Bratić: Mauzolej nećemo rušiti, ali kapelu na Lovćenu treba obnoviti

8

Mauzolej na Lovćenu neka ostane, nećemo ga rušiti ali Njegošev zavjet je njegova volja i kapelu treba izgraditi, odnosno obnoviti, kazala je ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić.

U intervjuu za Oko magazin na RTS-u ministarka se dotakla i teme o kapeli na Lovćenu, navodeći da je njen stav koji je izrekla bio reaktivan stav na situaciju, kako je navela, „otimanja svetinja od naroda“.

– Narod je to prepoznao i kaznio. Rekla sam pomalo nepromišljeno da se kamela mora popeti na vrh Lovćena, a da se mauzolej mora spustiti malo niže. Sad smatram da to nije dobro, jer nije tehnički izvodljivo a nije dobro ni stvarati tenzije i podjele među ljudima na način da se devastira bilo čija kulturna baština. U Jerevanu postoji spomenik i Staljinu i njegovim žrtvama. To su sve simboli jednog vremena. Mauzolej neka ostane, ali Njegošev zavjet je njegova volja. Nećemo ga rušiti, ali kapelu treba izgraditi, odnosno obnoviti. To je zavjet našeg Njegoša, vizionara, genija, našeg duhovnog vođe…“, poručila je Bratić.

Govoreći o, kako tvrdi, medijskom linču koji se vodio protiv nje u Crnoj Gori kazala je da je iskustvo na ministarskoj poziciji naučilo o ponašanju ljudi više nego 15 godina rada na Univerzitetu.

– Govorim o tom spinu koji se vrtio oko moje objave kada sam se javila nakon hapšenja vladike. Ja nisam mogla da vjerujem da je jedan muškarac iz Crne Gore, policajac digao ruku na vladiku. To je užasno, to je katastrofa. Medijski linč koji se vodio protiv mene bila je namjera da se tadašnji mandatar odgovori da ja ne budem u Vladi- tvrdi ministarka.

Bratić je istakla da je Crna Gora jedno vrijeme bila besudna zemlja, zemlja paradoksa i da su ostacitoga i dalje tu.

– Mi se borimo za opstanak ćirilice, branimo ćirilicu, a u Crnoj Gori se oduvijek tradicionalno i istorijski njeguje ćirilica. Smiješno je braniti ćirilicu, to je apsurdno jer su nazivi ulica bili na ćirilici, a u školama se prvo učilo to pismo – istakla je ona.

Kako je kazala, tužno je da se u Crnoj Gori o ćirilici govori kao da je neko tuđe identitetsko pitanje i kao nešto što je nametnuto.

– To je izvorno i tradicionalno pismo, pa i sam Njegoš je pisao ćirilicom. Ćirilica je bila toliko diskriminisana, marginalizovana i bjesomučno anatemisana kao nešto anticrnogorsko. Sve što je srpsko proglašavano je anticrnogorskim i antigrađanskim. Stvorene su tolike opozicije: ćirilica je nešto što je neuko, nemoderno, nezapadno, a latanica je progresivno- dodala je Bratić.

Istakla je da je njen maternji jezik srpski, a da se crnogorskim jezikom neće baviti.

– Biti Srbin u Crnoj Gori više nije ilegalno. Prema posljednjem popisu u Crnoj Gori živi 28 odsto Srba, a svojim maternjim jezikom 40 odsto stanovništva navodi da je srpski jezik njihov maternji jezik – zaključuje Bratić.

8 Comments
  1. Realan CG komentariše

    FALI ONAJ DIO, DJE KAZE DA JE OKTOIH STAMPAN 1463 G. A TACNO JE 1494 G. I DA SE RADI O PETOGLASNIKU A USTVARI TO JE OSMOGOASNIK (okto) TO SMO UCILI U 4 RAZR.OSNOVNE SKOLE. KAZE NECE SE BAVITI CG.JEZIKOM ITD. A MINISTARKA JE PROSVJETE IZMEDJU OSTALOG I DUZNOST JOJ JE DA SE BAVI I OSTALIM JEZICIMA U TOM DOMENU. KOLIKO CE SE ONA JOS NALUPATI DO KRAJA MANDATA KOJEM NI U KOJEM SMISLU NIJE ZASLUZILA. JEDINO STO NE SNJAM DA CE NESTO UKRASTI I PRONEVJERITI ,E TO CE JOJ BITI JEDINO POZITIVNO .

    1. Sonja komentariše

      Bravo za pravu damu,ministarku Bratic.
      Volja Njegoseva i naseg mitropolita Amfilohija je volja i obaveza svakog postenog covjeka koji je drzavljanin Crne Gore,ma koje nacije bio!

  2. xxy komentariše

    Pa ona kaze da obnovi Njegosev zavjet i vrati njegovu kapelu a da komunisticki mauzolej nece dirati.

    Pa i Petrovici kao i ostali Katunjani su doseljenici iz Hercegovine.
    Kralj Nikola je htio da pripoji cijelu Hercegovinu Crnoj Gori poslije oslobodjenja od Turaka 1876-78 ali nisu dale velike Sile .
    Pripojio je Staru Hercegovinu.
    Prve stampane novine u Niksicu poslije 1878 zvale su se „Nevesinje“ a prvi fudbalski tim u Niksicu zvao se „Hercegovac“.
    Danas se zove „Sutjeska“ a to je rijeka u Hercegovini odnosno Rep.Srpskoj.

  3. Ivi komentariše

    Vlada i posao nema veze je li neko Srbin ili ne. Tornjaj se!

    1. Ivi komentariše

      Priča o Oktoihu i koji je glasnik je brutalna sramota. Gubi se!

    2. Realan CG komentariše

      Au kako si nepismen .Sto ucestvujes u komentarisanju kad nemas kapaciteta ,ni demokratskog ni intelektualnog. Taman si nedje u rangu uvazene ministarke Bratic. Sad opleti pa psuj koliko hoces od tebe mi je ro kompliment.Kad napises nesto pametno,pohvalicu.A da da pohvalim sto kazes da je brutalna sramota o glasniku .Tacno ali Vesnina ,a ne tvoja.Za tebe je to visa matenatika.

  4. Nemanja komentariše

    Gos.Bratic, iznenadjen sam. Ocekivao sam vasu sliku sa punim stolom nerijesenih predmeta, dokumentacijama sa idejama za dobrobit svih nas a vi sa novinama, mnogo zanimljivo da smo vi i mi isto, samo sto vi citate u kancelariju a ja na internetu a jedina je razlika sto je vasa zarada veca od moje bar 15 puta a ja tugujem i razmisljam kako racune da platim, svaka vam cas, tako treba uzivajte kad vam moze biti a gradjani ce vas placati za slike sa novinama

    1. Nemanja komentariše

      i ovo
      Lijepo ste osmislili reklamu za pobjedu, mogli ste i za borbu, vijesti i sve ostale, sve su to novinarske kuce koji gradjani citaju. vise necu pisati na ovu temu previse je i ovo, bez aj nekad sam i ja ko dijete ili budala

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.