Kohabitacija sa Đukanovićem ne funkcioniše: Za devet mjeseci nije postavljen ni jedan ambasador
Od izbora nove vlade, početkom decembra prošle godine, nije postavljen zvanično nijedan novi ambasador. Iako je Vlada do sada opozvala 14 i usvojila predloge za imenovanje 12 ambasadora, do sada nije imenovan nijedan ambasador i to je potvrđeno za ,,Dan“ iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).
– Od ukupno 12 imenovanja koja su u proceduri, još uvijek formalno nijedan ambasador nije preuzeo dužnost u zemlji prijema – navode iz ovog resora.
Ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović kazao je prije dva dana kako predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i dalje opstruira imenovanje pojedinih ambasadora, ali se nada da će se konačna rješenja naći u dijalogu, nakon ljetnjih odmora.
Radulović je istakao da je predsjednik više puta ponovio da niko ko je glasao za zajedničku državu na referendumu 2006. godine neće moći da predstavlja zemlju, ali da su se javili i drugi kriterijumi.
Ministar Radulović ranije je naveo da su on i potpredsjednik Vlade Dritan Abazović u posljednjih par mjeseci, tri puta inicirali sastanak sa predsjednikom Đukanovićem, ali da odgovor nisu dobili.
Status ambasadora Crne Gore u inostranstvu pokazao se kao najveći problem u funkcionisanju kohabitacije između predsjednika države Mila Đukanovića i Vlade premijera Zdravka Krivokapića, a imenovanje novih ambasadora odigrava se u složenim političkim okolnostima.
Ustavne odredbe su jasne
Prema Ustavu Crne Gore, predsjednik države postavlja i opoziva ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava Crne Gore u inostranstvu, na predlog Vlade i uz mišljenje odbora Skupštine nadležnog za međunarodne odnose.
Zakon o vanjskim poslovima Crne Gore ostavlja mogućnost da ministar vanjskih poslova postavi specijalne izaslanike u proceduri koja ne zahtijeva usaglašavanje sa drugim državnim organima, uključujući i predsjednika.
Promjena ambasadora koji su pripadali ili bili bliski Demokratskoj partiji socijalista (DPS), bila je jedna od prvih odluka Vlade konstituisane tri mjeseca nakon parlamentarnih izbora avgusta prošle godine, piše DAN.
Konkretno, sukob Vlade i predsjednika države Mila Đukanovića počeo je nakon konsultacija, gdje je razgovarano o 18 kandidata Vlade za ambasadore Crne Gore od kojih je 11 za Đukanovića bilo neprihvatljivo.
Nakon toga, Đukanović je 15. juna ove godine obavijestio nadležne u pojedinim državama da ne postoji saglasnost vlasti koje učestvuju u kohabitaciji u Crnoj Gori o predlogu kandidata koji bi Crnu Goru predstavljali u tim zemljama. U pitanju su ambasadorske pozicije u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kini, Mađarskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Sloveniji, Srbiji, Svetoj stolici, Španiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Evropskoj uniji.
Istovremeno, predsjednik je pozvao Vladu da obustavi ili povuče zahtjeve za agremane, a, prema nekim informacijama, pisao je zvaničnicima jednog broja država tvrdeći da crnogorski kandidati nemaju njegovu podršku.
Iz MVP su, međutim, pitali kako su iz kabineta predsjednika mogli informisati nadležne organe zemalja o naimenovanjima koja, kako tvrde, nijesu ni razmatrana na Vladi i nijesu u formalno-pravnoj proceduri.
(DAN)
Kako ne funkcioniše??
DF i DPS su bar 20 kontrolnih saslušanja ministara zajedno izglasali.
… Ksilofon, … jbg … apostol spoljnih dela nije govorio o kohabitaciji DPS i DF, … skupstinskih stranaka, vec o kohabitaciji Vlade i presednika, … ocito dvije potpuno razlicite „stvari“ skoro da si one suprotne, da kako, … aj’ zdravo, …