Mađarska ostaje pri stavu da neće dozvoliti ubrzano članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji, uprkos pritiscima iz Brisela, izjavio je ministar spoljnih poslova Mađarske, Peter Sijarto, u nedeljnom programu radija Košut.
„Nikada se nismo plašili da kažemo ‘ne’ Briselu — i isto tako ćemo reći ‘ne’ članstvu Ukrajine u Evropskoj uniji“, poručio je Sijarto.
On je naglasio da se na teritoriji Ukrajine i dalje vodi oružani sukob i da bi njeno priključenje EU „donijelo plamen rata na čitav evropski kontinent“.
Šef mađarske diplomatije podsjetio je da, u skladu sa Ugovorom o Evropskoj uniji, odluka o prijemu novih članica može biti donesena isključivo konsenzusom svih država članica, te da bez saglasnosti Mađarske takav proces nije moguć.
Mađarska vlada je i ranije više puta upozoravala da bi ubrzano pristupanje Ukrajine Evropskoj uniji moglo da nanese ozbiljnu štetu evropskoj ekonomiji, kao i da poveća rizik od direktnog vojnog sukoba sa Rusijom.
(Sputnik)
