Katunska nahija: Požar i dalje bukti, vatra se približava kućama
Sve ekipe cetinjskih vatrogasaca angažovane su danas u Katunskoj nahiji gdje danima bukte požari. Prema riječima načelnika Službe zaštite i spašavanja Prijestonice Cetinje Miloša Ćećanovića, situacija je veoma loša, javlja RTV Cetinje.
-Problematičan je isti pojas na kojem danima gasimo požare: Kobilji Do, Prentin Do, Tisovac, Pusti Lisac… Vatra se ponovo približava kućama, a situaciju dodatno otežava vjetar koji i danas duva – kazao je Ćećanović za Radio Cetinje.
Cetinjskim vatrogascima i danas pomažu kolege iz drugih gradova.
Pored kolega iz Nikšića i Kotora, danas su tu i ekipe iz Herceg Novog i Podgorice, a angažovani su i avioni Direktorata i helikopter Vojske Crne Gore – istakao je Ćećanović.
Grad je, usljed požara, i danas prekriven dimom.
Zbog pojačane opasnosti od požara, MUP Crne Gore apeluje na građane da ne pale vatru na otvorenom i ne koriste pirotehnička sredstva, dok su iz Direktorata za zaštitu i spašavanje pozvali građane da iskoriste mogućnost prijavljivanja nastanka požara i počinilaca na broj 112 Operativno-komunikacionog centra Direktorata.
dje vam je nato sto ga ne zovete da vas spasava. hulite boga za to vam se to i desava.nato svima priskace u pomoc pogotovo svojoj clanici . da trazite pomoc od srbije ili rusije odma bi je dobili kopliko je sjutra.putin bi to ugasio za cas
U gasenju pozara u CG i SR se koristi GLUPA, DA NE MOZE DA BUDE GLUPLJA PROCEDURA.
Naime pozari se gase vodom iz vatrogasnih cisterni ili iz aviona cisterni ili helikoptera-cisterni. To je kao da bacish kofe vode na vatrenu stihiju.
A sta da radite u brdima oko Durmitora i Cetinja, gde vatrogasna kola ne mogu prici?
.
.
.
E sad pogledajte kako bih ja to radio:
Sa 4 moja drugara – nas petorica sportasha sa motornim testerama bi se rasporedili sa rastojanjem izmedju nas od oko 100 metara. Svako od nas bi sekao drvece u pojasu od oko 50 metara sirine. Tu je najvaznije da se saseche svo zbunje u tom IZOLACIONOM pojasu. Na taj nachin onemogucava se KONTINUIRANI prenos vatre putem vetra, jer kad saseches drvece u pojasu recimo 50 metara shirine, vetar nije u stanju da prenese vatru preko tog izolacionog pojasa. Uporedite shta nas petorica sa motornim testerama mozemo da uradimo u poredjenju na chitave odrede osoblja, koje treba da oprema vatrogasne ekipe i avio-helikopterske cisterne, koji su NEMOCNI PRED VATRENOM STIHIJOM NOSENOM VETROM.
.
.
.
Moj metod je vrlo prost. Svako selo moze da se brani na taj nachin od vatrene stihije. Jedino su potrebne motorne testere i mali broj snaznih ljudi.
Pa chak iako vatra preskochi jedan odbranbeni pojas, mojom prostom metodom selo moze da se brani na sledecoj rezervnoj odbranbenoj liniji.
.
.
.
Nasao sam se jednom sa svojom familijom u Orlando Florida (Dizni Vrld) na putu ka Istocnoj Obali (Dejtona – mestasce poznato po auto-trkama). Levo i desno su bile mochvare sa gustom borovom shumom. Nepregledna kolona kola je stala. Mi smo bili u sredini te kolone na jednosmernom putu sa 2 trake (slichno putu Budva – Kotor). Ne mozes ni napred ni nazad ni levo ni desno. Gusti crni oblak dima je bio sve blizi i blizi!!!! Razmishljao sam da uzmemo decu i da peske bezimo natrag, ali je dim nas opkoljavao, pa ni bezanjem natrag ne bi preziveli.
Konacno je cela kolona kola pocela da se krece napred i konacno smo prosli kroz pojas dima!!!
.
.
.
U gasenjima shumskih pozara u pokusaju da spase kuce, upravo zbog navedenog OKRUZAVANJA VATRE I DIMA – mnogi vatrogasci umiru.
.
.
.
Moj gore opisani metod se moze poboljsati upotrebom dozera, mehanizacije, koji krche zbunje, koje je najopasnije u shumskim pozarima.
Moj metod moze da se koristi na Durmitoru, gde nema vatrogasnih kola, a iako ih ima, ne mogu da pridju onim vrletima.
Zato su najbolje one moje motorne testere u rukama male grupe snaznih sportasha!
Mozda neko ovo procita i prenese onim nasim gorstacima na Durmitoru.