Naučnici kažu: reciklaža opušaka u proces proizvodnje cigle je rješenje!

0

Istraživači u Australiji pokazali su kako industrije mogu da imaju isti cilj – reciklaža opušaka u proces proizvodnje cigle. Idu korak po korak implementacionom planu za uštedu energije, istovremeno bezbjedno eliminišući najzastupljeniji oblik plastičnog otpada na svijetu.

U Australiji se godišnje popuši oko 25 do 30 milijardi filtriranih cigareta, sa oko 7 milijardi opušaka. Godišnje se u svijetu proizvede preko 6 biliona cigareta, što rezultira sa 1,2 miliona tona toksičnog otpada bačenog u životnu sredinu.

Pouzdan je i praktičan način suočavanja sa ovim problemom zaštite životne sredine.

Istraživači sa Univerziteta RMIT ranije su pokazali da su cigle od pečene gline sa 1% recikliranog opuška cigareta čvrste kao i normalne cigle i da za proizvodnju troše manje energije.

Njihova analiza pokazala je da bi samo 2,5% svjetske godišnje proizvodnje cigle uključivalo 1% opušaka, to bi nadoknadilo ukupnu proizvodnju cigareta svake godine.

Istraživački tim je sada razvio detaljan plan za udruživanje industrije proizvodnje opeke i upravljanja otpadom, kako bi se masovno sprovela reciklaža opuška cigarete.

Vodeći istraživač, vanredni profesor Abas Mohajerani, rekao je da su opušci zasićeni toksičnim hemikalijama, uključujući preko 60 za koje se zna da uzrokuju rak.

„Udaranje kundakom u cigle je pouzdan i praktičan način za rješavanje ovog strašnog ekološkog problema, istovremeno smanjujući troškove proizvodnje opeke“, rekao je Mohajerani.

„Moramo da uradimo mnogo više da spriječimo da opušci zagađuju naše ulice, rijeke i okeane i spriječimo njihovo ispiranje štetnih toksina u našu životnu sredinu. Naš krajnji cilj je svijet bez zagađenja opuškom: naš plan za primjenu u industriji opisuje praktične korake potrebne za ostvarenje ove vizije. “

Mohajerani je proveo više od 15 godina istražujući održive metode za reciklažu opušaka, a takođe je razvio tehnologiju za ugradnju opušaka u asfaltni beton.

Plan, objavljen u posebnom izdanju časopisa Materials, detaljno opisuje kako se opušci mogu sakupljati i reciklirati u industrijskim razmjerama.

Zahtjevi za održavanje zdravlja i bezbjednosti takođe su metodički detaljni, sa analizom koja pokazuje kako se rizici mogu ublažiti kako za industrijsku proizvodnju opeke, tako i za ručno izrađenu opeku.

Nova studija takođe prvi put detaljno opisuje vrste štetnih bakterija koje se nalaze na opušcima, analizira kako teški metali mogu iscuriti iz njih u životnu sredinu i ispituje energetsku vrijednost opušaka u procesu proizvodnje opeke.

Ušteda energije

Analizom energetske vrijednosti opušaka, tim Fakulteta za inženjerstvo na RMIT-u pokazao je da bi uključivanje 1% sadržaja opuška smanjilo energiju potrebnu za pucanje cigle za 10%.

„Potrebno je do 30 sati da se zagrije i slomi cigla, pa je ovo velika finansijska ušteda“, rekao je Mohajerani.

Može da prođe mnogo godina da se opušak pokvari, dok se teški metali poput arsena, hroma, nikla i kadmijuma zarobljeni u filterima ispiru u zemlju i vodene tokove.

Tokom pečenja, međutim, ovi metali i zagađivači se zadržavaju i imobilišu u ciglama. Opeke od opušaka su takođe lakše i pružaju bolju izolaciju – što znači smanjene troškove grijanja i hlađenja u domaćinstvu.

Prof Mohajerani rekao je da bi tehnička rješenja trebala biti podržana strožim zakonima i strožim kaznama za smeće.

„Lokalne vlasti takođe bi trebale da obezbjede specijalizovanije kante za opuške, kako bi spriječile smeće i omogućile nesmetano sakupljanje procesa cigle“, rekao je on.

Tehnička rješenja bi trebalo napraviti po strogim zakonima

Mohajerani, koji je proveo više od 15 godina istražujući održive metode za reciklažu opuška, takođe je razvio tehnologiju za ugradnju opušaka u asfaltni beton. Rekao je da bi tehnička rješenja trebala biti podržana strožim zakonima i kaznama.

„Lokalne vlasti takođe bi trebale da obezbjede specijalizovanije kante za opuške, kako bi spriječile smeće i omogućile nesmetano sakupljanje procesa cigle“, rekao je on.

„Moj san je namjensko postrojenje za reciklažu cigle u svakoj zemlji koje može reciklirati opuške i zauvijek riješiti ovaj problem zagađenja.“

Izvor: DDL

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.