moljakalo, kukurikalo, i nafatiralo. Ona genocidašica i Radulović. I ko su derpine sa Rambom kepecom iz Balabana.